‘Büyük projelerin altyapısını yapıyoruz’
‘Tek amacımız, ilçemize en iyi hizmeti sunmak’
Panelde,sevgi ve kardeşlik konuşuldu
Takla atan otomobilden yara almadan çıktılar

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Aslan, tüketicileri uyardı

Aslan, tüketicileri uyardı

26 Mayıs 2019 Saat: 14:55
Aslan, tüketicileri uyardı
Aslan, tüketicileri uyardı

Tüketici sözleşmelerindeki olası haksız şartların tüketiciler açısından geçerliliği ve bu şartların değerlendirilmesi hakkında açıklamada bulunan TÜKODER Gölcük Şube Başkanı Muhterem Aslan, “Haksız şartlar, tamamen hükümsüzdür” dedi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Aslan, tüketicilerin alışveriş esnasında yapmış oldukları sözleşmelerde, olası haksız şartların tüketiciler açısından geçerliliği ve bu şartların değerlendirilmesi ile ilgili olarak bazı bilgiler aktardı. Başkan Aslan, “Öncelikle haksız şartın ne olduğuna değinelim. Haksız şart, tüketicilerle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde, tüketiciler aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır” dedi.

‘BAZI KONULARA DİKKAT EDİLMELİ’

Sözlerine devam eden Başkan Aslan, “Tüketici sözleşmelerinde yer verilen haksız şartların tüketiciler açısından geçerliliği konusunda şunları söyleyebiliriz: Tüketicilerle akdedilen sözleşmelerde yer alan haksız şartlar, kesin olarak hükümsüzdür. Sözleşmenin haksız şartlar dışındaki hükümleri ise geçerliliğini korur. Haksız şart değerlendirmesi yapılırken de bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Bir sözleşme şartının haksızlığı, sözleşme konusu olan mal veya hizmetin niteliği, sözleşmenin kuruluşunda var olan şartlar ve sözleşmenin diğer hükümleri veya haksız şartın ilgili olduğu diğer bir sözleşmenin hükümleri dikkate alınmak suretiyle, sözleşmenin kuruluş anına göre belirlenir” dedi.

‘NEYE İMZA ATTIĞIMIZI BİLELİM’

Başkan Aslan, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın sonunda “Sözleşme şartlarının haksızlığının takdirinde, bu şartlar açık ve anlaşılır bir dille yazılmış olmak koşuluyla, hem sözleşmeden doğan asli edim yükümlülükleri arasındaki hem de mal veya hizmetin piyasa değeri ile sözleşmede belirlenen fiyat arasındaki dengeye ilişkin bir değerlendirme yapılamaz. Bundan dolayı, tüketicilerimizin genel anlamda yapmış oldukları sözleşmeye sadece imza atmaları değil, o sözleşmeyi kapsamlı bir şekilde okuyarak neye imza attığını bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑