Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Valilikte Çölyak Farkındalık Günü

Valilikte Çölyak Farkındalık Günü

12 Haziran 2019 Saat: 17:01
Valilikte Çölyak Farkındalık Günü
Valilikte Çölyak Farkındalık Günü

12 Haziran Çölyak Farkındalık Günü münasebetiyle Kocaeli Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çölyak Derneği tarafından ‘Hayat Glütensiz de Güzel’ sloganıyla düzenlenen Çölyak Farkındalık Günü Programı, Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. 12 Haziran Çölyak Farkındalık Günü etkinliği, Valilik Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Çölyak Derneği Başkanı Nesrin Atar, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenci aileleri ile öğrenciler Katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Çölyak Hastalığının tanıtımı hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

‘KOCAELİ ÖRNEK OLDU’

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan çölyak farkındalık etkinliğinde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Sayın Valimizin bu konuda gösterdiği hassasiyet çok önemli. Kendisine teşekkür ediyorum. Kocaeli gerçekten okullarda satışa sunulan glütensiz ürünlerden dolayı örnek oldu. Türkiye’de il milli eğitim müdürlerinin 70’ine yakını beni aradı. ‘Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz’ dendi. Geleceğimizin teminatı olan çocukların beden ve ruh sağlığının korunması çok önemlidir. Evlatlarımızın sağlıklı ve bilinçli olarak topluma katılması en önemli hedeflerimizin başında yer almaktadır” diye konuştu.

‘KOLAY VE EKONOMİK TARİFLER’

Sözlerini sürdüren Çelik, “Bizlere emanet edilen çocuklarımızın bireysel farklılıklarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte okul kantinlerinde çalışanların çölyakla ilgili bilgilenmesi çalışmaları devam ediyor. Bunun için ekonomik ve kolay tarifler için kitap hazırlandı. Burada paylaşılacak tecrübeler, velilerimize ve sizlere katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

‘136 ÇÖLYAKLI ÖĞRENCİ VAR’

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik’in ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Çölyak, genetik nedenlerle ortaya çıkan ama diyetle mücadele edebileceğimiz hastalıklardan biri. Bu hastalığa yakalanmış olmak hastalığı taşıyor olmak çözümsüz bir şey değil. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımızda çölyak hastası olan 136 öğrencimiz var. Temel amacımız sağlıklı bir şekilde eğitim almaları, gelişmeleri ve daha iyi bir noktaya gelmeleri. Öğretmenlerimizle çalışanların daha duyarlı hale gelmesi için çalışıyoruz” dedi.

‘MÜCADELE ETMEK ÖNEMLİ’

Çölyak hastalığıyla ilgili ailelerin belli bir bilgiye ve tecrübeye sahip olduğunu belirten Vali Aksoy, amaçlarının toplumun diğer kesimlerinin de duyarlı olmasına katkı sağlamak olduğuna değinerek, “Önemli olan bu zorluklarla mücadele etmek. Okullarımızda bütün öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde gelişmelerine ortam sağlama gayretindeyiz. Bu noktada katkı sağlayan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederiz. Kantinlerimizde satılan yiyeceklerin çocuklarımızın sağlığını etkilememesi için birçok çalışma ortaya koyuyoruz. İdarecilerin ve öğretmenlerin süreğen hastalıkları olan öğrencilere daha hassas davranmaları büyük önem taşıyor” dedi.

YEMEK TARİFLERİ KİTABI DAĞITILDI

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Çölyak Derneği’nin ortaklaşa çalışması sonucu Çölyak Hastası annelerden aldığı ve herkesin rahatlıkla yapabileceği tariflerle hazırlanan, içinde 17 çeşit yemek tarifinin bulunduğu ve 5 bin adet bastırılan kitabı öğrencilere dağıtarak, onlarla günün anısına fotoğraf çektirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑