Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çölyak Derneği 8. yaşını kutladı

İlimizde bulunan çölyak hastalarına umut olan Kocaeli Çölyak Derneği, geçtiğimiz gün 8. yaşını kutladı

25 Mart 2019 Saat: 15:04
Çölyak Derneği 8. yaşını kutladı
Çölyak Derneği 8. yaşını kutladı

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği kuruluşunun 8. yıldönümünü kutladı. Dernek Başkanı Nesrin Atar, kendisinin de çölyak hastası olduğunu belirterek yerel yönetimlerle yaptıkları işbirliği çerçevesinde bu hastalar için glütensiz gıdalar temin ettiklerini belirtti.

‘ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR’

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği kuruluşunun 8. yıldönümünü dernek binasında üyeleri ve davetlilerle birlikte pasta keserek kutladı. Kutlamada davetlilere glütensiz ürünler ikram edildi. 8. yıl kutlamasında konuşan Dernek Başkanı Nesrin Atar, “Derneğimizi 10 Mart 2011’de kurduk. Bugün üyelerimizle birlikte kuruluşumuzun 8. yıldönümünü kutluyoruz. Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasıyla oluşuyor. Bu hastalık, yiyeceklerdeki besinlerin emilmesini engelleyen ince bağırsakta hasar oluşturarak ömür boyu sürüyor. Bu hasara buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan glüten isimli protein neden olmaktadır” dedi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Çölyak hastalığının genetik bir hastalık olduğuna dikkat çeken Başkan Atar, “Hastalık, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Hastalık, tipik belirtilerle başlayacağı gibi çok hafif belirtilerle de seyredebilir. Çocuklarda karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtiler ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde ise karın bölgesinde içe doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kas zayıflığı, kansızlık, ishal, kusma, bezginlik, nedeni bilinmeyen karaciğer hastalıkları ağız içinde oluşan aftlar, iştahsızlık, gaz şikayetleri eklem ve kemik ağrıları ciltte kaşıntılı döküntülerdir” ifadelerini kullandı.

‘GLUTENSİZ GIDALAR GÖNDERİYORUZ’

Çölyak hastalığında doğru teşhisin önemini de vurgulayan Atar, “Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu glütensiz beslenme diyetidir. Çölyak hastaları, glutensiz, fenilketonuri glutensiz ve düşük proteinli gıdalarla ömür boyu beslenmek zorundadır. Dernek olarak davet edildiğimiz her yerde bilgilendirme yaparak farkındalık yaratmaya çalışırız. 13 yıldır tanı almış bir Çölyak yaşam dostu olarak ekibimiz ile gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Üyelerimiz ve çocuklarımız bizlerden sürekli yaşamlarını kolaylaştırmak adına ürün desteği talep ediyor. Yerel yönetimler ve dernek işbirliği ile beyan edenlere glütensiz ve düşük proteinli ürünler gönderiyoruz. Ayrıca glütensiz ve düşük proteinli ekmek üreten fırınlar hizmet veriyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑