Kırkyamada görkemli açılış
MARKA’dan 11 firmaya destek
‘Saldırıyı kınıyoruz’
Başkan Ellibeş’ten ilçe ziyaretleri

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

İlçe Sağlık’tan anlamlı etkinlik

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ Bağışı Farkındalık Etkinliği düzenlendi.

8 Kasım 2018 Saat: 13:06
İlçe Sağlık’tan anlamlı etkinlik
İlçe Sağlık’tan anlamlı etkinlik

Etkinlikte organ bağışı hedef sayısını tutturan ilçe sağlık müdürlüklerine teşekkür belgeleri verildi. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Gölcük İlçe Sağlık Müdürlüğü, geçtiğimiz akşam Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda Organ Bağışı Farkındalık Etkinliği düzenledi. Etkinliğe Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, İl Sağlık Müdürlüğü Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, CHP İlçe Yönetimi, CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Gölcük İlçe Müftüsü İlyas Öztel, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, Gölcük Musiki Derneği Başkanı Vahit Şentuna, Eczacı Turan Dumlu, bazı ilçelerin sağlık müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

‘İLİMİZİ ÜLKE GENELİNDE ÖNEMLİ YERLERE GETİRDİK’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda daha sonra konuşmalara geçildi. Programın ilk konuşmasını yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu, “Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve gönüllü organ bağışının teşvik edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın ciddi bir çalışması var. Organ naklinin istediğimiz sayıya bir türlü ulaşamaması nedeniyle son 10 yılda Sağlık Bakanlığı çok ciddi bir bilgilendirme yapmaya başladı. Bizim ilimizde de süratle artan bir grafikle gönüllü organ bağışında sayının ciddi bir artış içerisinde olduğu görülmeye başlandı. Sayın Sağlık Müdürümüzün bu konudaki teşvikleriyle bir yılda çok ciddi atılımlar gerçekleştirerek gönüllü organ bağışında ilimizi ülke genelinde önemli yerlere getirdik” ifadelerini kullandı.

‘NÜFUSA ORANLA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ’

Sözlerini sürdüren Dr. Medişoğlu, “Şu anda ilimiz, gönüllü organ bağışında bazı aylarda Türkiye birinci, ikinci ve üçüncülüğü aldı. Yıl geneline bakıldığında da ülke genelinde üçüncüyüz. Nüfusa oran yapıldığında Türkiye birincisiyiz. Bu başarının elde edilmesi konusunda sayın müdürümüzün çok büyük katkıları var. Bu sayede ilçe ve il sağlık müdürlükleri, kamu hastaneleri, pazarlarda, Anıtpark gibi alanlarda, fabrikalarda, organize sanayi bölgelerinde, belediyenin gösterdiği yerlerde birçok çalışma yapılıyor. Bu etkinliği bu haftaya denk getirerek bilinçlenmeye katkı sağlamak istedik. Teşekkür belgelerini de bu akşam takdim edeceğiz. İl Sağlık Müdürlüğü ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘YOĞUN ÇALIŞMALARIN MEYVESİNİ ALMAYA BAŞLADIK’

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney konuşmasında, “Bugün burada ilk kez bir organ bağışı etkinliğinde bulunuyoruz. Kocaeli’deki arkadaşlarımız birçok etkinlik yapmaya başladı. Bütün dünyada kronik hastalıklar giderek artıyor. Biz de bunun farkındayız. Kronik hastalıklar çoğaldığı, trafik kazaları arttığı zaman organ yetmezlikleri de artıyor. Bunların tedavisi iyi yapılmazsa organ yetmezlikleri de giderek artıyor. Bilinçsiz ilaç ve antibiyotik kullanımı, özellikle böbrek ve karaciğer yetmezliklerinde ciddi artışlara yol açmaya başladı. Bununla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ciddi çalışmalar yapıyor. Kocaeli’de bununla ilgili bir strateji belirledik. Yoğun çalışmaların meyvesini almaya başladık” ifadelerine yer verdi.

‘25 BİNİ AŞKIN ORGAN BEKLEYEN İNSANA HAYAT IŞIĞI’

‘KONU GÖRÜŞÜLDÜ VE BİR FETVA ORTAYA ÇIKTI’

Daha sonra sözü alan Gölcük Müftüsü İlyas Öztel, “Sanıyorum organ nakli ihtiyacı olan hastalarımızı kurtarmak için buradayız. Gerçekten bütün dünyada teknoloji, oldukça önemli bir noktaya gelmiş ve gelişiyor. Bunun insana yansıyan tarafı da var. İnsan hayatını kolaylaştırmak için gelişiyor. Organ nakli, esasında insan hayatına çok büyük bir katkıdır. Esasında insana yapılacak en güzel katkılardan birisidir. Dinimizde insana çok büyük bir değer veriliyor. Yaratılmışların en şereflisi olduğu Allah tarafından ilan edilmiştir. Çok mükerrem, saygın, değerli, kıymetli ve şereflidir. Böyle bir programda insana yardımcı olmamak mümkün değil. Dolayısıyla biz de din adamları olarak bu konuya uzak kalamayız. Konu tartışıldı, görüşüldü ve nihayet bir fetva ortaya çıktı. Organ naklinin, belirlenen şartlar çerçevesinde caiz olduğuna dair fetva verilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE EN YETKİLİ ORGAN TARAFINDAN FETVA VERİLMİŞTİR’

“Kur’an-ı Kerim’de de bu durum geçiyor” diyen Öztel, “İnsan öldürmek günahların en büyüğüdür. Çünkü insan çok değerli bir varlıktır. İnsana hayat vermek, hayat bulmasına vesile olmak, katkı vermek de sevapların en büyüğüdür. İnsanın incitilmesine dahi dinimiz, rıza göstermiyor. Bir küçük lafla olsa dahi incitilmesine müsaade yoktur. Burada insanın hayatına hayat katmak gibi bir durum söz konusu. Şartlar yerine getirilirse caiz olduğuna dair, Türkiye’de en yetkili organ tarafından fetva verilmiştir. Bütün dünyada benzer fetvalar var. Şartlar da şunlardır: Organ veya dokusu alınan kişinin ölmüş olması veya ölü durumunda olması, beyin ölümünün gerçekleşmiş olması önemli. Çünkü burada ihtilaf söz konusu olursa bir insan yaşarken onu öldürmek, çok büyük bir günahtır. Eğer canlıdan alınıyorsa hayati fonksiyonlarına zarar verilmemiş olması önemlidir. Vericinin de izninin olması, birinci dereceden yakınının rızası olmalıdır. Kişinin izni olmadan böyle bir işe girişmek doğru değildir. Dördüncü olarak hiçbir şekilde ücret söz konusu olmamalı. Bu işin devlet kontrolü altında yapılıyor olması da önemli. Türkiye’de resmi kurumlarda yapılan bu işlem, tamamen devlet kontrolü altında yapılıyor. Organ nakli artık dinen caizdir. Bu akşam burada olan ve bu programın yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

‘SAĞLIKLI YAŞAMAK HEPİMİZİN ARZUSU’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise konuşmasında, “Aslında konu, yaşamımız boyunca her birimizin gönülden arzu ettiği bir husustur. Bu nedir? Sağlıklı yaşamak. Bunu hedefliyoruz ama bu doğrultuda yaşamımızı sürdürebilir miyiz, orada şüphe var. Sağlığımıza yaşamımız boyunca gereken önemi verir miyiz, bu sorunun cevabını hepimiz kendimize veriyoruz. Her şey yolunda gittiği zaman problem yok. Ama bir noktada yolda kalınca hemen doktora koşuyoruz. İhmallerimiz de ilgimiz ile sürüyor. Allah herkese inşallah sağlıklı yaşamayı ve yaşlanmayı nasip eder. Bu bazen dilekte kalıyor. Sağlığımız bozulduğunda da sağlık kuruluşları ve personelleri var. Allah onlardan razı olsun. Bazen onlar da müdahale etse sonucun değişmeyeceği hususu var. İşte o noktada organ nakli gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

‘ORGAN NAKLİNİ SEVE SEVE YAPARIZ’

“Türkiye olarak bu konuya yakın geçmişe kadar sıcak bakmıyorduk” diyen Başkan Ellibeş, “Çeşitli sebeplerle, ağırlıklı olarak dini korkulardan dolayı kutsal dinimizin, İslam’ın bu husustaki görüşünü önemsiyorduk. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konudaki fetvasını verdikten sonra bu işte gönüllü olan insanların kafasındaki şüphe ortadan kalktı ve ilimiz de bu konuda birinci oldu. İnşallah bu birincilik devam eder. En şerefli yaratık insan. Bu sadece lafta kalmamalı. İnsana hakkını teslim etmeliyiz. Önemli olan, yaşam boyunca odağa insan sevgisini yerleştirmemizdir. Bunun pekiştiği bir ortamda organ naklini seve seve yaparız. Bu konuda katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

TEŞEKKÜR BELGELERİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından organ bağışı konusunda hedeflerini tutturan Körfez İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Utangaç ve ekibi, Derince İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şenol Çavuşoğlu ve ekibi, Gölcük Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan ve ekibi, Başiskele İlçe Sağlık Müdürü Dr. Münevver Gonca Set ve ekibi, Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erkan Çelik ve ekibine teşekkür belgeleri verildi.

TİYATRO OYUNU OYNANDI

Sonrasında İlçe Sağlık Müdürlüğü Basın İletişim Sorumlusu Hatice Bilir’in yazdığı “Umudum olur musun?” isimli, organ bağışını konu alan bir tiyatro oyunu oynandı. Oyunu Ateş Sanat Tiyatrosu’ndan Sarper Saydam, Dilara Saydam, Işık Öztorun, Ozan Şahin ve Kuzey Şahin sahneledi. Ses sorumlusu Ahmet Tanık olurken ışık sorumlusu da Erol Dinçdemir oldu. Yönetmenliğini Volkan Dinç’in üstlendiği oyunda organ bağışının önemine değinildi. Oyun sonrasında fotoğraf sergisi gezildi ve son olarak Gölcük Musiki Derneği bir konser verdi. Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑