‘Büyük projelerin altyapısını yapıyoruz’
‘Tek amacımız, ilçemize en iyi hizmeti sunmak’
Panelde,sevgi ve kardeşlik konuşuldu
Takla atan otomobilden yara almadan çıktılar

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Önleyici ve koruyucu tedbirler etkisiz’

‘Önleyici ve koruyucu tedbirler etkisiz’

21 Mayıs 2019 Saat: 15:38
‘Önleyici ve koruyucu tedbirler etkisiz’
‘Önleyici ve koruyucu tedbirler etkisiz’

Diyarbakır’da 19 Mayıs’ta eşi tarafından öldürülen Av. Müzeyyen Boylu ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan, “Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir” dedi.Diyarbakır’da 19 Mayıs tarihinde Doktor Mesut Issı, çocuklarının da bulunduğu otomobilde tartıştığı Avukat (Av.) eşi Müzeyyen Boylu Issı'yı, araçtan indirdikten sonra tabancayla 14 el ateş ederek öldürdü. Müzeyyen Boylu Issı, olay yerinde hayatını kaybetti. Konuyla ilgili Kocaeli Adliyesi Baro Odası’nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan gerçekleştirirken, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Barosu eski Başkanı Fahri Örengül, eski AB Bakanı Ali Haydar Konca ve çok sayıda Kocaeli Barosu üyesi avukat katılım gösterdi. Basın açıklamasını gerçekleştiren Turan, “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi kadın cinayetidir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir” ifadelerini kullandı.

‘YETKİLİLER ŞİDDETLE MÜCADELEDE BAŞARISIZ’

“Konu kadın olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur” diyen Turan açıklamasını, “Bu cinayet bize kral çıplak demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir” şeklinde konuştu.

‘NEDENLERİN BAŞI TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMAMASI’ Turan sözlerini, “Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir” şeklinde sürdürdü. 

‘ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR YAPILMALI’

Turan sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Kocaeli Barosu olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑