Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Altyapıya büyük zarar

İSU Genel Müdürlüğü ekipleri, kanal temizleme araçları ile yaptıkları çalışmalarda her gün tek kullanımlık malzemelerin oluşturduğu

9 Ağustos 2018 Saat: 11:50
Altyapıya büyük zarar
Altyapıya büyük zarar

yığınları kanalizasyon hatlarından çıkartıyor.  Yağmursuyu terfi merkezlerine de zarar veren atıklar maliyeti yüksek arızalara sebep oluyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, il genelinde 5 bin 560 kilometre üzerinde kanalizasyon ile 550 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atıksu hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atıksulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU, yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçiyor. Ancak, Kocaeli’nde çevreye ve kanalizasyon sistemine gelişigüzel atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve plastik şişeler, atık yağ gibi malzemeler, atıksu ve yağmursuyu hatlarının tıkanmasına ve su baskınlarının yaşanmasına neden oluyor.
KANALİZASYON HATLARINI TIKIYOR
Hijyen ve temizliğin öneminin artması ile birlikte tek kullanımlık temizlik ve plastik ürünlerin kullanımı da günden güne artmakta. Bu ürünlerin kullanım sonrası bilinçsizce ve gelişigüzel atılması sonucu da çevre kirliliği ile altyapı hatlarının tıkanmasına neden oluyor. İSU Genel Müdürlüğü, ekipleri ile tuvaletlere atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve tuvalet kağıtları ile mutfak lavabolarına atılan kullanılmış atık yağdan dolayı il genelinde onlarca arızaya müdahale ediyor. Kanal temizleme araçları ile yapılan çalışmalarda, her gün yığınlar dolusu ıslak mendillerin oluşturduğu malzemeler kanalizasyon hatlarından çıkartılıyor. 
YAĞMURSUYU HATLARI TIKANIYOR
Çevreye atılan plastik ürünler ile kumaş ve bez türü malzemeler, son dönemde etkili olan sağanak yağışlar ile birlikte taşınarak yağmursuyu ızgara ve hatların tıkanmasına neden oluyor. Kurum ekipleri tarafından sürekli ızgara ve hatlarının temizlenmesine rağmen yağmursuyu hatları atılan malzemeler ile tıkanıyor. Bunun sonucunda yollarda su birikintileri oluşmakta, ev ve işyerleri ile vatandaşların mağdur olmalarına neden olmakta.
TERFİ MERKEZLERİNE ZARAR VERİYOR
İSU Genel Müdürlüğü, il genelinde 53 adet atıksu ve 14 adet yağmursuyu terfi merkezi işletiyor. Kullanılmış malzemelerin çevreye gelişigüzel atılması sonucu atıksu ve yağmursuyu terfi merkezlerine de zarar veriliyor. Atıksu ve yağmursuyu ile birlikte gelen malzemelerin sonucunda, terfi sistemindeki ızgara ve mazgalların tıkanmasına ve pompaların zarar görmesine neden olmakta ve maliyeti yüksek arızalara sebep olmakta.
KULLANIM SONRASI DİKKAT
Özellikle yaz aylarında temizlik ve plastik ürün ve malzemelerin kullanımı yoğun olarak artıyor. Altyapı hatları ve terfi merkezlerinin düzenli ve verimli çalışabilmeleri, çevre ile vatandaşların mağdur olmamaları için kullanılan malzemeler, çevreye ve tuvaletlere atılmamalı, atık yağlar lavabo ve diğer giderlere dökülmemeli. Altyapıdan kaynaklanan problemlerin yaşanmaması için gereken hassasiyetin gösterilmesi hususunda özen gerekmekte.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑