Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Esvab-ı Şahane defilesi sergilendi

Esvab-ı Şahane defilesi sergilendi

25 Mart 2019 Saat: 17:06
Esvab-ı Şahane defilesi sergilendi
Esvab-ı Şahane defilesi sergilendi

Zübeyde Hanım Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Moda Tasarım Alanı öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı geçmişten bugüne kadın kıyafetlerinin sunulduğu defile Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Ve Anadolu Lisesi Moda Tasarım Alanı öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı geçmişten bugüne(60’lı yıllardan 2000’li yıllara) kadın kıyafetlerinin sunulduğu defile Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 50 kıyafetin sergilendiği defilenin, 15 günlük kıyafet, 15 abiye, 20 adette düğün kıyafetlerinden oluşan organizasyonunu Moda Tasarım Bölüm Başkanı Nurdane Mülkem yaparken koreografisi manken tasarımcı  Kadir Yoldadurmaz tarafından yapıldı. Defileye AK Parti Milletvekili Emine Zeybek, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Rektörü Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü, çok sayıda öğrenci velisi, öğrenciler ve öğretmenler katılım gösterdi.

 ‘PEK ÇOK ALANDA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK’

Defile öncesi konuşan okul müdürü Elif Yapıcı Kulaksız, “1976 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 7 bölümü, açık öğretim ve uygulama anasınıfları ile çalışmalarına devam etmektedir. Okulumuz, son5 yıllık dönemde başarılarını katlayarak ilimizde ve bölgemizde alanında öncü olma ve önde olma iddiasıyla pek çok alanda ilkleri gerçekleştirmenin haklı gururunu taşımaktadır. Ekibim, son dört yıldır uluslararası yarışmalarda farklı kategorilerde altın, gümüş madalyalarla ilimizin adının Bakanlık bünyesindeki listelerde yer almasına katkı sunmuştur” dedi.

 DEFİLENİN ANA TEMASI KADIN

Kulaksız sözlerinin devamında, “Bütün bunlara ek olarak Moda Tasarım alanımızla son beş yıldır, her biri ayrı tema ve değerde olan; Kumaşlar Dile Geldi, Kumaşlar Dans Ediyor, Ben Kandıra Bezi, Yansıma, Bacıyan-ı Rum adlı defileleri halkımıza sunmuştur. Bugün 6’ncısını sunacağımız defilemiz ise Türkiye’de yaşayan kadınların dönemlere göre kamusal alanda giydikleri kıyafetlerden oluşmaktadır” dedi.

 ‘HER ŞEY KADININ ESERİDİR’

“Ana teması kadın olan defilemizin ismi Esvab-ı Şahane’dir” diyen Kulaksız sözlerini, “Günümüzde dünya ülkelerinin gelişmişlik düzeyi, o toplumlardaki kadınların eğitim düzeyi ve ekonomiye katkıları düzeyiyle ölçülmektedir.Dünya yüzündeki her şey kadının eseridir. Temamız bu yüzden kadındır” şeklinde sürdürdü.

 ‘BAŞARI İNANCIMIZI ARTTIRMAKTADIR’

Kulaksız sözlerini, “Kız çocuklarının eğitiminde ve kadın istihdamının artırılmasında dünya modellerini kendimize uyumlaştırmaya çalışmakla birlikte kendi özümüze, tarihimize dönüp baktığımızda İslam anlayışında, Osmanlı uygulamalarında ve Atatürk’ün sunduğu reformlarda Türk kadınının, çağının çok ilerisinde imkân ve fırsatlarla donatılmış olduğunu bilmek yeniden başaracağımıza olan inancımızı artırmaktadır” şeklinde sürdürdü.

 ‘HAKAN AKKAYA İLİMİZE GELECEK’

“Buradan bir sürpriz gelişmeyi de paylaşmak istiyorum” diyen Kulaksız,“yine iki gün sonra 27 Mart Çarşamba günüLuxorGarden Otel’de ülkemiz moda sektörünün tanınmış ismi Hakan Akkaya’yı okulumuz koordinatörlüğünde ilimize davet edilmiş olup ilimizdeki diğer liselerin moda tasarım alan öğrenci ve öğretmenleri ile buluşturulacaktır” ifadelerini kullandı.

 EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kulaksız sözlerinin sonunda şunları söyledi: “İzleyeceğimiz defilenin organizasyonunu gerçekleştiren Moda Tasarım Alan Şefimiz Sayın Nurdane Mülkem öğretmenimize, koreografisini çizen ve her aşamasında yanımızda olan değerli model, koreograf, dansçı, sanat insanı, Kadir Yoldadurmaz’a, desteğini esirgemeyen işletmelerimize, protokol ortaklarımıza ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunmaktan kıvanç duyarım” dedi.

 ‘DEFİLEYİ İZLEYİNCE ÇOK DUYGULANDIM’

Defile sonrası kürsüye davet edilen AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, “Zannediyorum 40 yaş üstü tüm arkadaşlar duygulanmıştır. Ben çok duygulandım. Yıllar gözümde canlandı. Çocuklarım benim eski fotoğraflarıma baktığında gülüyorlar. Bunları nasıl giydiniz diyorlar. Ama iyi ki giymişiz dedim defileyi izleyince. Şimdi diyorum ki öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Çok güzel bir defile sergilediler. Belki de buradaki öğrencilerimiz geleceğe damga vuracaklar. Hepsini teker teker tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑