Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz’

‘Eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz’

5 Aralık 2018 Saat: 15:36
‘Eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz’
‘Eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, dün parti binasında 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi dolayısıyla bir program gerçekleştirdi. Programda konuşan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, “Eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, dün parti binasında 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. Yıldönümü dolayısıyla bir program düzenledi. Programa CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve yönetimi ile çok sayıda partili kadın katılım gösterdi. Programda bir konuşma yapan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Çimen, yapmış olduğu konuşmada, “Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda, geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde ve toplumlarında yoğun mücadelelerin verildiği ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin bu mücadelelerin en şiddetlilerini yaşadığı bilinmektedir” dedi.

 ‘BÜTÜN HAKLAR VERİLMİŞ OLDU’

Sözlerine devam eden Başkan Çimen, “Ülkemizde gerek Osmanlı İmparatorluğu, gerek Cumhuriyet döneminde kadınlarımızın kendi hakları konusunda, batı ülkelerindekine benzer şekilde mücadele ettiklerini söylemek mümkün değildir. Ama biz kadınlara birçok batı ülkesinden daha evvel bu hak, Atatürk tarafından verilmiş ve hatta sunulmuştur. 1926 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilerek yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını şeriat zincirinden kurtaran medeni kanun ile Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur. Artık kadın güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başlamış ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmaya hazırdır. Türk kadınına seçme ve seçilme haklarının verilmesi, medeni kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, meclis tarafından 3 Nisan 1930’da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır. 4 Mayıs 1931’de ilk toplantısını yapan IV. TBMM tarafından 26 Ekim 1932’de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış, 8 Ekim 1934’de kabul edilen ve 5 Aralık 1934’de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla verilmiş oluyordu” dedi.

 ‘PEK ÇOK ENGELİN KALDIRILMASI GEREKLİ’

Başkan Çimen, konuşmasını sürdürerek “Ne yazık ki hala temsilde adaletten ya da sonuçta eşitlikten söz edemiyoruz. Anayasa önünde kadın ve erkek eşittir demek yeterli olmamakta, kadınlar anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe sonuçta eşitlikten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı temsil ve katılımdır. Yani eşit temsil ve eşit katılımdır. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir. Türkiye, dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104, ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127, iş gücüne katılma oranı açısından 123. sıradadır. Türk kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir” dedi.

 ‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ALAMAMAKTADIR’

Sözlerini sürdüren Başkan Çimen, “Toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlara  dayattığı geleneksel değer yargıları, kadınların sadece eş olma ve annelik rolleri ile sınırlandırılması da önemli sorunlardandır. AKP, kadın istihdam paketi ile kadınları iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırarak eve ve güvencesizliğe hapsedecek düzenlemeler yapmaktadır. Ayrıca kadınlar, çalışma hayatında çoğunlukla kayıt dışı ve daha az ücretle çalıştırılmakta, çalışan kadın erkeklerle eşit işe eşit ücret alamamaktadır. Mevcut iktidar, kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, gece sokakta yürüyüp yürüyemeyeceğine, kahkaha atıp atamayacağına karar vermeye, kılık kıyafetine, zihnine, bedenine, kimliğine hükmetmeye çalışmaktadır. Kadınların önündeki bu engeller, kadının siyasal yaşama katılma konusunda erkeklere oranla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalmalarına neden olmaktadır” dedi.

 ‘EŞİT, ÖZGÜR BİR DÜNYA DİLİYORUZ’

Başkan Çimen, konuşmasının sonunda “Kadınların bu konuda, bugüne kadar verdikleri mücadele çok değerlidir. Ancak gelinen noktada, anayasa ve yasalarda var olan haklarımızı hayata geçirmek için daha iyi  örgütlenmemizin, dayanışmamızı güçlendirmemizin, emeğimizi birleştirmemizin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yakın zamanda kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmelerinin önünü açacak yasa tasarısının geri çekilmesi, kadınların dayanışarak, güçlerini birleştirerek verdikleri örgütlü mücadelenin sonucudur. Yine, siyasi partiler yasasında kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması, kadın ortak mücadelesi ile olacaktır. Atatürk 30 Mart 1923’de Vakit Gazetesi’nde yayınlanan bir beyanatında ‘İnsan topluluğu, kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin?’. Türkler tarih boyunca, ataerkil denilen aile yapısını gönüllerine yerleştirememişler ve benimseyememişlerdir. İşte Atatürk, milletin geçmişindeki ve özünde var olan fakat özlem haline getirilmiş bir hakkı, bir duyguyu devlet varlığına geçiren devrimci olmuştur. ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ demiştir. Biz de inanıyoruz; dünya yerinden oynar, kadınlar birlik olsa. Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit, özgür bir dünya diliyoruz” dedi.

 ‘SİZ OLMASANIZ ERKEKLERİN BAŞARISI SÖZ KONUSU OLMAZ’

Başkan Çimen’in konuşmasının ardından sözü CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri aldı. İşeri, “Kadının demokrasilerde, ülkemizdeki rolü, yapmış oldukları çalışmalar takdire şayandır. Bugün birçok Ortadoğu ülkesinde kadınlar eve hapsedilmiş, ehliyet alamıyor. Günümüzün iktidarı, ‘Kadın erkek eşitliği fıtrata aykırı’ diyor. Bir bakan, ‘Kadınların iş talebi işsizlik oranını yükseltiyor’ diyor. ‘Kadınların kahkaha atması iffetsizliktir’ diyor. Absürt sözler söyleyenler var. Siz değerli kadınlarımız, sosyal ve siyasi yaşamlarımızın lokomotifisiniz. Siz olmasanız erkeklerin başarısı da söz konusu olmaz. Her başarılı erkeğin arkasında, ondan daha başarılı olan bir kadın vardır. Böylesine önemli bir günü kutluyorum. Başta Atatürk olmak üzere bize Cumhuriyeti kazandıran, bu uğurda şehit olan tüm büyüklerimizi, atalarımızı saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanlarını cennet eylesin” dedi.

 ‘KADINLARIN ÖN PLANDA OLMASI GURUR VERİCİDİR’

CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, “Bugün, kadına önem veren Atatürk’ün Türk kadınları ile birlikte dünya kadınlarına da armağan ettiği özel bir gün. Bu özel gün, kadın sorunlarının çözülmesi için bir vesile. Baktığımız zaman biz erkekleri de dünyaya getiren annelerimizdir. Dolayısıyla bugünün özelliğini Atatürk, 1934’te alınan kararla ortaya koymuştur. Bu özel günlerde kadınların daima ön planda olması, hepimiz için bir gururdur. Kadınlar neye elini atarsa başarı gelir. İktidar partisi, kadınların özelliklerini düşürmeye gayret etse de Cumhuriyet kadınları olarak sizler ön plana çıkacaksınız. Hepinize tekrar saygılarımı sunuyorum” dedi. Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑