Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

CHP’li kadınlardan istismara tepki

CHP’li kadınlardan istismara tepki

26 Nisan 2019 Saat: 16:46
CHP’li kadınlardan istismara tepki
CHP’li kadınlardan istismara tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve İlçe Kadın Kolları Yönetimleri, dün ilçemizdeki parti binasında istismara karşı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Artık hep bir ağızdan yeter diyoruz” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve İlçe Kadın Kolları Yönetimleri, dün ilçemizdeki parti binasında bir toplantı düzenleyerek istismara karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve yönetimi, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve yönetimi, CHP kadın meclis üyeleri ve partili kadınlar hazır bulundu. CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Çimen, “Bugün partimizde toplanarak istismara karşı tepkimizi dile getirmek istedik. İl Kadın Kolları Başkanımız, İzmit’te gün içerisinde bir açıklamada bulundu. Bu açıklamayı Gölcük’te de yapmasını talep ettik. İstismara karşı her zaman sesimizi çıkarmalı ve bu tür olayların artık son bulması için gereken tepkiyi koymamız gerektiğini, adımların atılmasının şart olduğunu ifade etmek istiyoruz” dedi.

 ‘YANAN YÜREK YANGININI ANLATACAĞIM’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, yapmış olduğu açıklamada “Bugün sizlerin karşısında önce bir anne, sonra da siyasetçi bir kadın olarak konuşacağım. Yanan yürek yangınını anlatacağım sizlere. Kimi 57 del ağrı der, kimisi de 20 kemik kırılıyor diye tanımlar doğum ağrısını ama biz anneler, böylesine büyük ağrılar, sancılar çeksek de mucize olarak tanımlarız bir bebeği dünyaya getirişimizi. Allah'ın bize bahşettiği bir lütuftur bu. Öylesine anlatılmaz ve yaşanırdır ki bir evlat dünyaya getirip, onu büyütmek... Bir gülün dikeninden sakınırsınız, yanağını öpmeye kıyamaz, ellerine kapanırsınız. Aman ona bir şey olmasın, aman o hastalanmasın, ona gelen bana gelsin, der durursunuz. Çocuklarınız için hayalleriniz vardır. Gelecek planları kurarsınız onlar için. Hayatınızın yaşam kaynağı, anlamıdır onlar” dedi.

 ‘EVLATLARIMIZ İÇİN KORKUYOR VE ENDİŞELENİYORUZ’

Sözlerine devam eden Başkan Kaya, “Rabbim hiç bir kimseye yaşatmasın ama değil yan gözle bakmak, emek, özveri, sevgi ile büyüttüğünüz gözbebeğinizin bir gün umutlarının, hayallerinin çalınacağını düşünmek bile bir anneye zul iken... Küçükçekmece’de yaşayan o acıyla 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile irkiliyoruz. Artık hep bir ağızdan yeter diyoruz. Kadınlar olarak, anne olarak korkuyor ve endişeleniyoruz evlatlarımız için. Kadının adının olmadığı bir ülkede, bu travmadan nasıl kurtulunur bilen var mı? Bugün burada biz bu konuşmayı yaparken üzülerek söylüyoruz ki çocuk istismarı dahilinde yeni bir saldırı daha meydana gelme ihtimali hiç uzak değil. Ülkemizde her 4 çocuktan biri istismar mağduru. Tablo çok acı. İşte tam bu yüzden acılarımıza yalnızca uzaktan seyrederek ortak olamazsınız” dedi.

 ‘BUNA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Başkan Kaya, açıklamasını sürdürerek “Kafamızı kuma gömmeyeceğiz, yaşananlara kulak tıkamayacağız. ‘Çocuklarımızın maruz kaldığı cinsel istismar vakaları, erkek egemen baktığınız dünyada, ataerkil yapının sıkı sıkıya muhafaza edildiği ülkemizde, cinselliğin tabu haline getirilmesinin bir sonucudur’ deyip buna boyun eğmeyeceğiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, yaşanan her çocuğa şiddet, istismar ve kadına şiddet olayının ardından yürütülen davalara müdahil olma girişimi acizliktir, utançtır diye haykıracağız. Bizler çok iyi biliyoruz ki ülkemizin yaşadığı kaos ve şiddet sarmalı, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ anlayışının savunucusu, bu konudaki araştırma önergelerini reddeden AKP iktidarının yanlış ve gerginlik yaratan, toplumumuzu ayrıştırıcı yaklaşımı ve basiretsiz idaresinin bir neticesidir. Önlemek, korumak, yaşatmak ve kurtarmak kelimeleri, bu topraklarda yalnızca iktidar ve ikbal mevzubahis ise gündem oluyor. Bu milletin huzur ve güven içinde yaşaması, yalnızca iktidarın şahsına ve himayesindekilere münhasır bir ayrıcalıkmış hissi yaşatılıyor. ‘Çocuk susar, sen susma’ sloganıyla farkındalık yaratmaya, halkın gözünde çocuğa karşı işlenen suçların daha görünür olması için harcanan çabaları baskılayan, cezalandıran iktidar, bu davranışıyla suçluları, tecavüzcü ve katilleri koruyup cesaretlendiriyor. En son Taksim'de yaşanan gözaltı olayı, bunun en taze örneğidir. İstanbul’da bir yurttaşımızın çocuğa karşı işlenen suçları protesto etmek isterken gözaltına alınması, iktidarın hak savunucularına verdiği bir gözdağıdır” dedi.

 ‘RAKAMLAR DA BİZİ DESTEKLİYOR’

Sözlerini sürdüren Başkan Kaya, “AKP iktidarı, 17 yıllık zaman diliminde, bırakın bu suçlara karşı caydırıcı cezalar getirmeyi, istismarcı ve tecavüzcüleri yüreklendiren bir iklim oluşturmaktadır. Rakamlar da bizi bu konuda desteklemektedir. Siyasi iktidar, son 10 yılda cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmüştür. Çocuk gelinler konusuna kulak tıkamıştır. 4+4+4 sözde yeni eğitim sistemiyle genç kızlarımızı koruyan 8 yıllık kesintisiz eğitim çemberini kırmıştır. Çocuk yaştakilere imam nikahı ve müftü nikahı yolunu açmıştır. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen zihniyetler algılar mı bilinmez ancak son 10 yılda ülkemizde 153 bin 319 çocuk cinsel istismara maruz kalmış. Üstelik bu rakam, yalnızca yargıya intikal eden vaka sayısı. Sümen altı edilen, ört bas olan, tehditle boyun eğdirilen ve gözü korkutulan kaç mağdur var; tahmin etmek bile ürpertici” dedi.

 ‘ORTAK HUZURU TESİS EDEMİYORSUNUZ’

Başkan Kaya, açıklamasının devamında “İktidardakilerin vicdanları bu konuda rahatsız değil, çok iyi biliyoruz. Ülkemizin bu en öncelikli ve kahredici sorununu çözmeye belli ki niyetleri yok. Bugün gelinen noktada nasıl bir toplum yaratmayı arzu edildiği, aleni şekilde ortadadır. Suskunlukları her şeyi ele veriyor. İstanbul’da Küçükçekmece ilçesinde birkaç gün önce 5 yaşındaki bir evladımızın maruz kaldığı insanlık dışı saldırı ve hemen ardından yine aynı yerde 7 yaşındaki bir yavrumuzun daha cinsel istismara uğraması, dayanılır gibi değil. Yaşıtları yurdun dört bir yanında bayram sevinci yaşarken 2 yavrumuz, insanlık dışı olaylara maruz kalmıştır. Şehit cenazesine bile saygısı olmayan ve CHP Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na saldıran saldırganı müdafaa etmek için gönüllü olduğunu ileri süren avukat ordusu, bu olay karşısında neden gönülsüz kaldı? Neden çocuklarımıza arka çıkmıyorlar? Neden ses yükseltmiyorlar? 72 yaşındaki adama atılan yumruğu görmezden gelenler, 5 yaşındaki çocuklara bile el uzatabilenleri de mi görmezden gelecekler? Görünen o ki iktidarıyla, hukukçusuyla, yürütmesiyle, yargısıyla çocuklarımızı koruyamıyorsunuz, toplumsal değerlerimize sahip çıkamıyorsunuz. Herkes için büyük, küçük, genç, yaşlı 82 milyon yurttaşımız için ortak huzuru tesis edemiyorsunuz” dedi.

 ‘SİZ SİNDİKÇE BİZ BAŞ KALDIRACAĞIZ’

Açıklamasını bitiren Başkan Kaya, “Toplumun her bir ferdine aynı samimiyet ve aynı güven duygusu ile yaklaşamıyorsunuz. Biz; sessizlerin sesi, mağdurların isyan çığlığı olmaya devam edeceğiz. Siz sindikçe biz baş kaldıracağız. Basiretsiz iktidarın, toplumun her alanında derinleşen sorunlara karşı duyarsızlığını devam ettikçe biz inatla ve dirençle mazlum halkımızla el ele vererek baharı getireceğiz. Sizin karanlık zihniyetinize karşı yaşam alanlarımızı, huzur ve refahımızı koruyarak çocuklarımız için daha güvenli bir gelecek inşa edeceğiz. Bu yolda mücadelemiz büyüyerek devam edecek” dedi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑