Kırkyamada görkemli açılış
MARKA’dan 11 firmaya destek
‘Saldırıyı kınıyoruz’
Başkan Ellibeş’ten ilçe ziyaretleri

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Organ bağışında ilk sıradayız’

03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla, ilimizde son 5 yıl içerisinde beyin ölümü sonrasında organ bağışında bulunan ailelere teşekkür programı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımları ile gerçekleşti

7 Kasım 2018 Saat: 12:53
‘Organ bağışında ilk sıradayız’
‘Organ bağışında ilk sıradayız’

Wellborn Hotel’de düzenlenen programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, özel ve kamu hastanelerinin başhekimleri ve organ bağışında bulunan aileler katıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle ilimizde yaşayan ve organ bağışında bulunan aileler ile bir arada olmayı arzu ettik. Organ bağışı konusunda insanlarımızın iki noktada tereddütlerinin olduğunu gördüm. Bunlardan biri dini hassasiyetti. Diyanet İşleri Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda yaptığı inceleme sonucu açıklamaları var. Dinen de bir mahsurun olmadığı, aksine insanı yaşama kavuşturmanın sağlıklı bir yaşam vermenin önemini vurguladılar. İnsanlarımızın diğer tereddüttü ise kendilerinin tam anlamıyla ölmeden organlarının alınması endişesi idi. Bu konuda da Sağlık Bakanlığımız çok net kararlar ortaya koymuş ve bütün tereddütleri ortadan kaldırmıştır. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların beyin ölümü gerçekleştiğini en az 2 uzman doktorun raporu olduktan sonra süreç başlayacaktır. Bunları bizler toplumda biraz daha anlatabilirsek insanlarımızın kafasındaki soru işaretlerini büyük ölçüde gidermiş oluruz” dedi.

‘25 BİNİ AŞAN SAYIDA İNSANIMIZ ORGAN BEKLİYOR’

Vali Aksoy, sözlerinin devamında, “Organ bağışı çok önemli. Organ bekleyen ve alacağı organla yaşama tutunmak isteyen çok sayıda insanımız var. 25 bini aşan sayıda insanımız organ bekliyor. Bu insanlarımıza eğer organ verebilirsek yaşama tutunacaklar ve yaşam kaliteleri daha iyi bir noktaya gelmiş olacaktır. Bu noktada organ bağışında bulunan ailelere teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönem ve süreç. Bu zor süreçte bu kararı vererek organların diğer insanlara ulaşmasını ve onların yaşama tutunmalarına katkı vermeleri çok önemli bu nedenle teşekkür ediyorum. Sizlere minnettarız.” ifadelerini kullandı.

‘İLİMİZDE 34 AİLE ORGAN BAĞIŞINDA BULUNDU’

“Kocaeli’de organ nakli gerçekleştirilebilmektedir” diyen Vali Aksoy, “Son 5 yıl içerisinde Kocaeli’de 52 organ nakli gerçekleştirdik. Bu süreç önümüzdeki dönemde hızla devam edecektir. 2014 yılından itibaren ilimizde 34 aile organ bağışında bulundu. Organ bağışı yapma noktasında Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız belirli bir duyarlılık gösterdi. İnsanlarımızın tek başına ben organlarımı bağışlıyorum demesi yeterli değil. Ölüm durumu olduğunda ailesinin onayı alınıyor ve bu onayla işlemlere devam ediliyor. Toplumumuzda bu konuda kimsenin kafasında bir soru işareti olmasın” dedi.

‘KADIN SAĞLIĞI PROJESİNE DE DAHİL ETTİK’

Sözlerine devam eden Vali Aksoy, “Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda devletin koyduğu kurallar büyük bir hassasiyet içerisinde uygulanıyor. Valiliğimiz koordinasyonunda yürüttüğümüz bir Kadın Sağlığı Eğitimi projemiz var. Bu proje ile özellikle kadınlarımızın meme kanseri konusunda daha bilinçli hale gelmesi, kendi kendini muayene edebilme noktasında belirli bir bilinç düzeyine erişmelerini arzu ettik. 15-69 yaş grubunda Kocaeli genelinde 671 bin hedef kitlemiz var. Yaklaşık 1 yıl içerisinde önemli çalışmalar ortaya koyduk. Sadece meme kanseri konusunda kadınlarımızı bilgilendirmek değil, obeziteden, kadına yönelik şiddette nereye başvuracaklarına kadar bu eğitim çalışmamız kapsamına aldık. Bu eğitim projesini uygulamaya başladığımızda organ bağışı konusunu da bu projeye dahil ettik. Son bir yıl içerisinde ulaştığımız kadın sayısı 188 bin 912’dir. Organ bağışında bulunan bütün ailelere teşekkür ediyorum” diyerek organ bağışında bulunan ailelere sağlıklı ve uzun ömür temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Vali Aksoy, ilimizde organ bağışında bulunan ailelere teşekkür belgelerini vererek, onlarla günün anısına fotoğraf çektirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑