Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Sivrisineklere kış ilaçlaması

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz, kış ayındaki denetimlerin yapılmazsa bir sineğin 3 ayda 32 milyar 500 bin sineğe ulaşacağını ifade etti.

13 Ocak 2013 Saat: 19:19
Sivrisineklere kış ilaçlaması
Sivrisineklere kış ilaçlaması

Sivrisineklere kış ilaçlaması

ÇARPICI BİLGİLER

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca yürütülen ilaçlama çalışmaları kent genelinde hem kış hem de yaz aylarında sürdürülüyor. Çalışmalarda sinek üremesine zemin oluşturan tüm alanların kış ayından itibaren kontrol altında tutulmaya da çalışılıyor. Kent için çok önemli olan çalışmaları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz’da denetledi. Poyraz, yıl boyunca sürdürülen ilaçlama çalışmaları ile ilgili çarpıcı bilgiler sundu.

KIŞ AYLARINDA DA İLAÇLAMA

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz Halk arasında ki havaların soğuması ile sinek sayısının azaldığı düşüncesinin yaygın olduğunu aktararak, kış ayında uygulama yapılmaması sonucu yazın sinek sayısının da artacağını açıkladı. Bu dişi sivrisinek uygun ortam koşullarında (ısı, nem vs.) bir seferde 200 yumurta su üzerine bırakmakta olduğunu kaydederek, “İlaçlama çalışmaları kış aylarında yapılmazsa yaklaşık 3 ay içinde 32 milyar 500 bin sinekle beraber yaşamak zorunda kalabiliriz” dedi. Poyraz, Kocaeli halkının rahat bir yaz geçirmeleri ve olası sağlık risklerinin azaltılması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

TEKNOLOJİK ÇALIŞMA

Sinek ilaçlamasında teknolojik gelişme ve yenilikleri bünyesine katan büyükşehir yetkilileri, kış uygulamasının vatandaşlar tarafından da iyi algılanması konusunda dikkat çekti. Sinekler kışın üremek için hava akımından ve soğuktan etkilenmedikleri bu tür ortamlarda yaşam buluyor. Kış uygulaması çalışmaları kentin yeraltı dolaşım sistemi olan kanalizasyon, fosseptik, logar, Telekom kanalı, İSU kanalı, yağmur suyu kolektörleri, arıtma tesisi, atıl boş binalar gibi sinek üreme alanlarında yürütülüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑