Kırkyamada görkemli açılış
MARKA’dan 11 firmaya destek
‘Saldırıyı kınıyoruz’
Başkan Ellibeş’ten ilçe ziyaretleri

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kodlama-Robotik Atölyeleri açıldı

Kocaeli Bilim Merkezi’nde, hayırseven iş insanlarının desteğiyle yapılan Kodlama-Robotik Atölyeleri’nin açılışı yapıldı

19 Ekim 2018 Saat: 15:47
Kodlama-Robotik Atölyeleri açıldı
Kodlama-Robotik Atölyeleri açıldı

Avrupa Okul Ağı üyesi üyelerince 6-21 Ekim tarihinde kutlanan Kod Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kocaeli Bilim Merkezi’nde Kodlama-Robotik Atölyelerinin açılışını gerçekleştirdi. Programa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Körfez İlçe Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 ‘BİLGİ SÜRECİNİ YAKALAMALIYIZ’

Programda ilk olarak kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Günümüzde gelişen teknoloji çocuklarımızın teknolojiyle erken tanışmasını sebep oldu. Bu teknoloji zarar ve yarar getirebilir. Bu teknolojinin yararlı hale gelmesi en önemli bilincimizdir. Robotik Kodlama ile tanışan çocukların makinaların nasıl işlediği gibi konularda bilgi sahibi olur. Önümüzdeki 10 yıl sonra tamamlanacak olan bilgi sürecini yakalamalıyız. Yeniçağda mühendisler yetiştirmeliyiz. Okulların çağı yakalamak için yaptığı bu çalışmalara maddi ve manevi katkı sağlayan hayırseven iş adamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 ‘BU ÇAĞA HÜKMETMENİN TEK YOLU BİLGİ’

Çelik’in ardından söz alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık “Yeniçağa dolu dizgin gidiyoruz. Bu çağa hükmetmenin tek yolu bilgi. Bu çağa kadar beşeri sermaye önemliydi ancak dijital çağda büyük bir bilinmezlik var. Günümüzde nükleer silahlanma mı yoksa yapay zeka mı daha tehlikeli bu konuşuluyor. Artı fırsatlarla tehlikelerin iç içe geçtiği bir dönem yaşıyoruz. Dijital çağın alfabesi kodlamadır. Türkiye’de 6-15 yaş arasındaki yavrularımızın yüzde 45’i her gün internete giriyor. Ancak ileri düzeyde bilgisayar yeteneğine sahip çocuk sayımız sadece yüzde 1 seviyesinde. Çocukların ellerinden tabletleri almak artık mümkün değil” dedi.

 ‘KODLAMA EĞİTİMİ ÖNCELİKLİ OLMALI’

Yeni çağda çocukların bilgisayar ile eğitimine devam eden ve kendini geliştiren bireyler olması için anne babalara büyük görevler düştüğünü ifade eden Işık, “Çocuklar oyun oynamak yerine kodlama ile oyunları yapar hale gelmelidir. Kodlamayı çocuklarımıza öğretirken aslında çocuklarımıza hayatı öğretiyoruz. Çocuklarımız kodlama sayesinde tasarımı, takım oyununu çocuklarımıza anlatabiliriz. Kodlama eğitimini en öncelikli konu haline getirmemiz gerekiyor. Bakanlığım döneminde başlattığımız çalışmaların sonuçlarını burada görmek beni mutlu ediyor. Buradaki çocuklarımız yıllar sonra dünya çapında yazılım geliştiren bireyler olacaklar” diye konuştu. Bu alandaki çalışmaların sadece devlet eliyle yürümesinin mümkün olmadığını da dikkat çeken Milletvekili Işık, “Şehrin tüm dinamiklerinin bu işe katkı sağlaması gerekiyor. Artık üretimin her alanında dijitalleşme olmazsa olmaz. Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor” dedi.

 ‘HEPİMİZİN ORTAK SORUMLULUĞUDUR’

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bu hepimizin ortak sorumluluğudur. Bilgi toplumunda gençlerimizin yetkin bir şekilde yetiştirebilmek hepimizin ortak amacıdır. Kodlama konusunda nerede nasıl hareket edeceğimizin planlamasını yaptık ve çalışmalarımıza başladık. Çalışmalara destek vermesi amacıyla liman işletmelerimizden destek istedik” diye konuştu.

 ‘GÜZEL SONUÇLAR ALACAĞIZ’

Sözlerini sürdüren Vali Aksoy, “13 liman işletmemizden 1 milyon 200 bin lira kaynak sağladık. Ben tüm iş dünyamızın değerli mensuplarına teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın eğitimine verilen destek paha biçilemeyecek kadar değerlidir. Her sınıfa hangi iş adamımız tarafından destek verildiyse kendilerinin isimlerini verdik. Eğitim noktasında birlikte hareket etmeye devam ettiğimiz sürece güzel sonuçlar almaya da devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑