Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Tersane İlkokulu’nda Tekne Orucu etkinliği

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Değerler Eğitimi Projesi kapsamında veli talebi bulunan ilkokullarda düzenlediği Tekne Orucu etkinliğinin ilki, Tersane İlkokulu’nda gerçekleştirildi

16 Mayıs 2018 Saat: 16:22
Tersane İlkokulu’nda Tekne Orucu etkinliği
Tersane İlkokulu’nda Tekne Orucu etkinliği

Gölcük Tersane İlkokulu’nda Değerler Eğitimi Projesi kapsamında 4. sınıf öğrencilerine yönelik iftar etkinliği düzenlendi. Öğle vaktine kadar oruç tutan öğrenciler, ezanın okumasının ardından iftar yaptı. İlkokul 4. sınıflarda uygulanan Tekne Orucu etkinliği Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Okul Müdürü Ali Kemal Eren talepte bulunan öğrenciler ve velileriyle Tersane Okulu’nda gerçekleştirildi.

TEKNE ORUCU NEDİR?

Tekne Orucu bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu denilir. Bu etkinliğe katılan öğrenciler, velileri tarafından sahura kaldırılıp yemeklerini yiyip oruca niyetlenirler. Öğlen ezan vakti veya daha önceden belirlenmiş bir vakitte de oruçlarını açarlar.

‘GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA BİR DEFA GERÇEKLEŞTİRİLECEK’

Tekne Orucu etkinliği ile bilgiler veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu “ Etkinliğin amacı Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında unutulmaya yüz tutan milli ve manevi değerlerimizin gün yüzüne çıkartılıp sürdürülebilir olanlarını örnek etkinliklerle gündem edilip işler hale getirebilmektir” dedi. Etkinliğin kapsamı ile ilgili olarak da bilgi veren Gülsuyu, “2017-2018 Eğitim- Öğretim yılında 16.05.2018-01.06.2018 tarihleri arasında Gölcük ilçe genelindeki ilkokullarımızda, gönüllü veli ve öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda Ramazan ayında bir defa olmak kaydıyla ‘Tekne Orucu’ etkinliği yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

‘DEĞERLERİ ÖĞRENCİLERE AKTARABİLMEK GEREKÇESİYLE’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu konuşmasının devamında Tekne Orucu etkinliğinin gerekçesinden söz ederek, “Hızla akıp giden zaman ve değişen değer yargıları küresel bir dünya düzenini karşımıza çıkarmaktadır. Küreselleşerek duvarları yıkan ve toplumlar arasındaki farklılıkları ortadan kaldıran yeni dünya düzeni, toplumları bir ve beraber kılan, geniş insan kitlelerini millet yapan geleneksel değerlerimizi gündemden düşürerek unutulmasına sebep olmaktadır.

Milli eğitimin bir görevi de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza toplumsal harcımız olan değerlerimizi tanıtabilmek ve aktarabilmektir. Tekne Orucu Anadolu coğrafyamızda yüzyıllar boyu devam eden, çocukların Ramazan coşkusuna aileleri ile birlikte iştirak etmelerinin bir sonucudur.

Birlikte yapılan her etkinlik gibi Tekne Orucu da istekli, gönüllü veli ve öğrencilerimiz tarafından iaşeleri temin edilecek; okullarımızda, ders içi sosyal etkinlikler kapsamında değerlendirilecek ve tamamen okul idaresi ve öğretmen nezaretinde uygulamaya konulacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Ellibeş ise, tekne orucu tutan çocukların öğle ezanıyla birlikte oruçlarını açtığını belirterek, değerlerin çocuklara öğretilmesi bakımından güzel bir organizasyon gerçekleştirildiğini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑