Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Gölcük eğitime hazırlıklı’

‘Gölcük eğitime hazırlıklı’

14 Eylül 2018 Saat: 15:42
‘Gölcük eğitime hazırlıklı’
‘Gölcük eğitime hazırlıklı’

2018-2019 Eğitim–öğretim dönemi öncesinde, okulların güvenliği hakkında son bir görüş alışverişinde bulunulması amacıyla dün Gölcük Sanat Galerisi’nde ‘Okul Güvenlik Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıya katılan İlçe Kaymakam Vekili ve Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, “Gölcük ilçesi eğitime hazırlıklı” dedi. Pazartesi günü başlayacak olan eğitim – öğretim dönemi öncesinde, okulların güvenlik durumu hakkında son görüşlerin alınması amacıyla dün Gölcük Sanat Galerisi’nde Okul Güvenlik Toplantısı yapıldı. Toplantıya, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın izinli olmasından ötürü yerine vekil olarak katılan Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kaymakamlık daire müdürleri, okul müdürleri, muhtarlar ve okul aile birliği başkan ve yöneticileri katılım gösterdi.

 ‘BİN 783 ÖĞRETMEN VE İDARECİMİZ GÖREV YAPACAK’

Toplantıda ilk sözü alan Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, “Bu yıl okullarımızda okul öncesi 2 bin 598, ilkokullarda 8 bin 881, ortaokullarda 9 bin 373, liselerde 7 bin 935, özel eğitimde 101 öğrencimiz olmak üzere toplam 28 bin 888 öğrencimiz, 2018 – 2019 eğitim – öğretim döneminde okul sıralarındaki yerini alacak. 88 resmi ve özel okulumuzda 1783 öğretmen ve idarecimiz görev yapacak. Şu an 68 okulumuzda güvenlik kamerası bulunurken iki yeni okulumuzda henüz kamera bulunmuyor. Okullarımızda İŞKUR vasıtasıyla görev yapan 18 güvenlik görevlimiz bulunmakta. Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulların MOBESE sistemi ile entegrasyonu amacıyla kent güvenlik yönetim sistemi projesi yapıldı. İlçemizden üç okul, bu proje için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçildi. Bu okullarımız Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu, Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gölcük Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi oldu. İlçemizdeki komisyon tarafından okullara gidilerek takılması planlanan kameralarla ilgili keşif yapıldı ve krokiler çizilerek dosya haline getirildi. Bir dosya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, bir dosya da İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gönderildi” dedi.

 ‘OKULLARI İLGİLENDİREN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI’

Gülsuyu, “Tüm ilkokul ve ortaokulların kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerinin denetimi İlçe Sağlık ve Tarım Müdürlüklerinin de katılımıyla oluşturulan komisyon tarafından tamamlandı. Burada 102 personelin çalıştığı tespit edildi. 81 kişi ise halihazırda hijyen eğitimi aldı. Kalan 21 personelin eğitime alınması planlandı. 17 okulumuzda beyaz bayrak var, 10 okulumuz ise başvuruda bulundu. Tüm anaokullarımız, Beslenme Dostu Okul Projesi’nin katılımcısıdır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli çalışmalar yapıldı ve belli sayıda öğrencimize bu konuda eğitim verildi. Alınacak tedbirler, ölçümler ve periyodik kontroller yapıldı. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) hizmetiçi eğitim almamış 13 rehber öğretmenin uygulayıcı eğitime katılımı sağlanmıştır. 2017 – 2018 eğitim yılı TBM eğitiminin yapısını ve önceliklerini belirlemek üzere ortaöğretim yapısını ve önceliklerini belirlemek üzere ortaöğretim kurumlarında görevli 13 rehber öğretmenin katılımlarıyla toplantı yapıldı. Yaygın eğitim kapsamında 80 veliye de TBM eğitimi verildi. Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde şube müdürü, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü ile rehber öğretmenlerden oluşan İlçe Travma ve Krize Müdahale ekibi, ayrıca her okulda ayrı ayrı travma ve krize müdahale ekipleri oluşturuldu. Taşımalı eğitim konusunda servislerle ilgili olarak gerekli çalışmalar tamamlandı. Servis araçları denetlendi ve görülen sorunlar, servis şoförlerine aktarıldı. Yapılan sürücü eğitimlerine 76 şoför katıldı” dedi.

‘GÖLCÜK’Ü YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM’

Kaymakam Vekili ve Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, yaptığı konuşmada “2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılı öncesinde tüm ülkede bu toplantı yapılıyor. Geçtiğimiz dönemde okuma yazma seferberliğinde birinci olan Gölcük’ü, bu konuya etki eden herkesi tebrik ediyorum. Gölcük’ü yürekten tebrik ediyorum. Bu sene daha çok İçişleri Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceği destekle, izlemekten bıktığımız servis haberleri, kantin haberleri, okul çevresinde gezen bazı kişilerin çocuklarımızı tehdit etmesine engel olunması gibi birtakım sıkıntıları artık duymak istemiyoruz. Bununla mücadele etmek, zor değil. Gerekli tüm birimler, gereken tüm işleri yapacaktır. Topyekün bir mücadele yapılırsa milletimiz bununla başa çıkabilir. İstemediğimiz tablolar, geçen sene de yaşandı. Okul çevresinde yaşanan tehlikeleri önlemek açısından her okul müdür ve yardımcısının yetkililere ulaşması amacıyla telefon numaraları olmalı. Güvenlik görevlisi konusunda arkadaşlarımız bilgilendirildi. Gölcük ilçesinin hazırlıklı olduğunu kabul ediyorum” dedi.

 ‘ENGELLİ VATANDAŞ, HER YERE ULAŞABİLMELİ’

Kaymakam Kantay “Okul saatinde açık olup öğrenci barındıran internet kafelere, kabahatler kanunu uyarınca işlem yapacağız. Okul çağında olup okula gönderilmeyen çocukları iyi takip etmeliyiz. Bağımlılıkla mücadele konusunda okullarımızda, ailelerimizde oldukça hassas olmalı ve çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz. Konuşan her zaman haklı konuşur. Suçu olmayan tek kişi çocuktur. Suç hepimizde. İkinci mesleği öğretmenlik olan arkadaşlarımız var. Ya da boş zamanlarında öğretmen olan arkadaşlarımız var. İlk işimiz çocuğumuz olmazsa tablo ne yazık ki kötü olacak. Okul sağlığı konusunda Sağlık Bakanlığı’mız destek veriyor. Kantinlerde çalışan kişilerin GBT’lerinin yapılması için arkadaşlarımız çalışacak. Okullarımızda durumu yetersiz olan öğrencilerin ellerinden tutulması gerekiyor. Bu işte öğretmenlerimiz başarılı. Bizlere de öğretmenlerimiz, okullarımız vasıtasıyla bilgiler geliyor. 2005’te çıkan ve engellileri ilgilendiren bir yasa var. Yarın ne olacağımız belli değil. Okulunda engelli rampası ve asansörü olmayan arkadaşlarımız, mutlaka bildirsin. Bunu bildirmemek de suç. Engelli vatandaş, her yere ulaşabilmeli. Okulumuzda engelli vatandaşımız üçüncü kata çıkamıyorsa bunu yazarak ilgili birimlere aktarmalıyız. Okulda engelli öğrenci yok diye bir şey söylemek, söz konusu olmamalı” dedi.

 ‘PERSONELİMİZ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALACAK’

Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, “Üç bakanlık tarafından çocukların eğitimlerini tamamlaması amacıyla birtakım tedbirlerden oluşan bir protokol yapıldı. Okullarımızda, risk durumlarına göre 2018 – 2019 Eğitim - Öğretim Dönemi boyunca personelimiz, okullarımızda güvenlik tedbirlerini alacak. Okulla alakasız kişilerin öğrenci ile temasının engellenmesi amacıyla çalışacağız. Öğrenciler için tehlike oluşturabilecek bazı metruk binalar yıkıldı. Bazılarının da yıkım çalışmaları devam ediyor. Okul servislerini denetledik, bazılarına ceza yazdık. Okul çevresinde gençlerin korunmasına yönelik bazı uygulamalar yapıldı. Bu uygulamalarda birçok kişi sorgulandı, işyerleri ve araçlar kontrol edildi. Bu eğitim döneminde de daha etkin bir şekilde mücadelemiz devam edecek. Eğitim, öncelikle ailede başlıyor. Aileden sonra okulda devam eder. Okulları sürekli olarak öğretmenlerimiz de denetlemeli. Velilere de görev düşüyor. Çocuğun okula giriş çıkış saatini kontrol ettikten sonra, geç gelmesi durumunda kontrol etmesi gerekiyor. Çocuğu okulda biliyorlar ama çocuk internet kafeye gidiyor. Bunu önlememiz lazım” dedi.

 ‘ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAMIZ GEREKİYOR’

Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, “Gölcük Belediyesi olarak okullarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda elimizden geldiğince çalışıyoruz. 2014 – 2015 döneminde 96 derslikli okullar yaptık. Gölcük’te Öğrenci Olmak projesini yaptık. Burada geziler ve bir sonraki dönemde okulları tanımaları açısından çeşitli çalışmalar yaptık. Çocuklarımızın okullardaki güvenliğini sağlamak oldukça önemli. Bunun için elimizi taşın altına sokmamız gerekiyor” dedi.

 ‘KONU ÇOCUKLAR OLDUĞU ZAMAN DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ’

İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, “Daha önce de toplantılarda bahsettiğimiz gibi güvenlik hizmetinden söz ederken karşılıklı çalışmayı ve güvenliğin sürdürülebilirliği sağlanabilen bir hizmet olduğunu söylüyoruz. Konu çocuklar olduğu zaman daha dikkatli olmalıyız. Jandarma olarak bizden istenen bir konu olursa biz çalışmalara seve seve katılırız” dedi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑