Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Acentelerimize sahip çıkalım’

‘Acentelerimize sahip çıkalım’

14 Mayıs 2019 Saat: 15:22
‘Acentelerimize sahip çıkalım’
‘Acentelerimize sahip çıkalım’

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) tarafından düzenlenen ‘Sigortacılık Sektörü Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda sigortacılar tek görüşte birleşti; ‘Poliçe, acenteden alınır. Acentelerimize sahip çıkalım’. Başta Kocaeli olmak üzere, bölge ve ülke ekonomisine can veren iş kollarının ortak sorun ve çözüm önerilerinin görüşülmesi, geleceklerinin planlanması amacıyla istişare toplantıları düzenleyen Kocaeli Ticaret Odası, sigorta sektörünün tüm dinamiklerini ‘Sigortacılık Sektörü Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda bir araya getirdi. Sigortacılık sektörüne dair, tabandan, tavana tüm tarafların hazır bulunduğu genişletilmiş istişare toplantısında, geleceğe dair önemli adımlar atıldı.

SİGORTACILIK SEKTÖRÜNÜN SIKINTILARI

Toplantı, KOTO Başkanı Necmi Bulut’un, sigortacı konuklarına hitaben yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Sigortacılık sektörünün, ülke ekonomileri üzerindeki etkisine ve önemine vurgu yapan Başkan Bulut, “Bildiğiniz üzere modern dünyada ekonomiyi büyütmenin, ticareti arttırmanın temel unsuru sigorta sistemidir. Ekonomiler büyüdükçe, güçlü sigorta sistemine olan ihtiyaç da artar. Hatta sigortacılık sektörünün büyümesi, ekonomik büyümenin önünde olmak zorundadır. Çünkü ticaret risk demektir. Risk olmadan kazanç olmaz. Ekonomiler büyüdükçe, rakamlar büyüdükçe de risk alma kabiliyeti azalır. Bu riski azaltacak olan sigorta sisteminin de hızla büyümesi gerekir” dedi.

‘BERABERLİK, ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR’

Sigortacılık sektörünün, ülke ekonomisiyle paralel olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Başkan Bulut, “Malumunuz ülke ekonomisi zor bir dönemden geçiyor. Sigortacılık sektörü de aynı doğrultuda sıkıntılar yaşıyor. 16 bine yaklaşan sayısıyla sektörün önemli oyuncusu olan acenteler, özellikle son yıllarda pazar kaybı, gelir yetersizliği, düşük komisyon, haksız rekabet, ölçek, teknoloji gibi birçok konuda sorunlar yaşıyor. Sorunların giderilmesi amacıyla TOBB, SAİK ve illerde birliklerimiz kanalı ile girişimlerde bulunuyoruz. Üst kurumlar nezdinde gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte diğer önemli husus acenteler olarak tek bir ses olabilmemizdir. Sigorta acentelerinin geleceğini dayanışmamız, birlik ve beraberliğimiz belirleyecektir. Sektörün sürdürülebilir olması ve büyük firmalar karşısında ayakta kalması için dayanışma zaruridir. Bu nedenle 16 bini aşan sigorta acentesinin birlik ve beraberlik içerisinde etkin bir çalışma yapısına sahip olması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

SDDK KURULUYOR

TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez’in moderatörlüğünü yaptığı programda, Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı ve TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, Söylemez ve katılımcıların sorularını yanıtladı. Hazine Müsteşar Yardımcısı Genç, kurulması planlanan Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kapsamı ve faydaları üzerine açıklama yaparak, “Bu sigortacılık sektörü adına çok önemli bir adım. Dünyada finans sektörüyle ilgili düzenleyici ve denetleyici kurumlar; sermaye, bankacılık ve sigortacılık olmak üzere 3 başlık altında ayrılmış bulunuyor. Bizde bankacılık ve sermaye var ama sigortacılık Hazine’nin içinde iki ayrı birim olarak yürütülüyor. Bu ayrılma, gecikmiş bir iş. Kurulum çalışmaları devam ediyor. Umarız en kısa sürede icraya gider. Bunun faydası ne olacak? Hazine’nin odak noktası genel ekonomi olduğu için, sigortacılığa odaklanılamıyor. Ama bu şekilde işi gücü sigortacılık olan yeteri kadar personeli olan bir kurum ortaya çıkacak. Problemler daha geniş çerçeveli çözecek. Daha kolektif bir yönetim anlayışı benimsenecek. Bütün kararlar ve stratejinin çerçevesi ortak akılla belirlenecek. Bütün önemli kararlar, kurul kararı olacak. Personel yetersizliği, bütçe sorunu olmayacak. Daha fazla imkanları olacak” dedi.

‘SİGORTACILIK SEKTÖRÜNDEKİ BÜYÜME POTANSİYELİ’

Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, sektörün büyümesinde acentelerin çok önemli rol oynadığına vurgu yaparak, “Sigortacılık sektörü ekonomik gelişmeye paralel olarak seyir izlemekte. Ekonominin daraldığında sigortacılık sektörünün de daraldığını gözlemekteyiz. Sektörde büyüme nasıl sağlanır? Bunun için acentelik sistemini incelememiz lazım. Acentelerin güçlü yönlerinde ciddi kalemler var. Mevcut pazarın belli branşlar haricindeki hakimi acenteler. Acentelerin ciddi mesleki deneyimi var. Profesyonellik bakımından bu işin en uzman kadrosu acentelerdir. Bu güçlü yönleri desteklemek gerekir. Karşımıza bazı fırsatlar çıkıyor. Bu da sektördeki büyüme potansiyeli. Sigortacılık bilinci ülkemizde yıllardan bu yana artıyor. Bu çok önemli bir imkan. Bizim bu potansiyeli harekete geçirmemiz lazım. Acenteler mevcut deneyimlerini kullanarak müşteri odaklı yaklaşımla hareket etmeleri, pazar paylarını daha da artırmalıdır. Acentelerin doğru bir satış ve bilgilendirmeyle portföylerine başka alanları da dahil ederek büyümelidir. Acentelerin karşılaştığı sıkıntılar var. Operasyon maliyeti yüksek. Gelir kalemleri sadece komisyonlar ve belli şartlara bağlanmış ek komisyonlar. Şimdi böyle bir yük var karşımızda. Bir de yaşadığımız bir dijital dönüşüm var. Şu anda acenteler açısından en büyük husus dijital dönüşümdür. Acentelerin bu dönüşüme ayak uydurması lazım. Acentelerin bu dönüşüme teşvik edilmesi gerekir. Acentelik yapıları içerisinde kurumsal yapıyı güçlendirici adımları da konuşmamız lazım. Acentelere ilave görevler yükleyip, sadece sigorta faaliyetleri için düşünmeyip hem sigorta hem finans işlemlerini yürüteceği bir yapıya evirtmek de mümkün. Bütün bu hususları da etkin bir denetim altyapısıyla güçlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Acentelerin tam anlamıyla profesyonel olduğu bir ortam hayal ediyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑