Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Genç gazeteciler sertifikalarını aldı

Yeni Nesil Gazetecilik eğitim programı sonunda sertifika almaya hak kazanan 30 öğrenciye belgeleri takdim edildi

6 Aralık 2018 Saat: 16:08
Genç gazeteciler sertifikalarını aldı
Genç gazeteciler sertifikalarını aldı

MARKA’nın sponsorluğu Kocaeli İŞKUR’un katkıları ve Kocaeli Üniversitesi’nin eğitim desteği ile Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen program çerçevesinde 80 saatlik eğitim verildi. Sektörde yaşanan değişim ev teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik eğitim sonrası sertifika töreni düzenlendi. Tıp Fakültesi konferans salonunda düzenlenen törene Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Nigar Pösteki, Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik, SGK İl Müdürü Yardımcısı Nasır Durmaz ve öğrenciler katıldı.

80 SAATLİK EĞİTİM

Basın sektöründe yaşanan değişim, sosyal medyadaki gelişmeler, teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimler vermeyi amaçlayan Basın İlan Kurumu’nun başlattığı eğitim sona erdi. KOÜ’de düzenlenen eğitim 80 saat sürdü. Eğitimde, medya sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyenlerin bu alanda analitik düşünme, sorun çözme, etkili iletişim kurabilme, haber yazım teknikleri, fotoğraf çekimi bilgi ve becerilerine sahip olmasını hedeflendi.

STAJ İMKANI

Gerçekleştirilecek olan “Basın İlan Kurumu Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nı başarıyla tamamlayanlara, ilgili gazetelerde staj ve işbaşında eğitim imkânı verilerek istihdamı sağlanacak ve bu şekilde eğitimin bitiminde kursiyerler edindikleri mesleki bilgilerini işbaşında çalışarak geliştirme fırsatı elde edecek. Ayrıca sertifika alanlar, yerel ve ulusal basın da bu imkanlar çerçevesinde kalifiye insan kaynağıyla çalışma imkanı bulacak.

‘İSTİHDAM AMAÇLI BİR ORGANİZASYONDU’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasın ardından başlayan programda konuşan Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer, “İstihdam amaçlı bir organizasyondu. MARKA’nın desteği ile yola çıktık. İŞKUR ile gazete sahipleri ile görüştük. Bu ikinci organizasyonumuz. İlk program sonunda sertifika alan 11 arkadaşımız basın sektöründe çalışıyor. İkinci programımızda 30 arkadaşımız sertifika almaya hak kazandı. Üniversite hocalarımızın yanı sıra ulusal medyadan TRT’den duayen gazeteciler eğitim verdi. Arkadaşlarımıza çıktıkları yorucu yolda başarılar diliyorum. Aşkla şevkle yapılması gereken bir meslek bunun yanı sıra topluma yarar sağlayacak şekilde yapılması önemli” dedi.

‘AMACIMIZ İSTİHDAMI KOLAYLAŞTIRMAK’

Ardından söz alan İŞKUR Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik ise “Hedefimiz iş gücü piyasasında yeni istihdamlar yaratmak. Mesleki eğitimler bunlardan biri. Amaç insanların vasıflarını artırarak istihdamlarını kolaylaştırmak. Bu yüzden partner kurumlarımızın iş birliği önemli ve sonuca odaklıdır. Bunu önemsiyoruz. Kurumlarımız, genç arkadaşlarımızın alanda yetişmesine olanak tanıdılar. Umarız ki katılımcıların tamamı bu sektörde çalışırlar. Harcadığımız enerjinin doğru yere gittiğini görmek mutluluk veriyor” diye konuştu.

‘KÖPRÜ GÖREVİNDEYİZ’

MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Bu çalışmanın başlangıcı genel müdürümüzü ajansımızı ziyaretinde ortaya çıktı. Bizlerde bu işi sahiplendik. Yaptığınız iş çok kıymetli. Projeye katılan basın mensubu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Basın İlan Kurumu ile projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi. Ardından söz alan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, “Bizler de gelişmiş ülkeler gibi her alanda ilerlemek istiyoruz. Gazetecilik alanında da seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor. İnsan kaynaklarımızın yetişmiş ve donanımlı olması gerekiyor. Bu eğitimin de amacı bu. Katkı veren kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Kültürel ve manevi birikimlerimizi yeni nesillere aktaracak bir projemiz var. Basın ilan kurumu proje ofisi değil ama ülkemizin kültürel mirasının değerlendirilip en iyi şekilde aktarmak için köprü grevindeyiz” diye konuştu.

‘SÜREKLİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ’

Sözlerini sürdüren Yakup Karacan, “Basın ahlaki değerlerine lütfen uyun ve sürekli eğitim çok önemli. Sizler bizlere uğrayın. Bu konudaki taleplerinizi doğrudan dile getirmelisiniz. İhtiyaçlarınızı görüp bize bir vazife düşüyorsa memnuniyetle yerine getirmemiz lazım. Kurum olarak bu faaliyetleri yaptıktan sonra geri çekilmiyoruz. Yeni nesil gazetecilik eğitimi için oluşturduğumuz internet sitesini de ziyaret edip görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Kurumsallaşma ve ihtisaslaşma konusunda sürekli eğitim olması gerekiyor. Yayıncılık da çehresini değiştiriyor” diyerek geleceğin gazetecilerine tavsiyelerde bulundu.

‘BÜYÜK SORUMLULUKLARI VAR’

Son olarak konuşan Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, “4 kurumumuzun iş birliğiyle yaptığı bir projenin bugün sonuçlarını aldık. Bilim ve teknolojinin arkasından tüm insanlık koşturarak gidiyor. Hem endişeleniyorum hem de insanın zekasıyla ortaya çıkaracağı gelişmeleri dinledikçe rahatlıyorum. Çok hızlı akan bir hayat var. Algı ve yargı yaratan bir meslek büyük sorumlulukları var” dedi.

SERTİFİKA ALAN KURSİYERLER

Ahmet Aydın, Arya Uzun, Bahar Ercan, Barış Yahya Çinçin, Büşra Yüksel, Cansu Mercan, Çağla Yılmaz, Ceyda Özer, Ekin Eken, Esra Güngör, Gurbet Büyükmaskan, Kübra Oğurlu, Mehmet Emin Uyar, Merve Öğ, Mine Arslan, Ozan Cemre Kısa, Ramazan Korhan, Şevki Çelebioğlu, Tayfun Altıntaş, Tuğçe Hocaoğlu, Yasemin Kaya, Yusuf Ali Arslan, Zerrin Çelik, Şule Kanber (Yedek), Mehmet Gül (Yedek), Didem Yalnızcan (Yedek), Dilber Deniz (Yedek), Elçin Erdinç (Yedek), Esat Yıldırım (Yedek), Gizem Çınar (Yedek)

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑