Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘5 Aralık, kadınlara verilen değerin en güzel örneği’

‘5 Aralık, kadınlara verilen değerin en güzel örneği’

5 Aralık 2018 Saat: 17:20
‘5 Aralık, kadınlara verilen değerin en güzel örneği’
‘5 Aralık, kadınlara verilen değerin en güzel örneği’

Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. Yılı dolayısıyla dün Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Törende konuşma yapan Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, “5 Aralık, kadınlara verilen değerin en güzel örneği” dedi. Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi, dün Anıtpark’ta Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. yılı dolayısıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Törene Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, ilçe kadın kolları başkanları ve yöneticileri ile Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri hazır bulundu. Törende ilk olarak Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, Atatürk Anıtı önüne çelenk sunumunda bulundu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

‘KADIN HAKLARI GÜNÜ OLARAK KUTLANMAKTA’

Programda ilk konuşmayı yapan Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, “Tarihimiz boyunca devlet idaresinde, çalışma hayatında ve aile içinde etkin bir yer tutan, kadim kültürümüzün şekillenmesinde, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında büyük bir görev üstlenen Türk kadınına, Cumhuriyet döneminde siyasi hayatta hak ettiği rolü üstlenme imkanı tanınmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde dünya geneline göre oldukça erken bir tarihte kadınlarımız seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. 5 Aralık 1934 tarihinden bu yana Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

‘KADIN, TOPLUMUN EN TEMEL ÖĞELERİNDENDİR’

Sözlerini sürdüren Başkan Turnalı, “Seçme ve seçilme hürriyetine sahip olması, kadınlarımıza verilen değerin en güzel örneğidir. Kadınlarımız, bugün eğitimden sağlığa, ticaretten bürokrasiye, sanattan spora her alanda büyük başarılara imza atmışlardır. Kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel öğelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Önümüzdeki yerel seçimlerde de kadına verilen bu önemin hep var olacağı kanaatindeyim. Bu duygularla varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri, her şeyi değiştiren, güzelleştiren, yaşanır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. yıldönümünü kutluyor, Kurtuluş Savaşı’nda ve sonrasında Türk kadınının adını dünyaya duyuran, ebediyete intikal etmiş kadınlarımızı da minnet ve şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

‘KADINLARIMIZ HER ALANDA HAK ETTİĞİ YERİ ALIYOR’

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, “Gerçekten Türk kadını, dünya ve Avrupa’da kadınlarından önce bu hakkı elde etti. Cumhuriyet rejiminin bizlere kazandırdığı en önemli unsurlardan biridir. Bunun sayesinde kadınlarımız sosyal hayatta, her alanda hak ettiği yeri alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta kadına şiddet olmak üzere birçok sorun var. Bunların çözülmesi için her bir kurum ve bireye ayrı ayrı görevler düşüyor. Bunun için hep birlikte gayret sarf edeceğiz. Ben bugüne özellikle dikkat çekmek için bu töreni tertip eden Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı ve ekibine, tüm Gölcüklü hanımefendilere çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum” dedi. n Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑