Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Down sendromuna büyük farkındalık

+1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla dün Anıtpark ve Sanat Galerisi’nde çeşitli farkındalık programları sergiledi.

21 Mart 2019 Saat: 16:43
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık

“Farklıyız ve Biz de Varız” isimli programda down sendromlu bireylerin çalışmaları büyük beğeni topladı

+1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla önce Anıtpark’ta, sonra da Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde çeşitli farkındalık programları gerçekleştirdi. İlk olarak Anıtpark’ta gerçekleştirilen programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk ve yürütme kurulu üyeleri, kaymakamlık daire müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri, Gölcük Belediye Başkan Adayları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, dernek üyesi bireyler ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

‘HASSASİYETİN OLUŞMASI TEMENNİ EDİLDİ’

Gerçekleştirilen programda ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Programın ilk konuşmasını +1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz yaptı. Başkan Abanoz, “Birleşmiş Milletler, 21 Mart tarihini resmi olarak Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan etmiştir. Bu sayede dünya genelinde, ülkemizde ve artık ilimiz ve ilçemizde bu genetik farklılığın daha da tanınmasına, farkındalık oluşturulmasına yardımcı olunmuştur. Farkındalığın 21 Mart gününde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel. 21. kromozomun 2 yerine 3 tane olması, takvimlerdeki 2 ve 3 rakamını özel kılıyor. En basit anlatımı ile down sendromu, genetik bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Yine en basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü ile farkındalıkların kazandırılması, hassasiyetin oluşması temenni edilmiştir” dedi.

‘DERNEĞİMİZ, ARALIKSIZ, SOLUKSUZ ÇALIŞIYOR’

Sözlerine devam eden Başkan Abanoz, “Zorluklarımız, kaygılarımız, hedeflerimiz aynı. Bu hayat yarışında sizin yanınızda olduğumuzu ve kimsenin arkada kalmasına izin vermeyeceğimizi bugün size tekrar belirtmek istedik. Sizi tüm kalbimizle seviyoruz. Kocaeli bölgesinin tek down sendromlular derneği olarak bizler, farkındalıkların kazandırılması, down sendromuna dikkat çekilebilmesi için ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Sadece Gölcük’te değil Kocaeli’nin diğer ilçelerinde de buna dair çalışmalarımız devam etmektedir. 3. yılına girmeye hazırlanan derneğimiz, aralıksız, soluksuz çalışıyor. Hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Derneğimiz down sendromlu bireylerin bağımsız, üreten, toplumla bütünleşen bir yaşam kurmalarını sağlayan, toplumun engellilik algısını geliştirmeye, uluslararası platformda down sendromu ile ilgili araştırmaları takip ederek Türkiye’de, Kocaeli’de uygulanmasına yönelik çalışmalar yapmaya, projeler üretmeye devam ediyor. Bizler down sendromlu bireylerin sosyal hayatlarına yönelik çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bizler bölgemizde bulunan ailelere destek verebilen bir gönüllü ordusuyuz. Bu gönüllü ordusu ile down sendromlu bireyleri Gölcük’te bir çatı altında toplamayı başardı. Bu çatı, onların vazgeçilmez parçası haline gelen Gölcük Down Kafe’dir. Onlar burada hayat buldu. Hayatımızın merkezine yerleştiler. Onlar artık alışveriş yapıyor. Beden temizliklerinden tutun mutfağa girerek, insanlarla bütünleşerek ve en önemlisi kendilerine olan özgüvenlerini güçlendirerek hayatta var olmaya biz de varız diyor. Onlar bizim gururumuz. Gölcük Down Kafe, derneğimizle eşgüdümlü çalışan bir sosyal sorumluluk projesidir, Gölcük’ün projesidir. Bu çatıda sadece Gölcük ilçesindeki down sendromlu bireyler değil, İzmit, Başiskele, Hisareyn, Ulaşlı gibi yerlerdeki down sendromlu bireyler de can buluyor. İnanıyoruz ki bir sosyal sorumluluk projesi olan Gölcük Down Kafe daha da gelişecek, birçok down sendromlu bireylere daha kapılarını açacak. +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği olarak başta benim ve yönetim kurulumuzun sorumluluk anlayışı hiçbir zaman değişmeyecek. Her daim aynı heyecan ile çalışmaya, üretmeye ve mücadele etmeye devam edeceğimize, gelecek down sendromlu nesle daha güzel imkanlar sunmak için çok çalışacağımıza söz veriyoruz” dedi.

 

‘ŞUNU GÖRÜYORUM Kİ BİZLER DOĞRU YOLDAYIZ’

Başkan Abanoz, sözlerinin sonunda “Bu yıl ikincisini düzenlemiş olduğumuz bu etkinlikte şunu görüyorum ki bizler doğru yoldayız. ‘Farkında değil, farkındalığın peşindeyiz’ demiştik. Burada bir farkındalık yaratabilmiş olduğumuzu görebiliyorum. Sözlerimi tamamlamadan önce, yakında görevini tamamlayacak olan çok kıymetli kaymakamımıza ve bizim ağabeyimiz olan, her zaman arkamızda kale gibi duran belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sizlerden güç ve kuvvet aldık. Sonsuz teşekkürlerimizle” dedi.

‘ÇOCUKLARIN KENDİLERİNE ÖZGÜ KİŞİLİKLERİ VAR’

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, “Bugün birkaç bayramı bir arada yaşıyoruz. Dünya Ormancılık Günü, Nevruz Bayramı ve Down Sendromlular Farkındalık Günü. Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart’ı Dünya Down Sendromlular Günü olarak tanımıştır. Bunun ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler ve farkındalıklar yapılıyor. 21. kromozomun iki yerine üç tane olması ile bu durum meydana geliyor ve dünya genelinde 6 milyon insan, bu genetik farklılığı yaşıyor. Türkiye’de yaklaşık 70 ile 100 bin arasında down sendromlu kişi var. Her 800 doğumdan biri, down sendromlu olarak doğuyor. Bu çocukların kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır. Uygun eğitim programları ile birçok down sendromlu çocuk başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedir. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim, önemli bir faktördür. Resmi kuruluşlarımızın yanı sıra bu çocuklarımıza gönül vermiş Belgin Abanoz ve ekibinin katkıları çok önem arz etmekte. Gölcük Down Kafe, sadece bir kafe değil. Orası onlar için özgüvenlerini yükselten bir sosyalleşme alanı, para kazandıkları bir yer, kabuklarını kırıp hayallerini gerçekleştirmeye cesaret veren bir okuldur. Böyle insan ve mekanların artmasını diliyor, herkese selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

‘ONLARLA HER ZAMAN BERABER OLACAĞIZ’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Güzel olan bir şey var: Bizim evlatlarımız olan down sendromlu çocuklarımızın toplumun içerisinde sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamalarının heyecanını paylaşıyoruz. Onlar bizim bir bireyimiz. Bütünün bir parçası olarak bu dünyada yaşantılarını sürdürüyor ve sürdürecekler. Çocuklarımızın mutluluğu, sağlıklı yaşantılarının temelinde de onlara gösterilen ilgi var. Başta aile bireyleri, bu ilgiyi çocuklarımıza her zaman gösterdiler. Bunun da ötesinde vefakar, cefakar, gönüllülük esasına dayalı olarak ben tanıdım tanıyalı çalışan ve burada tüm zamanını harcayan Belgin Abanoz kardeşimize de ayrı bir parantez açmak istiyorum. Gerçekten büyük bir fedakarlık içerisinde çocuklarımızla her daim ilgilendiler. Çocukların mutluluğu için bütün oluşumların altına imzalarını attılar. Hem derneğimizi kurarak hem de Down Kafe’yi çalıştırarak büyük iş başarıyorlar. Türkiye genelinde büyük bir farkındalık yarattılar. Tüm evlatlarımızı kutluyorum. Onlarla her zaman beraber olacağız. Değerli kaymakamımız görevini sonlandırıyor. Bu alanda olduğu gibi Gölcük için çalışan, Gölcük farkında bir kenttir diye bir büyüğümüz. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Bir kez daha özel günümüzü kutluyor, her birinize sevgi ve saygılarımızı iletiyorum” dedi. “Derneğin faaliyetleri, gıpta ile takip ediliyor” Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “Bugün birçok farkındalık olaylarının kesiştiği bir gün. Dünya Ormancılık Günü, toplumun yeşillenmesi ve ağaç sevgisinin artmasına yönelik bir gün. Nevruz, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesine yönelik bir gün. Dünya Down Sendromlular Günü de toplumun farkındalığının arttırıldığı bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Gölcük farklı. Gölcük’te tüm vatandaşlarımız, değişik etkinlikler düzenliyor. Burada tüm siyasi partilerin temsilcileri var. Birçok temsilci aramızda. Onlar, Gölcük’ün buna ne kadar büyük bir değerin verildiğinin bir göstergesi. Down Sendromlular Derneği’nin faaliyetleri, Türkiye’nin birçok yerinden gıpta ile takip edilen bir kuruluşumuzdur. Derneğimizin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarımız ve muhtarlarımız da destek veriyor. İnşallah gelecekte bu tür faaliyetler daha da artacak. Gölcük farklı anlayışı daha da gelişecektir. Ben tüm katılan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu faaliyetlerin devam etmesini arzu ediyorum. Hepiniz hakkınızı helal edin. Biz aklımız erdiğince, dilimiz döndüğünce iyiden, doğrudan yana hizmet etmeye gayret ettik. Kırdıysak affola. Hepinize arz-ı veda ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 ‘HİÇBİR FARKLILIĞIMIZ YOK’

Anıtpark’taki program, konuşmalarla birlikte sona erdi ve Gölcük Sanat Galerisi’ndeki programa geçildi. Burada ilk olarak fotoğraf sergisi açıldı ve protokol ile misafirler, fotoğrafları inceledi. Sonrasında, +1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz’un açılış konuşması oldu ve sözü Kocaeli Büyük Aile Federasyonu Başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik ve Spor Kulüpleri İzmit Şube Başkanı Zeynep Sudan sözü aldı. Başkan Sudan, “Başkanlıklarını yaptığım her iki kurum da dezavantajlı gruplara yönelik sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler yapıyor. Bugün de Down Sendromlular Günü dolayısıyla buradayız. Gölcük Down Kafe’ye Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdiği ve sosyal faaliyetleri için teşekkür ediyorum. Daha çok katılım olsun, daha çok çocuğumuz faydalansın diye çalışmalar yapıyoruz. Hiçbir farklılığımız yok. Türkiye projesi olan bir çalışmamız var. Atatürk Spor Salonu’nda yapacağımız çalışma için antrenörlerimiz, çocuklarımızı çalıştırıyor. Turnuvamız Salı günü gerçekleşecek. Bizlere destek vermenizi çok isteriz” dedi.

DEFİLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Programın devamında Gölcük Down Kafe ile +1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği’nin çalışmalarına yönelik çalışmalar, sunumla gösterildi. Sonrasında Kocaeli Üniversitesi Türkçe Topluluğu, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir oratoryo gerçekleştirdi. Programda son olarak down sendromlu bireyler, bazı mesleklere yönelik üniformaları giyerek defile gerçekleştirdi.  Erdem ŞENGÜL

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık
Down sendromuna büyük farkındalık

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑