Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kafkasya rüzgarları Şevketiye’de esti

Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemizin Şevketiye Köyü’nde düzenlediği ve Kafkasya kültürünün yaşatıldığı 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri coşku içerisinde gerçekleştirildi. Tulum, kemençe ve akordionun bir araya geldiği şenliklerde ünlü sanatçılar konser verd

12 Ağustos 2018 Saat: 15:19
Kafkasya rüzgarları Şevketiye’de esti
Kafkasya rüzgarları Şevketiye’de esti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda ve Gölcük Belediyesi, Gölcük ve Köyleri Derneği, Artvin İli ve İlçeleri Gölcük Derneği ile Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla 10-12 Ağustos tarihleri arasında Gölcük’ün Şevketiye Köyü’nde 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri düzenlendi. 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri, Gölcük ve çevresinde ağırlıklı olarak yaşayan 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sırasında Kocaeli’ne gelen ve 93 muhacirleri olarak adlandırılan vatandaşlar adına düzenleniyor. Gürcü ve Çerkezlerin oluşturduğu Abhaza topluluğunun büyük çoğunluğu oluşturduğu üç gün süren şenlikler büyük coşku içerisinde yapıldı. İlk gündeki etkinliklerde vatandaşlar eğlenirken yöre halkı şenliğe büyük ilgi gösterdi.

ŞENLİĞE YOĞUN KATILIM

Gölcük Şevketiye Köyü’nde düzenlenen şenliğin açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, Gölcük ve Köyleri Dernek Başkanı Ergün Uzuner, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

‘KÜLTÜRÜNÜZÜ YAŞATMANIZ BİZİM İÇİN BİR GÖREVDİR’

Şenlik açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Gerçekten çok güzel bir yerde bu şenlik düzenleniyor. Kafkasya coğrafi açıdan önemli ve stratejik bir yere sahiptir. Kafkas halkları hem ülkemiz için hem de Kocaeli’miz için önem arz ediyor. Kafkas halklarının kültürünü yaşatması bizim için bir görevdir. Kocaeli, bir kültür ve dünya kentidir. Biz sizlerin kendi kültürünüzü yaşatmak ve daha sonraki kuşaklara aktarmanız için hep destek verdik. İnşallah bundan sonra da destek vermeye de devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

‘GELENEK VE GÖRENEKLER YAŞATILIYOR’

Geçmişten aldıkları kültür ve değerleri yukarılara taşıyacaklarını belirten Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Bu etkinlikler örfümüzün, ananemizin, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması anlamını ifade ediyor. Gölcüğümüz içerisinde ülkemizin birçok yerinden gelen güzel insanlarımız bulunuyor. Ayrıca 1877-78 Osmanlı-Rus harbinde Kafkasya’dan buraya göç eden atalarımız Gölcük’ün bu köylerine gelerek burayı vatan kabul ettiler. Bu etkinliklerin düzenlenmesinde çok önemli katkı sunan, Kocaeli’nin genelinde çok güzel hizmetler yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İLK GÜNDE VİRAL CEMAL SAHNE ALDI

Yöre halkının ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği şenliğin ilk gününde etkinlikler, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının sahne almasıyla başladı. Kafkas halk oyunlarının da sahnelendiği şenlikte, Viral Cemal sevilen parçalarını seslendirdi. Şenlik boyunca Kafkasya ve Türk Halk Oyunları, animasyon ve gösteri şovları, palyaço gösterisi, yöresel oyunlardan örnekler sergilendi. Ayrıca yerel sanatçılar konserleriyle vatandaşları eğlendirdi.

HORONLA COŞTULAR

Şenliğin ikinci gününde yerel sanatçıların konserleriyle eğlenen vatandaşlar, horonlarla coştular. Şenlikte hem tulum hem kemençe hem de akordion bir araya geldi. Gürcü ve Çerkezlerin oluşturduğu Abhaza topluluğunun yer aldığı şenlikte herkes eğlendi.

ÖYKÜ GÜRMAN KONSERİ

Çocuklar, şişme oyun grupları ve palyaçoların etkinlikleriyle eğlenirken, büyükler yerel sanatçıların seslendirdiği hareketli parçalarla coşkulu dakikalar yaşadı. Yöre halkının ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği şenlikte yöresel ürünler de yer aldı. 2. Kafkasya Yaz Şenlikleri’nde sanatçı Öykü Gürman da bir konser verdi. Sanatçıyı sevgiyle karşılayan vatandaşlar, zaman zaman Gürman’ın seslendirdiği parçalara da eşlik etti.

RİNG SEFERLER YAPILDI

İkinci gününde ilginin daha da yoğunlaştığı şenlikler dün akşam sona erdi. Şenliğe vatandaşlar tarafından katılım yoğun oldu. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesine ait 8 otobüs Gölcük ilçe merkezinden, etkinlik alanına ring seferler yaptı. Katılımcılar için alanda otopark da oluşturulurken ayrıca engelli vatandaşlar için engelli aracı, ambulans ve sağlık görevlileri de hazır bulunduruldu.

KOCAELİ’NDEKİ 93 MUHACİRLERİ

Büyükşehir, Gölcük ve çevresinde ağırlıklı olarak yaşayan, 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sırasında Kocaeli’ne gelen ve 93 muhacirleri olarak adlandırılan vatandaşlar için dikkat çekici bir etkinliğe imza atmış oldu. Gölcük Belediyesi, Gölcük ve Köyleri Derneği, Artvin İli ve İlçeleri Gölcük Derneği ile Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Kafkasya Yaz Şenlikleri, üç gün devam etti.

KAFKASYA KÖKENLİ 17 KÖY

Tarih boyunca göç eden toplumların geçiş güzergahı üzerinde bulunan Anadolu toprakları ve Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan Kocaeli, sürekli bir nüfus hareketliliğine sahne olmuştur. Kafkasya da Türk göçlerinin önemli güzergahları arasında yer almaktadır. 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı, Kafkas bölgesinden Anadolu’ya yapılan göçe yeni bir ivme kazandırmıştır. Bu savaşta Kafkasya bölgesinde Türkler, Osmanlı Gürcüleri, Çerkezler, Abazalar, Dağıstanlılar ve Acara Gürcüleri; Osmanlı devletinin yanında savaşa katılmıştır. Kocaeli yöresinde Kafkasya kökenli muhacirlerin yaşadığı 17 adet köyün bulunduğu ifade edilmektedir. Günümüzde halen etnik kimliğini koruyan bu topluluğun gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktarmak için dilini, giyim-kuşam ve müziğini, yemek kültürünü canlı tutmak isteyen Büyükşehir, yöresel derneklerle beraber bu önemli festivali düzenlemekte.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑