365 hat ve 730 güzergah anlıktakip ediliyor
Çocuk korosuna başvurular başladı
8 araç birbirine girdi: 6 yaralı
Çiftçilere tohum dağıtımı bugün

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘En iyi sözleşmeyi imzalamak amacındayız’

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Turhan Yıldız,

20 Haziran 2019 Saat: 16:33
‘En iyi sözleşmeyi imzalamak amacındayız’
‘En iyi sözleşmeyi imzalamak amacındayız’

27. Dönem Grup Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri kapsamında, Türk-İş Koordinasyon Kurulu’nun önerileri hakkında bilgiler verdi. Başkan Yıldız, “En iyi sözleşmeyi imzalamak amacındayız” dedi Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Turhan Yıldız, 27. Dönem Grup Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri ile ilgili olarak Türk-İş Koordinasyon Kurulu’nun sözleşme önerileri hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldız, konu hakkında verdiği bilgilerde “Her zaman söylediğimiz gibi işçi kardeşlerimiz için en iyi sözleşmeyi imzalamak amacındayız. Bu kapsamda bizim taleplerimizi ileten öneriler de ilgili birimlere sunuldu. Buna göre en düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 TL’ye çıkarılması ve bunun altında taban ücret olmamasını istiyoruz” dedi.

“ÖDEMELER İSTİYORUZ”

Sözlerine devam eden Başkan Yıldız, “Toplu iş sözleşmeleri yürürlük başlangıç tarihindeki aylık çıplak brüt ücretlere 300 TL iyileştirme yapılması, yapılan çekme ve iyileştirme sonrası 1. yıl ilk altı ay için yüzde 15 oranında zam yapılması, 1. yıl ikinci altı ay, 2. yıl ilk altı ay, 2. yıl ikinci altı ay için enflasyon artışına ilave yüzde 3 refah payı olacak şekilde artış sağlanması; ek ödemenin 1500 TL’ye çıkarılması yönünde taleplerimiz var. Sosyal yardım ödemesi aylık olarak birinci yıl 500 TL, ikinci yıl 600 TL; günlük yemek parası birinci yıl 17 TL, ikinci yıl 18 TL; devlet memuruna verilen miktarda aile ve çocuk yardımı; yıllık giyim yardımı ilk yıl 500 TL, ikinci yıl 600 TL tutarlarında ödemeler de istiyoruz” dedi.

TALEPLERİ DİLE GETİRDİ

Başkan Yıldız, sözlerinin sonunda “Diğer sosyal yardımların (toplu iş sözleşmelerinde bulunan maktu ödemelerin) toplu iş sözleşmeleri ücret zamları oranında arttırılarak ödenmesi, farkların kurumların bütçe imkanları çerçevesinde gecikmeden ödenmesi, 696 Sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrosuna geçirilen taşeron işçiler için kanuni düzenleme yapılarak asıl iş yerinde geçerli toplu iş sözleşmesi kapsamına alınması ve bu protokolle belirlenen ücret ve sosyal yardım ödemelerinden faydalandırılması ve 696 Sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan taşeron işçilerin daimi işçi kadrolarına geçirilmesi çalışmalarının sürdürülmesi, ayrıca geçici işçilerden kurumlarınca ihtiyaç duyulanların daimi işçi kadrolarına geçirilmesini istiyoruz. Son olarak sendikaların şubelerinin bulunmadığı yerlerde sendika bölge, il ve ilçe temsilciliklerinin kurulması ve temsilcilere üye sayısı 100 ve daha fazla ise haftalık 8,5 saat, üye sayısı 100’ün altında ise haftalık 4 saat ücretli izin kullandırılması ve fiilen çalışmış olarak sayılması taleplerimizi de belirttik. İstediğimiz şekilde sözleşmelerin sonuçlanmasını da temenni ediyoruz” dedi. Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑