Gölcük'te 72 kök kenevir ele geçirildi
Şüpheli cisim ihbarı polisi alarma geçirdi
Otomobil bahçedeki çocuğun üzerine uçtu
Deprem şehitleri Halıdere’de anıldı

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Başkan Çanakçı güven tazeledi

Gölcük Ziraat Odası, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Kongrede tek aday olan mevcut Başkan Bekir Çanakçı, delegelerin oy birliği ile yeniden başkan seçilerek güven tazeledi

10 Şubat 2019 Saat: 14:09
Başkan Çanakçı güven tazeledi
Başkan Çanakçı güven tazeledi

Gölcük Ziraat Odası, önceki gün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde olağan genel kurul toplantısını yaptı. Toplantıya AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, Saadet Partisi (SP) Gölcük İlçe Başkanı Yaşar İsmail Yıldız, AK Parti Gölcük Belediye Başkan Adayı Ali Yıldırım Sezer, CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri, SP Gölcük Belediye Başkan Adayı Nihat Yıldız, Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, bazı ilçelerin ziraat odası başkanları, bazı muhtarlar ve Gölcük Ziraat Odası delegeleri katılım gösterdi.

DİVAN KURULU SEÇİLDİ

Kongrede ilk olarak divan kurulu seçildi. Divan başkanlığı görevine Türk Hava Kurumu (THK) Gölcük Şubesi Başkanı Mustafa Cintaş, başkan yardımcılığı görevine Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Memduh Birinci, üyeliklerine ise Derince Ziraat Odası Başkanı İsmail Demir ve Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, oy birliği ile seçildi. Divan kurulu seçiminin ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

      


‘ÇİFTÇİLER OLARAK GEÇMİŞ YILLARI ARIYORUZ’

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, “Yapacağımız kongremizin odamıza, Gölcük’e, Kocaeli’ne hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Zor bir süreçten geçen ülkemizden Allah, yardımını esirgemesin. Birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. 31 Mart’ta yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinin olaysız bir şekilde, huzurlu bir ortamda geçmesini nasip etsin. Şimdiden seçilecek başkanımızı tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Çiftçiler olarak geçmiş yılları arıyoruz. Çok zor günler geçiriyoruz. Girdi fiyatları, artış içerisinde. Uzunca bir süredir istikrar sağlayamamaktayız” ifadelerini kullandı.

  

‘ÜRETİCİLERİMİZ EMEKLERİNİN KARŞILIKLARINI ALAMIYOR’

Çanakçı konuşmasının devamında, “Sebzecilik, meyvecilik, hayvancılık, tarımın tüm kesimleri zarar etmektedir. 2016 yılında bir ton gübre fiyatı 1000 lira. 2018 yılında 2 bin liraya yükselmiş. Bir başka gübrenin fiyatı 2016 yılında bir tonu 1700 lira, 2018 yılında 2 bin 900 lira olmuş. Besi yemi 2016 yılında 42 lira, 2018 yılında 67 lira. Süt yemi 2016 yılında 48 lira, 2018 yılında 82 lira. İlaç fiyatları 2016-2018 yılları arasında yüzde 60 yükselmiştir. Üreticilerimiz tüm bu zorluklara dayandıkları halde emeklerinin karşılıklarını hiçbir şekilde alamıyorlar. Bahçede, tarlada toplam olarak satılan ürünler, pazardan ve özellikle marketlerde 4-5 katına satılmaktadır” dedi.

‘BESİCİLER DE ZOR DURUMDA’

“Tüketiciler, bu ortamdan en çok zarar gören kesimler olmaktadır” diyerek sözlerini sürdüren Çanakçı, “Besi hayvancılığı yapan üreticilerimiz de zor durumda. Karkas etin şu anki fiyatı, iki yıl önceki fiyat ile hemen hemen aynı değerde. Süt hayvancılığı yapan üreticilerimiz de zor durumda. Sütün toplam fiyatı 2 TL ve piyasa değeri de budur. Bir bardak çayı kafelerde 2-3 TL’ye içerken bir litre süt fiyatının bu olması, bizleri gerçekten üzmektedir. Bu durumda ne yapmamız gerekir diye kendi kendimize sormamız lazım. 5480 Sayılı Tarım Kanunu’nun 20. Maddesi uyarınca gayri safi milli hasılanın tarıma destek oranı yüzde 1’dir. Yüzde 1’den az da olamaz. Buna rağmen milli hasılanın tarıma verdiği destek, yüzde 0,60’ı geçmemektedir” ifadelerine yer verdi.

‘YEREL ÜRETİM DESTEKLENMELİ’

Çanakçı, “Kanunun vermiş olduğu yüzde 1’lik payın çiftçilerimize kesintisiz bir şekilde destek olarak verilmesini talep etmekteyiz. Derhal üretime yönelik planlamalar yapılmalı, ithal ürünlerden vazgeçilmeli, yerel üretim desteklenmelidir. 2019 yılında Tarım Bakanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne gümrüksüz mal verme yetkisi vermiştir. Sıfır gümrükle mal getirme yetkisi verilmiştir. Bunun derhal kaldırılmasını talep etmekteyiz. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2019 yılında 1 milyon ton buğday sipariş verme yetkisi, 100 bin ton bakliyat getirme yetkisi, 100 bin ton pirinç getirme yetkisi verilmiştir. Dünyada fındık üretiminin yüzde 75’ini gerçekleştiren ülkemizde çok acil olarak fındık borsası kurulması gerekmektedir. Hiç fındık üretimi bulunmayan Almanya’da bile fındık borsası varken ülkemizde fındık borsasının kurulmaması, çok büyük bir eksikliktir” diye konuştu.

‘ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ KORUNMALI’

Çanakçı sözlerinin devamında, “Üretici ve tüketiciyi koruyacak pazarlama stratejileri geliştirilmeli ve yasalarla korunmalıdır. Üretici, muasır medeniyet seviyesine ulaşmış ülkelerde olduğu gibi mazot ve gübre indirimi ile desteklenmelidir. Tarımda çalışan kardeşlerimizin sigorta primleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Gençlerimizi çiftçiliğe teşvik için eğitim programları düzenlenmeli ve gelecek nesillerimiz garanti altına alınmalıdır. Bu koşullar makul ve uygulanabilir olup uygulamaya geçilmesi halinde ülke olarak kalkınacağız, başarılı olacağız, güçlü bir ülke haline geleceğiz. Kendimizi küçümsemeyelim. Biz çiftçiler olarak 82 milyon ülkemizde 5 milyon mülteciyi, 45 milyonluk turisti misafir ediyoruz. Bunların yanında 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirebiliyoruz. Unutmamalıyız ki güçlüyüz, üretmezsek Türkiye aç kalır, bunun bilinci içerisindeyiz. Kongremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

‘KENDİ İHTİYACINI KARŞILAYAN 5-6 ÜLKEDEN BİRİYDİK’

Başkan Çanakçı’nın konuşmasının ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın mesajı, Divan Başkanı Mustafa Cintaş tarafından okundu. Sonrasında belediye başkan adaylarına söz verildi. İlk konuşmayı yapan SP Gölcük Belediye Başkan Adayı Nihat Yıldız aldı, “Elbette ki dünyada kendi ürettiği tarım ürünleri ile kendi ihtiyacını karşılayan 5-6 ülkeden biriydik. Son süreçte üretimde olan aksaklıktan dolayı bu şansı elimizden kaçırdık. Türkiye şu anda dünyada en fazla un ve un mamulleri ihracatı yapan ülke. Ama bunun acı gerçeği; ihraç ettiğimiz un ve un mamullerinin ham maddesi olan buğdayı ithal etmekteyiz. İthal edeceğiz, ihraç edeceğiz ama ithalatımız, ihracatımızın üzerindeyse orada açık ortaya çıkar. Bugün de tarımda ortaya çıkan açık, ithalatın ihracattan fazla olmasından kaynaklanıyor. İvedi bir şekilde inşallah çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliriz” dedi.

‘HAL YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI’

Yıldız konuşmasının devamında, “Tarımla uğraşan bir ülkeyiz. Anayasamızda mevcut olan yasa gereği tarım ürünlerinin üretilmesinde hükümetlerin destek vermesi zaruridir. Bugün vatan varsa, hakimiyet varsa orada ekmeğin olması şart. Vatanı korumak için nasıl mücadele veriyorsak ekmeğimizin de elde edilmesi için aynı mücadeleyi vermemiz lazım. Çiftçilerimizin ürettiklerini direkt olarak pazara getirmesi adına yıllardır çıkarılmayan hal yasasının acilen çıkarılıp hükümetlerin manavcılık veya çiftçilik yapması değil, üretilen ürünü çiftçinin imkanlarını güçlendirerek halka ulaştırmaya yardım etmesi gerekir. Bugün belediyelerde patlıcan, biber satılacaksa şeker fabrikalarını neden birilerine peşkeş çektik? Bunu da düşünmemiz gerekiyor. Tarıma destek olacaksak önce üretilen tarım ürünlerinin işleneceği fabrikaların açılması gerekiyor. 31 Mart seçimlerinde seçilecek belediye başkan adayına şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

‘TARIM VE ZİRAATIN GELMİŞ OLDUĞU NOKTA İÇLER ACISI’

Millet İttifakı CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri konuşmasında, “Tabii ki ziraat odasının işlevi, milli ekonomimizin kalkınması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Amacı toprağa, üretime dayalı, her türlü zenginliğin var olduğu toprağın işlenmesi, üretilmesi, bu konuda kamu kurumu niteliğindeki odamızın bu konuya öncelik etmesi, Türk tarımını ve ziraatını geliştirmesi noktasında, kamusal hizmetler yapıyor olması açısından çok önemlidir. Ancak bugün Türkiye’deki tarım ve ziraatın gelmiş olduğu nokta içler acısı. Tarımsal üretimlerdeki birtakım teşvik ve uygulamaların, sübvansiyonların tamamen yok edilmesi nedeniyle Türk tarımı, bugün zor bir durumdadır. Türkiye bundan 15 yıl önce kendi ürettikleri ile yetinen 7 ülkeden biriyken bugün buğdayı, samanı ithal eder duruma geldi” ifadelerini kullandı.

‘TARIM ARAZİLERİ YOK OLMAYLA KARŞI KARŞIYA’

İşeri, “Çok iyi hatırlıyorum. Üretim alanlarında geçmiş dönemde rahmetli Demirel’in çok büyük destekleri vardı. Tarımsal ve hayvansal üretimlerde teşvik uygulamaları, üretim maliyetlerini düşürdüğünde üreticinin de bu alanda üretim şevki ve heyecanı vardı. Bugün üretimdeki maliyetlerin inanılmaz bir şekilde artmasından ötürü tarımsal faaliyetler durma noktasına gelmiştir. Ziraat odası üzerine düşeni yapıyor. Tarım ve üretim rekoltelerine baktığımda, burada marka olmuş elma, kiraz, çavuş üzümü ürün rekoltesinin her geçen yıl düştüğünü görüyor ve üzülüyorum. Toprağın korunması ve arazinin verimli bir şekilde kullanılmasını içeren kanun maddeleri var. Toprağın korunması ve niteliklerinin kaybedilmemesi yönünde sürdürülebilir bir kalkınmanın öncülüğünü yapmak suretiyle yasal düzenlemeye uyulmadığı için birçok tarım alanları, imar alanlarına heba edildiği için mutlak tarım arazileri yok olmayla karşı karşıya kalıyor” dedi.

‘ÜRETİMİN OLMADIĞI YERDE AÇLIK OLUR’

İşeri, “Yerel yönetimlerin de her alanda üretim fonksiyonları açısından odaya destek olması gerekir. Ekonomideki birtakım düzenlemelerin en önemli lokomotifi ziraattır. Üretimin olmadığı yerde açlık olur. Birçok alanda, sanayideki önemli kirlenmelerin de kestane ağaçlarının kurumasından tutun işlevini kaybetmesinde de ciddi bir kayıp söz konusu oluyor. Doymadan hiçbir şey üretemezsiniz. Ziraat odasına tüm gücümüzle destek olup insanların doymasını sağlamalıyız. Yönetici olacak arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz. Seçilmemiz durumunda kendileri ile yakinen çalışacağız. Genel kurulun bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘GÖLCÜK’ÜN CİDDİ BİR NOKTADA OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ’

Cumhur İttifakı AK Parti Gölcük Belediye Başkan Adayı Ali Yıldırım Sezer, “Dünyada baktığımızda sanayileşmiş büyük ülkelerin tarım alanında da söz sahibi olduklarını görmekteyiz. Örneğin ABD pamuk, pirinç ve mısırda neredeyse yüzde 60’lık üretimle dünyanın en iyi tarım üreticilerinden biridir. Hollanda, küçük bir tarım arazisine sahip olmasına rağmen muazzam bir şekilde tarım üretimi yapmaktadır. Dolayısıyla tarım ve sanayi alanlarında ilerlememiz gerekmektedir. Gölcük’ün kuruluş sebebi olan donanma ve otomobil fabrikası ile yan sanayi kuruluşları göz önüne alındığında Gölcük’ün bir sanayi şehri intibası olduğunu görmekteyiz. Saraylı çavuş üzümü, Değirmendere fındığı, İhsaniye elması ve kirazın yanı sıra tarımsal üretimle Gölcük’ün ciddi bir noktada olduğunu görmekteyiz. Bizim amacımız, seçilmemiz durumunda özellikle bahsettiğimiz ürünler kapsamında destek olmak ve ürünlerin tüketiciye aracısız bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır” sözlerini kullandı.

‘GÖLCÜK, AYNI ZAMANDA BİR TARIM KENTİ’

Sezer, “Bunun dışında orman kanununa göre meyve ağacı statüsünde olan ıhlamur ve kestane ürünlerinin de sanayi ürünü haline getirilmesi, aynı zamanda bunlardan bal elde edilmesi ve kooperatiflerle halkımıza ulaştırılması hedeflerimiz arasındadır. Türkiye’de araziler, miras yoluyla paylaşım nedeniyle bölünmekte ve hisseli olmaları hasebiyle kullanımı güçleşmekteydi. Türk Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklik çerçevesinde arsaların ve tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilmiştir. Dolayısıyla baktığımız zaman geleceğimizin üretim sahalarının kurtarılması söz konusudur. Hükümetimizin almış olduğu tedbirler çerçevesinde yerli tohum üretim konusunda ciddi noktalara gelmiş bulunmaktayız. Gölcük bir sanayi kenti, aynı zamanda bir tarım kentidir. Tarımla ilgili olarak her türlü desteğin ve gayretin içerisinde olacağımızı belirtmek istiyorum. Genel kurulun ve aynı zamanda 31 Mart’taki seçimlerin ülkemiz ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BAŞKAN ÇANAKÇI’NIN LİSTESİ BELLİ OLDU

Konuşmaların ardından Gölcük Ziraat Odası’nın faaliyet ve gelir-gider raporları okundu. Bu raporlar, oy birliği ile ibra edildi. Sonrasında odanın mevcut yönetimi, oy birliği ile ibra edildi. Kongrenin devamında 2019-2022 tahmini bütçesi okundu ve tahmini bütçe, oy birliği ile kabul edildi. Gölcük Ziraat Odası’nın oda meclisi ve yeni yönetim kurulu seçimine geçildi. Kongrede Mevcut Başkan Bekir Çanakçı, tek aday olarak seçime girdi. İlçe Seçim Kurulu yetkilileri nezdinde seçim gerçekleştirildi ve oy veren delegelerin desteğini alan Başkan Çanakçı, görevine tekrar seçildi. Başkan Çanakçı’nın listesindeki asil üyeler şu şekilde: Müzeher Değer, Osman Fidan, Seyfi Genç, Erdoğan Şahin, Sadık Ay, Halil İbrahim İkiz, Sayit Kanpara, Dursun Ulutaş, Kürşat Sönmez, Mustafa Akyıldız, Hüseyin Yiğit, Mehmet Gür, Yusuf Yüksel, Cemal Şen, Halit Özler, Ekrem Sarı, Medar Erkan, Mesrur Keskin, Fatih Saral ve Alaettin Tuna. Yedek listede ise Ekrem Şenol, Kemalettin Bekil, Gündoğan Onat, İzzet Öztekin, Oktay Kıyı, Mehmet Çelebi, Sait Şahan, İlyas Özdil, Kemal Ermiş, Fevzi Sırma, Aynur Güler, Engin Genç, Kemalettin Uzuner, Yusuf Köse, Hasan Kılıç, Kemal Gencer, Ali Yavuzer, Hüseyin Gökalp, Mehmet Kahraman, Arif Erbaş ve Halil Özkan   Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑