Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Tarihi Yalı Evleri’nde muhteşem iki müze

Tarihi Yalı Evleri’nde muhteşem iki müze

10 Temmuz 2018 Saat: 12:11
Tarihi Yalı Evleri’nde muhteşem iki müze
Tarihi Yalı Evleri’nde muhteşem iki müze

Geçtiğimiz aylarda tamamlanarak hizmete açılan Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nden biri Seramik Müzesi biri ise Ahşap Heykel Müzesi şeklinde tasarlandı. İki müzenin ilçemiz sanatına ve turizmine büyük katkı sunması bekleniyor. Gölcük Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerle ilçemiz sanat alanında büyük ilerleme kazanıyor. Bu projelerden bir tanesi de geçtiğimiz aylarda tamamlanarak hizmete açılan Değirmendere Tarihi Yalı Evleri Projesi oldu. Değirmendere’de tarihi dokuya uygun olarak yapılan, Kültür ve Tabiat varlıkları Kurulu’nca onaylanmış 12 tescilli evden oluşan Yalı Evleri Projesi’nde, restoran ve kafe hizmetinin yanında iki binada da müzeler hizmet verecek. Bir binada Seramik Müzesi diğer bir bina da ise Ahşap Heykel Müzesi yer alacak ve ilçemiz sanatına ve turizmine katkı sunacak.

GÖLCÜK’ÜN YENİ VE MODERN YÜZÜ OLACAK

Özel olarak hazırlanan Seramik Müzesi’nde çalışmalarda sona gelindi ve halkın ziyaretine açıldı. Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Seramik Müzesi, Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor. Doç. Dr. Neşe Çakıcı Alp’in proje yürütücülüğünde, seramik sanatçılarının beklentileri doğrultusunda geliştirilen ve Gölcük’ün yeni modern yüzü olacak şekilde tamamen bölgeye ve kendine özgün sergi elemanları dijital tasarım teknikleri kullanılarak tasarlandı.

AÇILI GOFRET SİSTEMİ UYGULANDI

Seramik Müzesi’nde ‘Açılı gofret sistemi’ uygulandı. Bu sistem sayesinde tasarlanan obje ya da mekana açılıp kapanabilme potansiyeli sağlandı. Böylelikle obje istenmediği zaman katlanarak kapanıp mekanın hacminin başka fonksiyonlar için kullanılabilir olmasına olanak veriyor. Bu durum, aslında kendisi değişirken çevresini de değiştirebilme olarak da tanımlanıyor. Seramik Müzesi’nde farklı bir görünüm de sağlayan bu sistemin büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

69 SANATÇININ 400’E YAKIN ESERİ SERGİLENİYOR

Seramik Müzesi Binası 3 kattan ve odalardan oluşuyor. Müzede 2011 yılında başlayan ve aralıksız süren Gölcük Belediyesi Seramik Sempozyumu’nda yer almış 69 yerli ve yabancı sanatçının 400’e yakın eseri sergileniyor. Özel olarak tasarlanan bu müzeye ülke genelinden sanatseverlerin ilgi göstermesi bekleniyor. Müze, haftanın 6 günü saat 08.30’dan 17.30’a kadar açık kalacak ve ücretsiz olarak gezilebilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑