Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Gölcük’e millet bahçesi

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin Kocaeli seçim beyannamesini açıkladı.

12 Haziran 2018 Saat: 17:23
Gölcük’e millet bahçesi
Gölcük’e millet bahçesi

 Işık, ilimizde 8 ilçede yapılacak olan millet bahçelerinden birinin Gölcük’te olacağını ifade etti

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile 24 Haziran seçimleri öncesinde Kocaeli için hayata geçirecekleri projelerin yer aldığı seçim beyannamesini açıkladı. 50 projenin yer aldığı seçim beyannamesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde durduğu millet bahçeleri, ilimizde şimdilik 8 ilçeye yapılacak. ‘İrade, erdem, cesaret ile vakit Kocaeli vakti’ sloganıyla yola çıkan AK Parti’nin seçim beyannamesi açıklamasına, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, il yönetimi, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Polat, ilçe teşkilat başkanları, ilçe belediye başkanları, milletvekili adayları, il ve ilçe kadın kolları ile il ve ilçe gençlik kolları katıldı.

‘KİMSENİN EĞEMEYECEĞİ, BÜKEMEYECEĞİ BİR MİTİNG’
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, projeleri açıklamadan önce muhalefete yüklenerek “AK Parti dışında proje sunan kente gelecek vaat eden başka bir hareket yok.  Ama bizim derdimiz hizmet” dedi. Pazar günkü mitingi de değerlendiren Işık, “Kimsenin eğemeyeceği, bükemeyeceği bir miting yaptık. Katılımı için tüm teşkilata teşekkür ediyorum” dedi.
‘İLK ÇEYREKTE 7.4 BÜYÜDÜK’
“Yoğun geçen bir kampanya ile Türkiye yeni bir dönemi fiilen başlatacak. Yeni hükümet sisteminin de seçimlerin de ülkemizin geleceği için hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Bazı çevreler sürekli karamsarlık pompalamaya çalışıyor. Memleket yanıyor, batıyor da bizim haberimiz yokmuş gibi algılatmaya çalışıyor. Rakamlar yalan söylemez. Dün açıklanan büyüme verisi, Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7.4 oranında büyümeyi ortaya koydu. Hindistan’dan sonra dünyada en fazla büyüyen ekonomi olduk. Ülkemizi, büyütmeye, kalkındırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
‘ÜLKE MESELELERİNDEN BİHABERLER’
Sözlerinin devamında muhalefete yüklenen Işık, “Bazıları ise siyaseti sadece polemik olarak algılıyor. Bir miktar polemik, siyasete renk katar ama başlı başına siyasette olursa insanlara güven vermez. 12 gün sonra herkesin karnesini millet eline verecek. Heybesinde bir şey olmayanlar konuşmalarıyla her geçen gün realiteden uzaklaşıyorlar. Kıraathane ile kahvehanenin bile farkını bilmiyorlar. Bir genel başkan çıkmış diyor ki S-400’leri külliyeyi korumak için alıyorlar. Trajikomik kelimesi bunun için çok hafif kalır. Ülkenin sınır bölgelerinde konuşlandırılacak bir sistemi külliye için alınıyor gibi iddiaları ülkenin gündemine taşımanın bir tek açıklaması var. Ülke meselelerinden bihaberler, uzaklar” dedi.
‘BAZILARINI 2019 YEREL SEÇİMLERİ İLE AÇIKLAYACAĞIZ’
Projelerin hazırlanışı ile ilgili bilgi veren Işık, “Milletin nabzını tutan, milletle sürekli iç içe olanlar ancak seçimi kazanır. Milletimizin ne düşündüğünü, ne hissettiğini sürekli yoklayarak belirledik ve taleplerin hayata geçmesi noktasında son derece önemli gayretler gösterdik. Muhalefette iktidar vizyonu olmadığı için şunu yapacağız diye bir gayret yok. Ama yine yaparsa AK Parti yapar. 5 yılda yapacağımız projelerin hepsini bugün açıklamayacağız. Bazılarını 2019 yerel seçimleri ile açıklayacağız. Daha önce verdiğimiz her sözün takipçisi olduğumuzu göreceksiniz. Daha önceki projeler için en az üç defa her belediye başkanımızla bir araya geldik. Milletvekili arkadaşlarımızla taahhüt ettiğimiz projeleri takip ederek değerlendirdik” diye konuştu.

‘YÜZDE 76’SINI BİTİRDİK’
Son seçimlerden bu yana projelerin yüzde 76’sının tamamlandığını belirten Başbakan Yardımcısı Işık, “2,5 yılda projelerin yüzde 76’sını tamamladık ya da ihale aşamasına getirdik. Yüzde 24’ü ise planlama ve projelendirme aşamasında. 1 Kasım seçimleri beyannamesinin arkasında duruyoruz ve yapacağımıza söz veriyoruz. Halkımız desteğini hem cumhurbaşkanımıza hem de AK Parti’ye güçlü bir şekilde verdiği takdirde yorulmadan gece gündüz çalışmaya devam edip yüzde 24’ün içinde olan 122 adet projeyi, hayata geçireceğiz. 49’u tamamen bitti. 38’i devam ediyor. 6 tanesi ise ihale aşamasında. 29 tane proje ise planlama e projelendirme aşamasında” ifadelerini kullandı.
METRO, TRAMVAY, HIZLI TREN HATLARI
Sonrasında 24 Haziran seçim vaatlerini açıklayan Işık, “Gebze-Darıca-Çayırova metrosunun ihalesi yapıldı. Yakında inşasına başlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla yapıyoruz. Körfez-Derince-İzmit-Kartepe metrosunu da Ulaştırma Bakanlığımız imkanlarıyla yapacağız. Etüt fizibilite çalışmaları sürüyor. Kuruçeşme-Şehir Hastanesi-Alikahya tramvay hatlarını devreye alacağız. Gebze-Sabiha Gökçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü hızlı tren hattını bu dönemde hayata geçireceğiz. Bir önceki seçimler için vaadimiz olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda inşaat çalışmaları devam ediyor. Bayram öncesi yaşadığımız trafik kabusundan bu projeyle kurtulacağız” dedi.
‘KAVŞAK VE YAN YOLLARLA TRAFİK EZİYETİ BİTECEK’
Işık, “Güney Otoyolu’nu da takip ediyoruz. Detay projeler tamamlanmak üzere. Bu projede gecikmemizin sebebi şehri çok fazla böldüğü için projede değişiklikler yapmamızdır. Büyük maliyetle yapılacak projemiz, büyük oranda tünellerden geçecek. Gebze TEM köprülü kavşak ve yan yollar ile trafik eziyetini ortadan kaldıracağız. Büyükşehir Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum bu projeyi onlar yaptı. Bu projeyi bu yıl içinde başlatıp yakında ihalesini yapacağız. Dilovası kavşak düzenlemelerinde çalışmalar fiilen başladı. İzmit-Kandıra bölünmüş yolunun projeleri tamamen bitti. Yakında eski cezaevinden başlayıp İzmit Kandıra bölünmüş yolunu 2 yıl içinde bitirmiş olacağız” dedi.
‘FUAR, MİLLET BAHÇESİ OLACAK’
Sözlerini sürdüren Işık, “Derince D-100 ve TEM bağlantısında kamulaştırma çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Şehir Hastanesi köprülü kavşak ve yol projesi Kocaeli’ye çok büyük değer katacak. Ulaşım sorununu kökten çözeceğiz. Şehir hastanesi hayata geçmeden bu projeyi tamamlayacağız. Kuruçeşme gişeler ve D-100 düzenlemesi ile Kuruçeşme, sahille buluşacak, trafik ışıkları ortadan kalkacak. Bu bahçeler sıradan parklar değil. Namazgahından çeşmesine dikilen her ağacın bir anlamı, ekilen her çiçeğin farklı bir sembolü ifade ediyor. İzmit Fuar alanını millet bahçesine dönüştürüyoruz. Fuar alanı rant alanı olacak diyenlere özellikle en güzel cevabımız. Buradaki düğün salonlarını yeni bir anlayışla tekrar elden geçireceğiz. Kalan alan ise millet bahçesi olacak. Daha ferah mekanlarda düğünlerimiz yapılacak. Çocuklarımızın eğlence alanlarını da ihmal etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.
GEBZE VE DARICA’YA DA MİLLET BAHÇESİ
Başbakan Yardımcısı Işık, “Gebze Millet Bahçesi’ni yapacağımız alan TOKİ’ye verilmişti. Bu konuda çok çalışma yaptık. İbrahim Bey bu alanın büyük kısmını aldı. 640 dönümlük bu alan çok güzel bir millet bahçesi olacak. Gebze’nin eğitim ihtiyacını dikkate alarak eğitim alanı olarak değerlendireceğiz. Çok az bir kısmını kamuya ayıracağız. Bir de büyük bir cami yapacağız. Bu alanda konut yapılmayacak. Gebzelilerin nefes alacağı güzel bir alan yapacağız. 910 dönümlük askeri alan içerisinde bir millet bahçesini de Darıca’da hayata geçireceğiz. Hünkar Çayırı Millet Bahçesi ve Fatih Otağı şehrimizin tartışılan konularından biriydi. 200 bin metrekarelik bir alan. Hem Fatih’in hatırasını yaşatacak bir otağ hem de son derece güzel millet bahçesini hayat geçireceğiz” diye konuştu.
KARTEPE, BAŞİSKELE MİLLET BAHÇELERİ
Işık, “Kartepe’de askeri alanda Kocaeli’nin adalet sarayı ihtiyacını karşılamak için 170 dönümü Adalet Bakanlığı’na bedelsiz tahsis etmiştik. Hemen önünde 50 bin metrekare alanı Büyükşehir Belediyesi metro istasyonu yapılsın diye bedelsiz devretmişti. Buna ilave olarak Kartepe Millet Bahçesi’nin yapımı için harekete geçiyoruz. Başiskele Seymen Millet Bahçesi ilimizin en güzel yerlerinden biri. Şu anda görüşmeler olgunlaşmak üzere. Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı görüşmeleri sonrası Orgeneral Nahit Şenoğul Kışlası’nda millet bahçesini yapacağız” dedi.
DERİNCE’DE 50 BİN METREKAREYE MİLLET BAHÇESİ
Işık, “Derince Millet Bahçesi askeri hastanenin olduğu yerde kaymakamlık ve belediye kurumuna ayıracağız. Hastaneyi de yenileyeceğiz. 1000 dönümlük alanı millet bahçesi haline getireceğiz. Dilovası Bayrak Tepe Millet Bahçesi’ni medeniyet değerlerimizi yansıtan bir yer haline getireceğiz. Gölcük Millet Bahçesi, Donanma’nın yanında bulunan 50 bin metrekarelik alanı daha önceden belediyeye devretmiştik. Lojmanların yapımı başladı. Miladını doldurmuş lojmanları yıkıp Kongre Sarayı ile birleştirip millet bahçesi yapacağız” dedi.
‘GEBZE VE HEREKE TAŞ OCAKLARI TAŞINACAK’
Işık, “Şehrin içinde kalmış taşocağı mevkiini şehrimizin kaldırması mümkün değil. Bu projeyi olgunlaştırıp Gebze ve Hereke Taş Ocakları bölgesini taşıyacağız. SEKA Park’a benzer bir parkı Gebze Park olarak hayata geçireceğiz. Gebze Stadı’nı da uygun bir yere taşıyacağız. 3. üniversiteyi Kocaeli’ye kazandıracağız. Görüşmeler devam ediyor. Kocaeli Adalet Sarayı ihtiyacı karşılamaktan uzak. O yüzden yeni bir adalet sarayı yapacağız. 1 Kasım 2015’in vaadi olan milli mikroçip fabrikasını Gebze’de hayata geçiriyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bu kurumu hayata geçireceğiz. Savunma sanayisinde kritik projelerde siber saldırı olmaması silahların güvenliğinin tam olması için kendi çiplerimizi üreteceğiz” ifadelerini kullandı.
‘KANDIRA GIDA OSB KURULACAK’
Işık, “Kandıra Gıda İhtisas OSB alanı için mahkeme süreci, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nda sonuçlandı. FETÖ sorunuyla geçmişte uğraşmak zorunda kaldık. Bu bölgenin kurulmasında karar verildi. En kısa sürede hayata geçireceğiz. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni bu dönem içinde tamamen yenilemeyi hedefliyoruz. Yanındaki askeri alanın bir kısmını kullanarak son derece modern bir hastane olarak Kocaeli’ye sunacağız” dedi.
SAĞLIK HAYAT MERKEZLERİ
Sağlık yatırımlarından da söz eden Işık, “Gölcük’te devlet hastanesi ihtiyaçlara cevap veremiyor. Eski Migros alanında 300 yataklı bir hastane kazandırıyoruz. İnşaatı fiilen başladı. 2 yıl içinde bitireceğiz. Çayırova’ya Devlet Hastanesi yapacağız. Nüfusu 130 bini geçti. Nüfus artış hızı en yüksek ilçemiz. Hastane ihtiyacı vardı. Projeleri tamamlandı. Bu yıl temelini atıp inşaatı başlatmak istiyoruz. Körfez Devlet Hastanesi ek binasını yaparak ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracağız. Sağlıklı Hayat Merkezleri bakanlığın yeni bir konsepti. Hastaneye sadece hasta olan gelmeyecek. Egzersiz, spor, diyet gibi pek çok faaliyetin yapıldığı bu merkezleri bütün ilçelerimizde açacağız” dedi.
AMATEM VE ÇAMATEM
Işık, “AMATEM (Alkol Madde Bağımlıları Araştırma ve Tedavi Merkezi), ÇAMATEM’i (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) de hayata geçirip bu alandaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Engelli ve Yaşlı Yaşam Merkezini hayata geçirip memnuniyet düzeylerini artıracağız. Önümüzdeki 5 yıl içinde 3 bin yeni derslik yaparak derslik ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracağız. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda ikili eğitim yapan okulumuz kalmayacak. Dünya yepyeni bir çağa girdi. Bu çağa gençlerimizi hazırlamak bu çağın esiri olan bir kuşak değil bu çağı yöneten gençler yetiştireceğiz. 4. Sanayi Devrimi Atölyesi’ni de Bilişim Vadisi içerisinde hayata geçireceğiz” diye konuştu.
‘50. YIL YAVUZ M.T.A.L.’YE TAŞINACAK’
Işık, “İzmit Lisesi, İzmit Ortaokulu olarak eğitim hayatına devam edecek. Gazi Lisesi binasını Akçakoca Kütüphaneleri adı altında yenileyeceğiz. Gazi Lisesi yanındaki binaları da eğitim ihtiyacı için kullanacağız. Nihai kararı vermemekle birlikte Yavuz Kız Meslek Lisesi’ni de eğitim kampüsüne katacağız. 50. Yılı da Yavuz Kız Meslek Lisesi’ne taşıyacağız. Nihai kararı önümüzdeki günlerde vereceğiz. Sıkışmış olan eğitimi rahatlatacağız.” dedi.
KARAMÜRSEL’E DENİZCİLİK MÜZESİ
Projeleri saymaya devam eden Işık, “Eskihisar Kültür Kalesi’ni yaparak burayı kültür merkezi haline getireceğiz. Denizcilik Müzesi ve Su Tema Parkı (Karamürsel), bu dönem içerisinde yapacağız. Kocaeli Kent Meydanı’nı yaptık. Perşembe Pazarı alanını kent meydanı haline getireceğiz. Kandıra’nın tam ortasındaki hastaneyi yıktık. 11 bin metrekarelik alanda da Kandıra halkımızın faydalanacağı Kandıra Kent Meydanı ve parkını yapacağız. Darıca Bayramoğlu Marina’yı da en kısa sürede ilçeye kazandıracağız. Gebze-Dilovası-Körfez’de TIR parkı yapacağız. TIR’ların mahalle aralarına park etmesini önleyeceğiz. Yerel kalkınma projesi, roman kardeşlerimizle ilgili dönüşüm projesini bu dönem hayata geçireceğiz” dedi.
SPOR MERKEZLERİ
Seçim beyannamesinde yer alan spor ve çevre yatırımlarına da değinen Işık, “Bu dönemde devasa bir olimpik spor kompleksini Gebze’ye kazandıracağız. Bu dönem içinde Darıca Gençlik Eğitim Merkezi kuracağız. Bir tek ağacı kesmeyeceğiz. Biliyorsunuz Kocaelispor, Kocaeli’nin bir markası. Çok kötü yönetildi ve borç batağına batırıldı. Osman Pepe döneminde yoğun gayretler gösterildi ama sonuç alınamadı. Burayı bir sporcu eğitim merkezi olarak değerlendirerek Olimpiyat Hazırlık Merkezi yapacağız. İzmit Olimpik Yüzme Havuzu için biraz geciktik. Çünkü yer sorunu çok uzun sürdü. Kartepe Gençlik Merkezi’ni kazandıracağız. Kocaeli Evsel Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde atıklar, önce ayrıştırılacak sonradan organik kısımları yakılarak enerji üretilecek. İnşallah önümüzdeki 5 yıl içinde bunu hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑