Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Müzelerimizin ziyaret edilmesi çok önemli’

Müzeler Günü dolayısıyla Kocaeli Müzesi’nde düzenlenen programda konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli, müzecilikte belirli bir alt yapıya ve birikime sahiptir. Müzelerimizin ziyaret edilmesi çok önemli” dedi

18 Mayıs 2018 Saat: 16:41
‘Müzelerimizin ziyaret edilmesi çok önemli’
‘Müzelerimizin ziyaret edilmesi çok önemli’

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla tüm dünyada 18 Mayıs tarihinde kutlanan18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıylaİl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bir program gerçekleştirildi. Kocaeli Müzesi’nde düzenlenen programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Kocaeli Müze Müdür Vekili Rıdvan Gölcük, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Vali Aksoy, program öncesinde Kocaeli Müzesi’ni gezerek, arkeolojik ve etnografik eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un mesajı okundu.

‘MEDENİYETİN İZLERİNİ KORUMAK GÖREVİMİZ’

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şengün Aydıngün’ün konuşmalarının ardından Vali Aksoy yaptığı konuşmada, “Müzecilik, günümüzde büyük önem taşıyor. Tarihsel süreç içerisinde var olan değerlerin mevcut ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından müzelerde bunların korunması ve sergilenmesi, tarihin daha iyi bir şekilde anlaşılması ve geleceği daha iyi bir şekilde planlama adına da büyük önem taşımaktadır. Anadolu toprakları birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetin izlerini günümüze kadar taşıyan bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizlere düşen bu medeniyetlerin izlerini korumak ve bizden sonraki kuşaklara da aktarabilmektir. Bu anlamda Türkiye’de önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda üniversitelerimizle işbirliği içerisinde zaman zaman yabancı uzmanların da katkılarıyla birçok alanda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Arkeologlarımız ve müzelerimiz gerçekten büyük bir özveri içerisine çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘MÜZELERİMİZİN ZİYARET EDİLMESİ ÖNEMLİ’

Vali Aksoy, “Halen kazılması ve üzerinde çalışılması gereken alanlarımız var. Bu konuda önümüzdeki dönemde birçok bölgede önemli çalışmalar yapılacaktır. Türkiye’de, geçtiğimiz yıllarda yabancı kazı başkanları ve yabancıların kontrolündeki kazı çalışmaları çok daha yaygındı. Artık son yıllarda üniversitelerimiz bu konuda kendilerini geliştirdi ve birçok alanda kazı yapılan çalışmalar üniversitelerimizdeki değerli hocalarımızın gözetiminde sürdürülüyor. Bu da arkeolojinin ülkemizde daha iyi bir noktaya gelmesinde bizlere umut veriyor. Kocaeli, çok önemli tarihi mekanlara sahip bir kent. Bunların korunması ve geliştirilmesi bakımından çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kocaeli, müzecilikte belirli bir alt yapıya ve birikime sahiptir. Müzelerimizin ziyaret edilmesi çok önemli. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin müze ziyareti yapmaları konusunu biraz daha geliştirmek zorundayız. Müzeler Günü vesilesiyle müze bilincinin daha üst noktalara taşınmasını diliyorum, bu konuda çalışma yapan herkese teşekkür ediyorum” diyerek Müzeler Günü’nün hayırlı olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Kocaeli Müze Müdür Vekili Rıdvan Gölcük, Batı Nekropoli Kazıları konulu bir sunum gerçekleştirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑