365 hat ve 730 güzergah anlıktakip ediliyor
Çocuk korosuna başvurular başladı
8 araç birbirine girdi: 6 yaralı
Çiftçilere tohum dağıtımı bugün

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Fikir üreterek sonuca ulaşacağız’

İlçemizde belli aralıklarla yapılan vatandaşlarla buluşma toplantısı, dün Gölcük Kongre Sarayı’nda protokol ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

18 Haziran 2019 Saat: 17:07
‘Fikir üreterek sonuca ulaşacağız’
‘Fikir üreterek sonuca ulaşacağız’

Toplantıda konuşan Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, “Fikir üreterek sonuca ulaşacağız” dedi

Gölcük Kaymakamlığı’nın ilçemizde belli aralıklarla düzenlediği vatandaşlarla buluşma toplantısı, dün Gölcük Kongre Sarayı’nda davetliler ve protokolün katılımı ile yapıldı. Toplantıya Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kocaeli İl Göç İdaresi İl Göç Uzmanı Caner Demirel, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, kurum amirleri, muhtarlar, okul müdürleri ve davetliler katılım gösterdi.

  

‘HEP BERABER ÇÖZÜME ULAŞABİLİRİZ’

Gerçekleştirilen toplantıda sözü alan Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, “İlçemizdeki sorunları ılımlı bir şekilde, profesyonelce çözmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çözüm önerileriniz var ise bunu söyleyerek hep beraber çözüme ulaşabiliriz. Geçtiğimiz toplantıda ifade edilen sorunların çözülüp çözülmediği ile ilgili olarak bilgiler de verilecek. Varsa farklı sorunlar için de çözümleri konusunda hep birlikte fikir üreterek sonuca ulaşacağız. Toplantıya katılımlarınızdan ötürü her birinize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

SORUNLARA YÖNELİK CEVAPLAR İLETİLDİ

Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, “Yabancı uyruklu vatandaşları ilgilendiren konular ve istenmeyen olayların yaşanmaması için yabancı uyruklu vatandaşların kayıtlarının yapılması konusu var. Müfit Saner İlkokulu civarında bulunan merdivenlerin özellikle akşam saatlerinde madde bağımlılarının kullanmaması hakkında istekler vardı. Halk Eğitim Merkezi’nce verilen kursların muhtarlarca duyurulması yönünde talepler vardı. Müfit Saner İlkokulu civarında bulunan merdivenlerin aydınlatılması yönünde yapılan taleplerle ilgili olarak SEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne ilgili yazı yazıldı. Buradan gelen cevapta ise aydınlatma sorunlarının çözülmesi adına görevin, o bölge için belediyede olduğunu ifade ettiler” dedi.

‘81 İL TEŞKİLATLANMASI TAMAMLANDI’

Kocaeli İl Göç İdaresi İl Göç Uzmanı Caner Demirel ise “6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, ulusal ve uluslararası tüm paydaşların etkin işbirliğiyle şeffaf ve katılımcı bir süreç izlenerek 4 Nisan 2013 tarihinde TBMM’de kabul edildi. 11 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunun teşkilatlanma ile ilgili kısımlarının yayımlanmasının ardından 1 yıllık geçiş sürecinin sonunda, 11 Nisan 2014 tarihinde diğer kısımlara ilişkin bölümler de yürürlüğe girdi. 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle 81 il teşkilatlanması tamamlandı. Genel kapsamıyla bütün akademik ve hukuki çevrelerin görüşleri göz önünde tutularak hazırlanan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, 3 ana bölümden oluşuyor: Yabancılar, uluslararası koruma ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Teşkilat ve görevleri.

GÖLCÜK’TE 4 BİN 840 SURİYELİ VAR

Geçici korumaya değinirsek 22 Ekim 2014 tarihinde Geçici Koruma Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte geçici koruma hükümleri, 28 Nisan 2011 tarihinden itibaren Suriye Arap Cumhuriyeti’nden gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına, vatansızlara ve mültecilere uygulanmaya başlanmıştır. Geçici koruma, kitlesel akın olaylarında acil çözümler bulmak üzere geliştirilen bir koruma biçimidir. Devletlerin geri göndermeme yükümlülükleri çerçevesinde kitleler halinde ülke sınırlarına ulaşan kişilere bireysel statü belirleme işlemleri ile vakit kaybetmeden uygulanan pratik ve tamamlayıcı bir çözüm yoludur. Türkiye’de kayıtlı toplam Suriyeli sayısı 3 milyon 640 bin 466, Kocaeli’de 56 bin 873, Gölcük’te ise 4 bin 840’tır.

‘VATANDAŞLIK HAKKINA SAHİP DEĞİLLER’

Suriyelilere verilen Geçici Koruma Kimlik Belgesi, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yer alan vatandaşlığa sayılan ikamet izni belgelerinden olmadığı için Suriyelilerin Türk vatandaşlığına başvurmaları yasal olarak mümkün değil. Suriyeliler, ülkemizde vatandaşlığa başvuramıyor. Geçici Koruma Kimlik Belgesi sahibi Suriyelilerin Türkiye’de geçirdikleri süreler, vatandaşlığa esas değildir” dedi. Toplantıda konuşmaların ardından karşılıklı soru – cevap yapıldı ve toplantı böylelikle sona erdi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑