Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

KOTO’da Kahve Sektörü ele alındı

Dünya pazarlarında petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ürün olan kahvenin, Türkiye ve Kocaeli pazarındaki yeri, geçmişi ve geleceği, KOTO’da düzenlenen ‘Kahve Sektörü Çalıştayı’nda ele alındı

15 Mayıs 2019 Saat: 15:17
KOTO’da Kahve Sektörü ele alındı
KOTO’da Kahve Sektörü ele alındı

İşlenmemiş kahve çekirdeğinin yüzde 13, işlenmiş çekirdeğin ise yüzde 10 gümrük vergisine tabi tutulduğunu tespit ederek kahve sektörünün en büyük sorununa çözüm arayışında olan Kocaeli Ticaret Odası, bu kez sektöre özel kapsamlı bir çalıştay düzenledi. Konaklama ve Restoranlar Grubu’nun yer aldığı KOTO 20. Meslek Komitesi’nin organizasyonunda düzenlenen Kahve Sektörü Çalıştayı’na sektörün temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

‘KAHVE, ÜLKE EKONOMİLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, KOTO olarak kahve sektörünün geleceği adına çok önemli adımlar attıklarını ifade ederek, “Odamız Yönetim Kuruluyla, komiteleriyle, meclisiyle ve tüm paydaşları ile birlikte hareket ederek, kentimizin sorunlarına çözüm üretmek adına her zaman mücadele etti ve mücadele etmeye devam ediyor. Hepinizin bildiği gibi Kahve, dünyada sudan sonra en fazla tüketilen 2. içecektir ve Petrolden sonra ticaret hacmi en yüksek olan 2. ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Kahvenin dünyadaki toplam yıllık ihracat değeri 100 milyar dolar civarındadır ve bu yalnızca kayıt altına alınan rakamdır. Dünyada her gün 7 milyar bardak kahve tüketilmektedir. Kahve ticareti ve tarımı, güney ülkelerinin ekonomisi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Dünyada büyük bir Pazar payı elde eden 3. Nesil kahveciliğe Türkiye’deki markaların uyum sağlama süreci gecikmiştir. İnsanların buluşmak için bahanesi haline gelen kahve, Türkiye’deki insanların kahveye olan ilgisi, kahvenin önem arz etmesiyle birlikte sektörün gelişmesinin önünü açmıştır. Fakat Kahve sektörü Gelişirken birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Oda olarak bugüne kadar birçok farklı sorunun çözümü adına Gerek Çatı Kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’yle, gerek bakanlıklar ve gerekse hükümet nezdinde birçok girişimde bulunduk. Ve bu girişimlerimiz sonucu güzel neticeler aldık. Umarım bu çalıştayımızın sonucunda da güzel neticeler alacağız” ifadelerine yer verdi.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Akabinde, Cenk Girginol’un moderatörlüğünde görüş alışverişine geçildi. Sektör temsilcileriyle birlikte sorunlar tespit edilerek, çözüm önerileri geliştirildi. Markalaşma, ithalat ve istihdam olmak üzere 3 ana başlıkta toplanan sorunlar, Türk kahvesinin dünyada bir marka haline gelmesi adına ülkemiz resmi makamları nezdinde standardının belirlenmesi, böylelikle dünyada Türk Kahvesi’nin markalaşmasının önünün açılacağı, Avrupa Nitelikli Kahve Birliği (SCA) ile iletişime geçilerek ülkemiz kahve sektörünün tanıtılması ve geliştirilmesi adına projeler yürütülmesi, çiğ kahve çekirdeği ithalatçılarına vergi uygulanmaması, ihracatını yaparken vergilendirmenin olması talepleri, yabancı yatırımcının kahve üretimini ülkemizde yapmaya özendirilmesi, kahvenin gümrüklerden çekilmesinin önündeki engellerin aşılması amacıyla kahve konusunda eğitimli personel istihdam edilmesi gerekliliği, kahve sektörüne özel bir dernek veya bir borsa kurulması talepleri, gümrüklerden numunelerin çekilebilmesi adına konulan referans kıymet ölçeğinin kaldırılması talebi, numune alımında yaşanan sorunlar, Ticaret Bakanlığı’nın Turquality Desteği’nin kahve sektöründe uygulanmasının önünün açılması, kahve sektöründe Ar-Ge ve eğitime ihtiyacı başlıkları altında sıralandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑