Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

KOÜ’den TER-TEMİZ proje

Kocaeli Üniversitesi’nde Tersanelerin Deniz Çevresine Olan Etkileri ve Temiz Üretim Tekniklerinin Belirlenmesi (TER-TEMİZ) Projesi Çalıştayı düzenlendi

16 Eylül 2018 Saat: 14:18
KOÜ’den TER-TEMİZ proje
KOÜ’den TER-TEMİZ proje

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projelendirilen, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) tarafından yürütülen ‘Tersanelerin Deniz Çevresine Olan Etkileri ve Temiz Üretim Tekniklerinin Belirlenmesi (TER-TEMİZ) Projesi’nde uygulamaya geçildi. Bu kapsamda 13-14 Eylül 2018 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Açılış Toplantısı ve Çalıştayı’nda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yrd. Banu Behram Kuran, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı ve KOÜ Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerinin temsilcileri, GİSBİR ve GEMİSANDER başta olmak üzere tersane ve gemi geri dönüşüm sektörünün temsilcileri, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden konusunda uzman akademisyenler ve sektörle ilişkili diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri; tersane ve gemi söküm sektörünün mevcut çevresel durumunun tartışılması ve uygulamaların geliştirilmesi amacıyla bir araya geldi.
TERSANE ENVANTERİ ÇIKARILARAK ÇEVRE KİRLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
TER-TEMİZ Projesi ile ülkemizde bulunan tersane envanterinin çıkarılması, tersane ve gemi geri dönüşüm bölgelerinin mevcut çevresel kalite durumlarının tespit edilmesi, tersanelerin mevcut proseslerinin ve amacıyla uygulanması gereken önlem ve idari kriterlerin belirlenmesi, tersanelerde ve gemi geri dönüşüm tesislerinde kullanılan geleneksel imalat süreçlerinden açığa çıkan kirletici emisyonları ile gemi inşaatı, bakımı, onarımı ve sökümü sırasında açığa çıkan atık ve kirleticileri azaltmaya yönelik temiz üretim tekniklerinin belirlenmesi, bu temiz üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması ve bu kriterler çerçevesinde mevzuatın gözden geçirilerek kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amaçlanıyor.

ÇOK SAYIDA KURUMUN İŞBİRLİĞİ İLE
Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Durmuş Kaya’nın koordinatörlüğünde yürütülmekte olan proje; Kocaeli Üniversitesi’nden Biyoloji ve Çevre Mühendisliği Bölümleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile yapılan işbirlikleri çerçevesinde devam ediyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑