Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Başkan’dan imar için hızlandırma talimatı

Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanlarına imar uygulamasıyla ilgili uyarıda bulunarak, “Bir an önce imar uygulamalarını yapın, vatandaşlarla karşı karş

13 Temmuz 2018 Saat: 17:07
Başkan’dan imar için hızlandırma talimatı
Başkan’dan imar için hızlandırma talimatı

Büyükşehir Belediyesi Meclisi aylık toplantısını Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun başkanlığında toplanan mecliste CHP’li üyeler, gündem maddelerinin birçoğuna şerh koydu. Bir sonraki meclis toplantısının ise 16 Ağustos tarihinde yapılacağı bildirildi.

BELEDİYE BAŞKANLARINA TALİMAT

Başkan Karaosmanoğlu meclisin açılış konuşmasında, “İmar uygulaması önemli. Yapılmayınca iş çözülmüyor. İmar planı var ama uygulamasını yapmamışsan ne yol açabilirsin ne de park yapabilirsin. Bizler teşvik mahiyetinde önemli katkılarda bulunuyoruz. Bir an önce imar uygulamalarını yapın, vatandaşlarla karşı karşıya gelmeyin” diyerek belediye başkanlarına talimat verdi. Başkan Karaosmanoğlu, ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yılında şehitlerimizi anma programının, Milli İrade Meydanı’nda akşam 20.30’da yapılacağı bilgisini verdi. Başkan Karaosmanoğlu, ‘15 Temmuz Dua İle Nöbet Vakti’ne katılacak vatandaşların tören alanına 200-250, 800 K ve 800 C ile özel hat otobüsleri hariç tramvay ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler ile saat 19.00’dan sabaha kadar ücretsiz olarak taşınacağını belirtti.

CHP’Lİ ÜYE, KANDIRA-İZMİT YOLUNU SORDU

CHP’li Meclis Üyesi Engin Taşdemir, “Ölüm yolu olarak adlandırılan Kandıra-İzmit yolunun 2016 yılında temel atma töreni yapılmıştı. 2018 yılında tamamlanacağını açıklamıştınız. Kandıra yolunun akıbeti nedir. Büyükşehir Belediyesi’nin bir katkısı var mı?” diye sordu. Başkan Karaosmanoğlu ise “Bizim bir katkımız yok. Karayolları yapıyor. Proje bazında katkımız olabiliyor tabi. Mali problemler var. Yahya Kaptan’daki üst geçit olan en önemli bölümü yapıldı. Ödeme probleminden dolayı benim bildiğim 2-3 aydır bir çalışma yok. Takibini yapıyoruz. Yeni hükümetin de kurulmasıyla siyasilerimiz ve milletvekillerimizle görüşüp çalışma yapacağız. Kandıra’nın girişinden ışıklardan köprülü kavşağa kadar çalışmalar da yaptık. İnanıyorum ki 2018-2019 döneminde önemli bölümü tamamlanacak” dedi.

‘KALICI İŞ YERLERİ DİYANETE VERİLDİ’

Büyükşehir Belediyesi’ne ait 31 minibüsün ve bazı taşınmazların Ulaşım A.Ş.’ye ayni sermaye olarak kaydedilmesine muhalefet şerhi koyduklarını söyleyen CHP’li Üye Dilek Tan, “Meclisin denetleme yetkisinin olmamasından dolayı şerh koyduk” dedi. Madde oylanarak kabul edildi. Öte yandan Başiskele Bahçeçik Mahallesi’nde kalıcı iş yerlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisinin kaldırılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmesi maddesi ile ilgili konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Kalıcı iş yerleri perişan ve rezil bir durumda. Bir kısmını okul yaptık. Bir kısmını kültürel hizmetler olarak kullandık. Bir kısmını ise Milli Eğitim’e verdik ama ihtiyaçları yoktu. Biz de bu kez Diyanet İşleri’ne verdik. Sanırım onlar Ku’an kursu yapacak. O bölgede okul ihtiyacı yok” dedi. Madde oylanarak kabul edildi.

CHP’Lİ ÜYELERDEN MUHALEFET ŞERHİ

Yedinci madde olan Gebze Kirazpınar Mah. kapalı pazar yeri ve sosyal tesisi, Sultan Orhan Mah. İlyasbey Cad. Halk Sağlığı Merkezi ve Beylikbağı Mah. Sarı Cami ve meydan düzenlemesi projelerinin yaptırılmasına CHP’li üyeler muhalefet şerhi koydu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Üye Dilek Tan, “İmarla ilgili çekincelerimiz var. Bu yüzden muhalefet şerhi koyduk” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise “Vatandaş orayı bizden istiyor” dedi. Oylanan madde oy birliği ile kabul edildi.

‘SANAYİDEN TİCARETE DÖNÜŞÜM OLACAK’

Çayırova Şekerpınar Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi ile TEM arasında kalan bölgeye ticaret yoğunluklu bölgeye dönüşümü ile ilgili teklifin detaylı bir şekilde incelenmesini komisyon karara bağladı. Ancak muhalefet, şerh koydu. CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış konuyla ilgili söz alarak Daha önce konut alanı olarak planlandı ama daha sonra sanayi ve ticaret alanı olarak düzenlendi. Ancak burada ilave bir sosyal donatı alanı ihtiyacı görülmediği iddiası var. Yeşil alanların tamamı dere yatağı. İnsanların burada yaşaması mümkün değil” dedi. Karaosmanoğlu “Ben buna sıcak baktım çünkü sanayiden ticarete dönüşüm olacak” dedi. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ise “Hastanenin yapılacağı bir yer. Tamamen açıkta olan bir yer. Başta bir adaletsizlik var ama İstanbul’un çıkışı olduğu için biz o çerçeveden bakmadık olaya. 50- 100 metrekare sanayi alanları var” diye bilgi verdi.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ

Gebze’de bulunan Kastamonu Entegre Şirketi’nin dönüşüm tesisine ilave yapılarak teknik alt yapı alanının büyütülmesi maddesi ile ilgili konuşan CHP’li Üye Orhan Tanış, “Şirket ahşap atıklarını bertaraf edebileceği bir tesisi kendi arazisinde yapabilecekken belediyeden arazi istiyor. Orman vasfı yok diye her yeri böyle şirketlere verirsek ormanları kaybederiz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ise deneme süresi başarılı olduğu için kabul ettik bu maddeyi. Çevreye duyarlı bir tesis olduğu için imar planı değişikliğini yapmak istiyoruz” dedi.

YEŞİL ALAN TARTIŞMASI

Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Kent Merkezi Projesi kapsamında mevcut cami alanının kuzeye doğru büyütülmesi maddesi ile ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Yeşil alana taşmış ruhsatsız kaçak bir yapı var. İnşaatın temeline oturtabilmek için yeşil alandan dini tesise ilave yapılması isteniyor. Parselin dışına taşma var bunda. Belediye bunu yapıyorsa vatandaşa ne diyeceğiz? 9 Bin 336 metrekare alan var. Kıble yönüne göre arazinin formunu düzenlememişiz. Şimdi ise artı bir alanı oraya katmak istiyorlar” dedi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise “Yeşil alanla ilgili bir bozulma yok. Meydana doğru genişletiliyor” diye konuştu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

ROMA 2018 MAKER FUARI’NA ÖĞRENCİ GÖNDERİMİ

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın 2017 yılında yapılan Kocaeli Bilim Fuarı yarışmalarında ödül alan okulun yurtdışı görevlendirmesi olacak. Ekim ayında yapılacak Roma 2018 Maker Fuarı’na Gebze Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulu’ndan 3 öğrenci bir danışman öğretmen katılacak. Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı’nın Türk Dünyası Belediyeler Birliği Tataristan Cumhuriyeti’ne yapılacak teknik ve kültürel ziyaret gerçekleştirmesi maddesi kabul edildi. Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın Bingöl’ün Sancak Belediyesi’ne malzeme yardımı yapılması oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki meclisin 16 Ağustos tarihinde yapılacağı bildirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑