Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘İlaç değil zehir alıyorlar’

Eczacılar gününde Atatürk anıtına çelenk sunan Bilal Arpacı, internetten temin edilen ilaçlara dikkat çekerek “İnternetten alınan ilaç değil zehir olmaktadır” dedi

14 Mayıs 2019 Saat: 16:00
‘İlaç değil zehir alıyorlar’
‘İlaç değil zehir alıyorlar’

14 Mayıs Eczacılık Günü’nde Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunan eczacılar, ardından saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Yenişehir’de bulunan eczacılar odasında yapılan basın açıklamasına Eczacılar odası Başkanı Bilal Arpacı, İkinci Başkan Işıl Kalkan, Genel Sekreter Levent Sakallı, Sayman Ayşe Sönmez Kılıç ve odaya üye eczacılar katıldı.

‘KRİZ, İLAÇ ALIMINI SINIRLADI’

Sağlığın herkese eşit ve parasız verilmesi gerektiğini ifade eden Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı “Geride bıraktığımız yıl döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların maalesef mesleğimize ve hastalarımıza da tsunami şeklinde yansımaları görülmüştür. İlaç etken maddeleri yurtdışından döviz cinsinden alınmakta ülkemizde kullanılabilir forma dönüştürülerek piyasaya sunulmaktadır. Sınırlı sayıdaki ilaçlar da yurtdışından ithal edilmektedir. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru güncel kurun yarısı bile değildir. Firmalar bu nedenle ya ilaç üretmemiş ya da ürettiği ilaçları piyasaya sürümünü yavaşlatmıştır” dedi.

‘ORTAK AKILDA HAREKET EDELİM’

İlaçlara ulaşmada vatandaşın sıkıntı yaşandığını yaşadığın belirten Arpacı, “Bu dönemde olmayan ilaçlara grip soğuk algınlığı, tansiyon ilaçları, antibiyotikler, göz damlaları, kanser ilaçları örnek verilebileceği gibi hastanelerimizde kullanılan anestezik maddelerin de bulunmadığı gözlenmiştir. Bizim dahilimizde olmayan bu durum karşısında başta hastalarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımız büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Hastalarımızın ilaçlarını bulmak için büyük çaba sarf etmekteyiz. Bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için tecrübelerimizin de değerlendirilmesini ve paydaşlarımızla birlikte ortak bir akılda karara varılarak hastalarımıza derman olacağına inanıyoruz” dedi.

‘İŞSİZLİK HASTALIĞI BAŞ GÖSTERECEK’

Gideren artan eczacılık fakültelerinin mesleğin kalitesini düşürmeye başladığının altını çizen Arpacı, “Son 15 yılda mantar gibi eczacılık fakülteleri açılmıştır. Bunların birçoğunda fiziksel altyapıları uygun değildir. Birçoğunda eczacı kökenli öğretim görevlileri de bulunmamaktadır. Mesleğimizde görülmeyen işsizlik hastalığının birkaç yıl sonra görülmesi kaçınılmazdır. İhtiyaçlarımız ölçüsünde öğrenci alınması gerekmektedir. Tıp fakültesinde okuyabilmek için gerekli olan ilk 50 Bin sınırlamasının bir benzerinin de eczacılık için uygulanması gerekmektedir. Mevcut üniversitelerimizin de ARGE çalışmaları yaparak yeni ilaç moleküllerin bulunması ve geliştirilmesi sağlanmalıdır” dedi.

‘İNTERNETTEN ZEHİR ALIYORLAR’

Meslekte en büyük tehlikeyi internetten satılan ürünlerin oluşturduğuna dikkat çeken Arpacı, “Nereden temin edildiği, içinde ne olduğu bilinmeyen saklanma ve tedarik koşullarına uygun olmayan şekilde temin edilen ürünler insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. İnternetten alınan ilaç değil zehir olmaktadır. Yıllar önce eczanelerimizden alınan kemoterapi ve günübirlik ilaçların da tekrar eczanelerden temin edilmesi gerekmektedir. Bunun eczane ekonomilerine can suyu olacağı kanaatindeyiz. Tüm meslektaşlarımın eczacılık günü kutluyor bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑