Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz’

‘Sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz’

5 Aralık 2018 Saat: 17:26
‘Sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz’
‘Sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Kadın Kolları Yönetimi, dün ilçemizdeki bir kafede 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. yıldönümü dolayısıyla bir kahvaltı programı düzenledi. Programda konuşan MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Ozantürk, “Sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Kadın Kolları Yönetimi, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi’nin 84. yıldönümü dolayısıyla dün, ilçemizde hizmet veren bir kafede kahvaltı programı gerçekleştirdi. Programa MHP İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Kantaroğlu, 24 Haziran seçimlerinde MHP’den Kocaeli Milletvekili Adayı olan Hilal Elmas, ev sahibi olarak MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Ozantürk, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Saime Yelken, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, partilerin kadın temsilcileri ve muhtarlar katılım gösterdi.

‘ATATÜRK’ÜN YAPTIĞI DEVRİMLERİN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİDİR’

Gerçekleştirilen buluşmada sözü alan MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Ozantürk, “Türkiye’mizde kadınların seçme ve seçilme hakkı, pek çok Avrupa ülkesinden önce tanınmış olup ülkemizde 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, nihayetinde 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk’ün yaptığı devrimlerin en önemlilerinden biridir. Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada şöyle der: Toplumu kaldırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur. Bu konuşma ile kadın erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koyan Atatürk, Birleşmiş Milletler’in 20 yıl sonra kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin birinci ve ikinci maddesi ile yayımladığı ilkeleri çok önce dile getirmiştir. Bir Türk kadınlarını Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza cephelerde savaşırken görmekteyiz. Günümüzde ise zorlu hayat koşullarında ailemizle beraber mücadele vermekteyiz. Türk kadınları olarak her zaman ve her yerde bize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmekteyiz ve edeceğiz. Son olarak ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türk kadınına hak ettiği değeri verdiği için bir kez daha teşekkür ediyor, Ata’mızı saygı ve sevgiyle anıyoruz” dedi.

‘KÜLTÜRÜMÜZÜN ŞEKİLLENMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAMIŞTIR’

MHP İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Kantaroğlu, “Burada sizlerle birlikte olmak, birbirimize güç vermek için toplandık. Bizlerle birlikte olduğunuz ve eşlik ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Türk kadını tarih boyunca devlet işlerinde, çalışma hayatında ve aile içinde etkin bir yer tutarak kadim kültürümüzün şekillenmesine büyük katkı sağlamıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde siyasi hayatta hak ettiği rolü üstlenebilmeleri için 5 Aralık 1934 günü Anayasa ve seçim kanunundaki yasa değişikliğiyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Kendilerini ileri demokrasimin beşiği olarak takdim eden birçok ülkeden seneler önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi, bizler için her daim gurur kaynağı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabul edilmesiyle eğitim tek sistem altında toplanmış ve kadınlarla erkeklere eğitimde eşit imkanlar sunulmuştur. 1925 yılında Kıyafet Kanunu ve 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal statüsü değişmiş, hem aile içinde hem de bir birey olarak eşit haklar tanınmıştır. Kadınlara 1930’da yerel, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye’de kadınlar, 20 Mart 1930’da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933’te köy kanununda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934’te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935’te de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları, mecliste 18 sandalye elde ettiler. 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Bizler de Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin çizgisinden ve direktiflerinden hareketle Milliyetçi Hareket Partisi olarak güçlü kadın güçlü Türkiye ekseninde hareket ediyoruz. Tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, bizlere bu hakkı veren ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum” dedi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑