Radyo Çağdaş’a Hürriyet’ten sürpriz
‘Büyük projelerin altyapısını yapıyoruz’
‘Tek amacımız, ilçemize en iyi hizmeti sunmak’
Panelde,sevgi ve kardeşlik konuşuldu

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Çocuk işçiliği önemli bir sorun’

‘Çocuk işçiliği önemli bir sorun’

12 Haziran 2019 Saat: 16:19
‘Çocuk işçiliği önemli bir sorun’
‘Çocuk işçiliği önemli bir sorun’

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü çerçevesinde basın açıklaması yapan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “Çocuk işçiliği, dünyada getirilen yasaklara rağmen; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olarak varlığını sürdürmektedir” dedi. Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü çerçevesinde Yürüyüş Yolu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz’ın yanı sıra daire müdürleri, kurum çalışanları ve öğrenciler katılım gösterdi. Basın açıklamasında konuşan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “Her yıl çocuk işçiliğine etkinliklerle dikkat çekiyoruz. Bu yıl da dünya çocuklarıyla birlikte bizim çocuklarımızın da sokaklardan, tarlalardan, ağır ve tehlikeli işlerden kurtulmaları için dünya çocuklarına yaraşır bir yaşam ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz” sözlerini kullandı. 

 ‘ÇOCUKLARA VERDİĞİMİZ HER KURUŞ, İYİLİK DEĞİL KÖTÜLÜKTÜR’

Yılmaz konuşmasının devamında, “Çocuk işçiliği, dünyada getirilen yasaklara rağmen; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. Çocuklar inşaatlarda, tarlalarda, fabrikalarda, oto tamirhanelerinde, maden ocaklarında hatta savaşlarda asker olarak kullanılmakta ve çalıştırılmaktadır. Diğer önemli bir konu ise; sokakta çalıştırılan çocuklardır” diye konuştu.Yılmaz, “Birçok şehirde su, mendil, sakız satan, dilenen çocuklar görmekteyiz. Normal vatandaş olarak ‘Peki bizler bu konuda ne yapabilir, nasıl katkıda bulunabiliriz’ denildiğinde; cami önlerinde, sokakta, caddelerde dilenen ve bir şeyler satmaya çalışan çocuklarla asla alışveriş yapmamalıyız, yapanları da çekinmeden uyarmalarını istiyoruz. Sokakta çalışan her çocuk istismar edilen, sömürülen çocuktur. Çocuklara verdiğimiz her kuruş, iyilik değil kötülüktür ve onları daha çok sokağa mahkum etmektir” dedi. 

 ‘ÖNEMLİ OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ’

Yılmaz, “En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamlarda yaşayabilmeleri ve geleceğimiz açısından ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bağlamda İŞKUR İl Müdürlüğü olarak çocuk işçiliğiyle mücadele konusuna dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile İzmit genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik olarak ‘12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ konulu, ‘Çocuk işçiler olmasın’ temalı resim yarışması düzenlenmiştir. Bu vesile ile çocukların çalıştırılmadığı ve istismar edilmediği bir dünya temennisinde bulunuyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER İzmit genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik olarak ‘12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ konulu, ‘Çocuk işçiler olmasın’ temalı düzenlenen resim yarışması sonucunda birinciliğiKılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Melek Rüya Kahrıman, ikinciliğiKılıçarslan Ortaokulu öğrencisi Hiranur Cengiz, üçüncülüğü iseÖzel Cebir Ortaokulu öğrencisi Abdullah Enes Şahin aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑