365 hat ve 730 güzergah anlıktakip ediliyor
Çocuk korosuna başvurular başladı
8 araç birbirine girdi: 6 yaralı
Çiftçilere tohum dağıtımı bugün

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘ÇKS kayıtlarına dikkat edelim’

‘ÇKS kayıtlarına dikkat edelim’

16 Haziran 2019 Saat: 14:29
‘ÇKS kayıtlarına dikkat edelim’
‘ÇKS kayıtlarına dikkat edelim’

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) olan kayıtların son tarihi ve tarım arazileri ile ormanlık alanların korunmasına yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Çanakçı, “ÇKS kayıtlarına dikkat edelim” dedi. Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) yapılacak kayıtların son tarihi ve ÇKS ile yapılacak destekler hakkında bazı bilgiler verdi. Başkan Çanakçı, konu hakkında yaptığı açıklamada “2019 yılına ilişkin olarak ÇKS başvuruları, 28 Haziran 2019 tarihine kadar yapılacak ve başvurular, bu tarihte sona erecek. Çiftçilerimizin sistemdeki başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri adına istenilen belgeleri ilçe tarım müdürlüklerine şahsen vermeleri gerekiyor. ÇKS başvurusu olmadan mazot, gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün olmayacak. Bundan dolayı çiftçilerin belgelerini zamanında teslim etmeleri gerekiyor” dedi.

‘SADECE ÜLKEMİZİ TEHDİT ETMİYOR’

Başkan Çanakçı, tarım arazileri ile ormanlık alanların korunması konusunda da düşüncelerini dile getirdi ve “Ülkemizin geleceği tarım arazilerinin, ormanlık ve sulak alanların korunmasına bağlıdır. Tarımsal faaliyetlerle birçok gıda maddesini üreterek iç piyasayı canlı tutabilir, ormanlık alanlarla da ülkemizin ciğerlerini büyütebilir ve bu alanları koruyabiliriz. Fakat bu alanları korumazsak ülkemizin çölleşme ile karşı karşıya kalması da muhtemel olabilir. Bakıldığı zaman çölleşme, sadece ülkemizi tehdit eden bir durum değil. Dünyanın hemen hemen her yerinde milyarlarca insanı doğrudan etkiliyor” dedi.

‘ÜLKEMİZDE ÇÖLLEŞME TEHLİKESİ’

Başkan Çanakçı, açıklamasının sonunda ise “Çölleşmeye sebep olan durumlardan biri, ağaçların kesilmesidir. Ormanların yok olması ve özellikle tarım arazilerin tahrip edilmesi ile birlikte üretim yapılabilecek alanlar bozuluyor, ormanlar azalıyor. İlçemizde çok fazla olmasa da ülkemizin yaklaşık 5’te 1’i, çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya. Bizler önce ilçemizden başlayarak ormanlarımızı, tarım arazilerimizi koruyalım. Bunu tüm ülkede yapmamız durumunda Türkiye adına önemli bir adım atılmış olabilir. Yeşili koruyarak geleceğimizi korumuş oluruz” dedi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑