Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kocaeli Müzesi Moralı’yı unutmadı

İlk Kadın Müzeci Seniha Sami Moralı’nın adını daha önce konferans salonuna veren Kocaeli Müzesi, bu kez de aynı salonda Moralı’nın adına bir anı köşesi düzenledi

16 Eylül 2018 Saat: 12:50
Kocaeli Müzesi Moralı’yı unutmadı
Kocaeli Müzesi Moralı’yı unutmadı

Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Seniha Sami Hanım çok yönlü bir kişiliğe sahip. Tanzimat Döneminin ilk Maarif Nazırı Abdurrahman Sami Paşa’nın torunlarından. İngilizce, Fransızca ve Farsçadan çok sayıda başarılı çeviriler yapan bir eğitimci. Seniha Morali Shakespeare’in ünlü eserlerini de dilimize çevirdi. Hamlet, Julius Cesar, Kral Lear bunlar arasındadır. Hikayeler ve romanlar da yazdı. Karanlık Yollar, Bu da Geçer, Kürkçü, Hangisi gibi roman ve hikâyeleri vardır. Aynı zamanda ilk kadın birliğinin kurucu üyelerinden. Bizim asıl üzerinde durduğumuz önemi ise müzeciliği elbette” dedi.
İLK KADIN MÜZECİ
Gölcük, “Türk müzecilik tarihinin önde gelen kişileri, iki kardeş Osman Hamdi ile Halil Ethem Beylerdir. Halil Ethem Bey, Asar-ı Atika Müzesi Müdürlüğü’nü yıllarca sürdürdü. Bu arada Topkapı Sarayı’nın Müzeye dönüştürülmesi onun müdürlüğü döneminde gerçekleştirildi. Halil Ethem Bey eski eserleri tanıması ve parlak İngilizcesiyle tanıdığı Seniha Sami Hanım’ı müze yönetimine kazandırdı. Önce tasnif memurluğu yapan Seniha Sami Hanım, daha sonra arkeolog kadrosuna alındı. Bu suretle ilk müzeci kadınımız oldu. 17 Nisan 1950’de emekliye ayrıldı” dedi.
ADI SADECE KOCAELİ’DE YAŞIYOR
Gölcük sözlerini şöyle tamamladı:  “Osman Hamdi’nin adı, yaptıkları toplumun büyük kesimince bilinir, bilinmelidir de. Ancak Seniha Sami Hanımın adı neredeyse unutulmuştur. Bizi üzen bu durum karşısında çalışma arkadaşlarımızla, müzemizin konferans salonunda adının yaşamasını istedik. Bu yılda bunun yeterli olmadığını düşünüp salonumuzda onun fotoğraflarından ve onun hakkında yazılmış yazılardan oluşan bir anı köşesi oluşturduk. Ne mutlu ki bu bize nasip oldu. Bu güzel insanın adı ülkemizde sadece Kocaeli’de, müzemizde yaşıyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑