Şarampole uçtu burnu bile kanamadı
Gölcük'te 72 kök kenevir ele geçirildi
Şüpheli cisim ihbarı polisi alarma geçirdi
Otomobil bahçedeki çocuğun üzerine uçtu

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Sıfır Atık Projesi KOÜ’de anlatıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi çalışmaları, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde anlatıldı

11 Kasım 2018 Saat: 11:51
Sıfır Atık Projesi KOÜ’de anlatıldı
Sıfır Atık Projesi KOÜ’de anlatıldı

İl bazında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında; Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerine seminer verildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün ev sahipliğinde Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen semineri 500 kişilik öğrenci grubu takip etti. Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda gerçekleştirilen seminerde Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile TEMA Vakfı İl Temsilciliği tarafından konu hakkında bilgiler sunuldu. 

İSRAFIN ÖNLENMESİ

Kocaeli Üniversitesi’ndeki öğretim görevlileri ve öğrencilere aktarılması amacıyla verilen seminerde, Sıfır Atık Projesi, iklim değişikliği ve etkileri ile tasarruf yöntemleri konuları işlendi. Yapılan seminerde sunum yapan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Çevre Yüksek Mühendisi Banu Saygın Çeliker, “İsrafın önlenmesi noktasında atıkların oluşumunun en aza indirgenmesi gerekiyor. Başta ambalaj atıkları olmak üzere kullanılmış kızartmalık yağlar, elektronik atıklar ve atık pillerin kaynağında ayrı toplanmasının ülke ekonomisine olan katkısı azımsanmayacak şekilde büyüktür” ifadelerini kullandı.

TASARRUF TEDBİRLERİ

Çevre konusunda aktif çalışmalar yürüten TEMA Vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol, “Atıkların doğaya rastgele bırakılması, kullan-at gibi düşüncesizce yapılan davranışlar sebebiyle insan eliyle doğa kirleniyor. Bunun sonucunda iklim değişiklikleri meydana geliyor. Buna karşın tasarruf tedbirleri günlük hayatımızda her daim uygulanması gerekiyor. Çevrenin, doğanın bizlere bir emanet olduğu bilinciyle hareket ederek, temiz bir şekilde gelecek nesillere teslim etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

SIFIR ATIK PROJESİ

Sıfır atık; israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Söz konusu yaklaşım, atık hiyerarşisine uygun olarak bireysel, kurumsal veya belediye genelinde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑