Şarampole uçtu burnu bile kanamadı
Gölcük'te 72 kök kenevir ele geçirildi
Şüpheli cisim ihbarı polisi alarma geçirdi
Otomobil bahçedeki çocuğun üzerine uçtu

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır’

Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Aydın, epilepsinin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ancak insanların büyük çoğunluğunun bu hastalıklarını sakladığını belirtti

11 Şubat 2019 Saat: 12:11
‘Epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır’
‘Epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır’

Epilepsi hastalığının kendini çeşitli türde nöbetlerle belli eden ve toplumdaki yaygınlığı genellikle gerçek oranlardan daha az tahmin edilen bir hastalık olduğu belirtildi. Her yıl Şubat ayının 2. Pazartesi gününün Dünya Epilepsi Günü olarak kabul edildiğini kaydeden Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Aydın, epilepsinin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ancak insanların büyük çoğunluğunun bu hastalıklarını sakladığını söyledi. 

 ‘TÜRKİYE’DE 750 BİN CİVARINDA EPİLEPSİ HASTASI VAR’ Dünyada 65 milyon epilepsi hastası olduğunun tahmin edildiğini ve her yıl yaklaşık 2.4 milyon yeni epilepsi hastasının bu rakama eklendiğini kaydeden Aydın “Ülkemizde bu sayı 750 bin civarındadır. Epilepsi hastaları ne yazık ki saklanmakta, bunun sonucunda etkin tedaviye ulaşamamaktadır. Toplumun yanlış ön yargılarıyla bu hastaların yaşam kaliteleri de düşmektedir. Düşük ekonomik gelir düzeyine sahip ülkelerde hastaların yüzde 80’i tedaviye ulaşamazlar. Ülkemizde ise toplumda epilepsi nöbetlerinin tam olarak tanınmaması, epiletik çocuğu olan anne babaların çocuklarını, gizleme, sosyal hayattan uzak tutma çabaları, bu çocukların tedavilerini engellemekte hem de eğitim alma, iş sahibi olma, aile kurmalarına engel olmaktadır. Bu hastalar günlük hayatlarını iyi bir şekilde sürdürmekle kalmazlar, hatta bilim, sanat, yöneticilik gibi alanlarda büyük başarılar elde edebilirler. Örnek verecek olursak Rus yazarlar Tolstoy ve Dostoyevski akla gelecek örneklerdir” dedi. 

 ‘ÇOCUKLARDA VE YAŞLILARDA DAHA SIK GÖRÜLMEKTEDİR’

“Epilepsi hastalığı hiç bir neden olmadan ortaya çıkabildiği gibi; beyin ve beyin zarlarını etkileyen enfeksiyonlar, kaza ve travmalar, kanamalar, damar hastalıkları, beslenme bozuklukları, metabolik hastalıklar olarak da ortaya çıkabilmektedir” diyen Dr. Mustafa Aydın “Epilepsi hastalığı erkek ve kadınlarda eşit şekilde görülmektedir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülmektedir. Epilepsi nöbetleri baygınlık, vücutta kasılma, ağızdan köpük gelme şeklinde olabileceği gibi yalnızca donup kalma, boş bakma, yutma hareketleri, sıçrayıcı anormal kol-bacak hareketleri, duyma ve algı bozuklukları şeklinde de olabilir. Epilepsi nöbeti genellikle 2-3 defa içinde kendiliğinden sonlanır” ifadelerini kullandı. 

 EPİLEPSİ HASTALIĞININ TANISI VE TEDAVİSİ

Epilepsi nöbeti sırasında yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulunan Aydın “Hasta nefes alırken giysileri gevşetilmeli, hastanın ağzı bir kaşık yardımıyla açılmamalı, hastanın vücuduna kesinlikle kuvvet uygulama yapılmamalı ve hastaya kolonya-alkol gibi ürünler koklatılmamalı. Uzayan nöbetlerde hasta koşullarına uygun müdahale de bulunmalı” diye konuştu. Epilepsi hastalığının tanısı ve tedavisi ile ilgili de bilgiler veren Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hastanın nöbetlerinin hasta ve yakınları tarafından (görgü tanıkları) tanımlanması önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle video kaydının kolaylaştırılması tanısal anlamda çok katkı sağlamaktadır. EEG, 1950 yılından beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem ile beynin ürettiği elektriksel aktivite EEG her yaş grubuna uygulanan bir incelemedir. Epilepsi hastalarında nedene yönelik olarak yani etyolojik çalışma olarak mutlaka beyin görüntülenmesi (CT, MR) da yapılması gerekmektedir” dedi.

 ‘DÜZENLİ KONTROL ESASTIR’

Dr. Mustafa Aydın “Epilepsi tedavisi ilaç temellidir. İlaç tedavisinde en önemli nokta hasta nöbetlerini durdurmaya yönelik olarak; seçilen ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır. Her beş hastanın dördünde uygun ilaçlar seçildiğinde ve yeterli doz kullanıldığında düzenli bir şekilde kullanılırsa nöbetler ortadan kalkar. Düzenli kontrol esastır. İlaç tedavisi kontrol altına alamadığı durumda cerrahi tedavisi ve pil tedavisi seçenekleri de mevcuttur. Tedavinin yanında hastalar diyetlerine de dikkat etmelidirler. Karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca çay, kahve, alkol, kola gibi içeceklerden de uzak durmak gerekir. Son olarak epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Nöbetler başladığında mutlaka bir nöroloji uzmanına müracaat edin. Nöbetlerinizin hayatınızı etkilemesine izin vermeyin” dedi. İHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑