Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Okul-işletme işbirliğini GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI

Kocaeli’de düzenlenen ‘Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı’, mesleki eğitim kurumlarının yöneticileri ile özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi

16 Mayıs 2018 Saat: 16:18
Okul-işletme işbirliğini GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI
Okul-işletme işbirliğini GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) işbirliğinde hayata geçirilen ve MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından yürütülen Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi kapsamında Kocaeli’de düzenlenen ‘Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı’, mesleki eğitim kurumlarının yöneticileri ile özel sektör temsilcilerini buluşturdu. Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) projesinin önemli bir bileşenini Okul-İşletme işbirlikleri oluşturuyor. Proje kapsamında MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından düzenlenen; TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı (VKV) ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) desteklediği ‘Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı’ Kocaeli’de de gerçekleştirildi. Çalıştayda mesleki eğitim kurumları yöneticileri ile özel sektör temsilcileri bir araya geldi.

PROJE KAPSAMINDA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER AKTARILDI

Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen ‘Mesleki Eğitimde Kalite İçin Özel Sektör, Kamu ve Sivil Toplum İşbirlikleri’ panelinde Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılında hayata geçirilen düzenlemeler ve özel sektöre sunulan teşvikler ele alındı. Ardından METAD projesi kapsamında yürütülen faaliyetler aktarıldı. Panelin son bölümünde ise 4 işletmede gerçekleştirilen mesleki eğitim iyi uygulama örnekleri şirket temsilcileri tarafından anlatıldı. Panel sonrasında gerçekleştirilen çalışmada ise okul-işletme işbirlikleri sürecinde karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri tartışıldı.

OKUL-İŞLETME İŞBİRLİĞİ MODELİ YAYGINLAŞTIRILACAK

Okul-İşletme İşbirliği modelinin yaygınlaşmasını amaçlayan proje kapsamında; MEV, TİSK, VKV, TÜSİAD, TÜRKONFED ve ÖSGD desteğiyle, mesleki eğitim kurumları ile sanayiyi bir araya getiren çalıştaylar düzenleniyor. Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı’nda yer alan ‘Okul-İşletme İşbirliğinin Geliştirilmesi’ etkinliklerinin Sakarya, Çanakkale, İstanbul ve Tekirdağ’da da düzenlenmesi planlanıyor.

PROJENİN İÇERİĞİ

Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi nitelikli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunuyor.

‘Sektör-Okul-İşletme İşbirliği’ modelini esas alan Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi (METAD); MEB, MESS ve MEV işbirliğiyle 2016 yılında imzalanan 10 yıllık bir protokol ile yürürlüğe girdi. Proje; metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmeyi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini yükseltmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi ile 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında 18 MESS üyesi işletme ile 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokoller kapsamında öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler için çeşitli eğitimler düzenlendi. Öğrencilere yönelik kariyer rehberliği seminerleri gerçekleştirildi ve ortak projeler hayata geçirildi. METAD Projesi’nin başka bir bileşeni olan MESS Mesleki Eğitim Bursu’ndan ise içinde bulunduğumuz eğitim yılında 4 bin 158 öğrenci yararlanıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑