Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Adaylar ön seçimle belirlenecek’

CHP İl Örgütü İl Danışma Toplantısında bir araya geldi. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay toplantıdaki konuşmasında parti içi kavgalarına son verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sarıbay, yerel seçimlerde adayların ön seçimle belirleneceğini de açıkladı

12 Ağustos 2018 Saat: 17:08
‘Adaylar ön seçimle belirlenecek’
‘Adaylar ön seçimle belirlenecek’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerini değerlendirmek ve yaşanan oy kaybının nedenlerini görüşmek üzere üzere İl Danışma Kurulu Toplantısında bir araya geldi. İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde düzenlenen danışma kurulu toplantısına milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, il yöneticileri, İlçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Divan kurulu başkanlığını İl Yöneticisi Hüseyin Acurman yaparken divan üyeliğini ise İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve Selim Yıldız üstlendi. Kurulda oy değişimim toplumsal nedenleri, oy değişiminde siyasi rekabetten kaynaklanan nedenler ve oy değişiminde partimizin politika ve tercihlerinden kaynaklanan nedenleri de konuşuldu.

‘ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ’

Danışma kurulunda ilk söz alan Divan Kurulu Başkanı İl Yöneticisi Hüseyin Acurman, “Saat 17:00’a kadar danışma meclisini bitirmemiz gerekiyor. Artık KYÖD’de toplantılarımızı yapamıyoruz. KYÖD de elimizden gitti. Bu ayıp bize yeter” dedi. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra kürsüye gelen İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Zor günlerden geçiyoruz. Bir büyüğünüz bir abiniz il başkan olarak en zor görenlerden biri de benim. Bir seçim geçirdik. Başarısız olduğumuz ya da başarılı olduğumuzu söylenir. Ama bütün bunlar bizi geriye atmamalı. Önümüze bakar hale gelmeliyiz” dedi.

‘BELEDİYELER BAŞARISIZ’

“Kocaeli’nin sorunlarını kısaca izah etmek istiyorum” diyen Sarıbay “1989’da mahalli yönetimler Erenkaya ve Sirmen yönetti. 2-2,5 Milyar Dolar gelir vardı o zamanlar. Ak Parti döneminde ise 25-30 Milyar Dolar arasında. İki dönem arasında fark var. Ama bakarsanız bir baraj yok, doğalgaz yok. Çevre, böcek, köprü üretime yönelik olmayan satılacağı zaman para etmeyen yatırımlar var. Bu belediyelerin büyük ölçüde başarısız olduğunu söylemek mümkün. Ulaşım sıkıntısını çözemediler. Sel felaketi oldu 167 Milyar TL’yi yer altına gömdük, alt yapıyı yap dediler ama 1 saatlik yağmurda bile şehir esaret altına girdi.” dedi.

‘PALYATİF ÇÖZÜM ÖNERİLERİ’

Başkan Sarıbay, “Şimdi ellerinde MİA projesi var. 50 metrelik bir yol var. Bunu dava etmişiz. Mahkeme bunu iptal etmiş ev yeni MİA projesi diye önümüze getirilen projede 50 metrelik yol 30 metreye indirilmiş” dedi. Kentte çözüm bekleyen sıkıntılara örnek vermeye devam eden Sarıbay, Sefa Sirmen Bulvarı’nda trafik keşmekeşi devam ediyor. MİA’yı belli kişilere rant sağlarsanız kimseye hesap vermezsiniz. Gebze’de korkunç bir trafik sorunu var Bununla ilgili bir proje ve değerlendirmeleri de söz konusu değil. Palyatif çözüm önerileri var ellerinde” dedi.

‘DOĞRU BİLDİKLERİMİZİ ANLATACAĞIZ’

Ak Partili belediyeleri eleştirmeye devam eden Sarıbay, “Günü kurtarmanın dışında bunların yapacağı iş yok. Bunlar belediyecilikten anlamaz. Çapsız ve görüşü olmayan belediyeciliğin peşindeler. Ama biz böyleler diye vazgeçmeyeceğiz doğru bildiklerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Ekonominin düzelmesi için dövizin korkunç şekilde yükselişini önlemek için bir şeyler yapılmalı artık. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce, seçim mahallinde dövizin 7-8 hatta 10 lira olacağını söyledi. Bizi hukuk devleti içinde görmüyorlar Bunun sebebi de yöneticilerimiz. İşçi, köylü, emekli memur perişan. Oh diyen rahat ettim diyen kim var. Hep rant sınıfı” diye konuştu.

‘BU İŞTEN ANLAMADIKLARINI GÖRÜYORUZ’

Ak Parti hükümetiyle birlikte ülkenin komşularla sıkıntılar yaşadığını ifade eden Başkan Sarıbay, “Dış ilişkilerde sıfır sorun vardı. Hiçbir ülke ile alıp veremediğimiz yoktu. Bunların iç işlerine karışır hala geldik. Dış politikada oyun kılıcı olmayı bırakın oyun dışı kaldık. Vizesiz yurtdışına gideceğiz diyorlardı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bakanları bile Belçika’ya giremiyor şu an. Doların yükselmesine rağmen çıkıp bizim Allah’ımız var diyebiliyor. Bu işten anlamadıklarını görüyoruz. 15 yıl içinde 8 bakan 8 ayrı istem kimin ne yaptığı belli değil bakanın yetkisi yok. İstihareye yatar gibi sabah kalkıp sistem uygularsan yönetilemeyen bir ülke haline gelirsin. FETÖ’nün siyasi ayağını ortaya çıkarmaları mümkün değil. Bunlar istediklerini istediği gibi aklamak için anlaşma yapıyorlar Gaziantep’te FETÖ’cü olup da para veren ve mahkemeye çıkmayanlar var” şeklinde konuştu.

‘DEVLE YARIŞIYORUZ’

24 Haziran seçimlerini değerlendirmek üzere danışma kurulunun bir araya geldiğini hatırlatan Sarıbay, “Eğer başarısızsak sorumluluk benim. Ama insanları eleştirirken dikkat edilmesi biraz ölçülü olunması gerektiğine inanıyorum. Erken seçim değil baskın seçim yaşadık. 500 mahalle, 12 ilçe var. El sıkmakla broşür dağıtmakla seçim kazanılmaz. Doğru olan seçimden çok daha evvel o insanlara dokunarak ve temas etmektir. Seçim demek para demek, masraf demektir. Biz il örgütü olarak bu seçimlerde 550 Bin 600 bin TL harcadık. Seçimin bir gün öncesinde bunların dağıttığı erzağın maliyeti 10 Milyon TL. Karşınız da bir devle yarışıyorsunuz. Kendinizi kontrol edip daha iyi çalışmanız gerekiyor diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘KURULTAY İSTEĞİ ARTIK BİTMELİ’

Partide iki grup oluşmasına sebep olan olağanüstü kurultayla ilgili de konuşan Sarıbay, “Olağanüstü kurultayla ilgili hiç kimseye baskı yapmadım. Sen imza verirsen sen şu olamazsan ya da imza vermezsen şu olursun hiç demedim. Partilere bu hak verilmiş eğer kullanırlarsa ben buna saygı duyarım. Ben ne Kılıçdaroğlu ne de Muharrem İnce ile siyasete başladım. Daha iyi yapan genç bir kardeşimiz gelirse görevi ona devrederiz. Bu beni hiç gocundurmaz. OHAL kurultay toplama isteklerinin de artık bitmeli” şeklinde konuştu.

‘KİMSE BU PARTİNİN TÜZÜĞÜNE AYKIRI HAREKET ETMESİN’

Bu güne kadar partinin zafiyetini ortaya çıkaracak orada burada dedikodu yapacak olursanız ve yine 13-0 olacak derseniz artık ben devreye girerim. O mevkilere nasıl geldiğinizi bir düşünün. Herkes bunun cevabını burada alacak. ‘Eğer seçimi kazanmazsak bir daha oy vermem’ diyorlar. Verme kardeşim git AKP’ye ver. Ama bunu ölüyorsan sen zaten bu partiye yakışan biri değilsin. Bu partideyse etik değerlerine ve tüzüğüne uyacaksın. Kimse bu partinin tüzüğüne aykırı hareket etmesin. Yeter bu partinin sizden çektiği. Bütün partililerimizden anlayış bekliyorum. Överken eli açık, eleştirirken cimri olmanızı istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘ADAYLAR ÖN SEÇİMLE BELİRLENECEK’

Yerel seçimlerde adayların ön seçimle belirleneceğini de açıklayan Sarıbay, “Bayram bir geçsin ön seçimle adaylarımızı belirleyelim. Adaylığını düşünen arkadaşlarımız 12 ilçemizde büyükşehir de dahil beni arasın, mektup yazsın, gazeteye demeç versin bir şekilde bana ulaşsın. Hiç kimsenin armudun sapı üzümün çöpü deme şansımız yok. Ülkesini, partisini, ailesini seven insanların Cumhuriyete sahip çıkacak şekilde hareket etmesi lazım. Ülkeye demokrasi getirdiğimizi kabul edin. 5 siyasi parti sayemizde parlamentoya girdi. Eğer millet ittifakını kurmasaydık. AKP’nin şu an 345 milletvekili vardı. Seçimi kazanamadık diye bırakıp gidecek miyiz? Hiçbir ilçe başkanımızın istifa etmesi gerekmez. Ben gençlik kollarının da kadın kollarının da arkasındayım. Ayrıca buradan kol kola tek vücut halinde Cumhuriyetin etik değerleri ile birbirimizi severek sayarak hareket edeceğiz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑