Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Aşırı ve yanlış et tüketimi rahatsızlıklara yol açabilir’

Uzman Diyetisyen Saadet Tayşi, Kurban Bayramı’nda nasıl beslenilmesi ve nelerin tüketilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulundu. Tayşi, “Fazla ve yanlış et tüketimine dikkat edilmeli” dedi

8 Ağustos 2019 Saat: 10:49
‘Aşırı ve yanlış et tüketimi rahatsızlıklara yol açabilir’
‘Aşırı ve yanlış et tüketimi rahatsızlıklara yol açabilir’

Kurban Bayramı’nda aşırı ve yanlış et tüketiminin ciddi kilo alımına ve önemli rahatsızlıklara zemin hazırlayabileceğini açıklayan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Saadet Tayşi, bayram süresince dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

‘ETLER DİNLENDİRİLEREK TÜKETİLMELİ’

Bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlanmasını ve kesilen etlerin dinlendirilerek tüketilmesini öneren Uzman Diyetisyen Saadet Tayşi, “Bayram haftası ve özellikle bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlamak çok önemlidir. Çünkü hafif bir kahvaltı ile başlandığı zaman gün içerisinde yapılacak olan et tüketimlerinin sindirimi daha kolay kılınmış olacak. Kesilen kurban etleri de mümkün mertebe bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Bunun nedeni ise ilk kesildiği zaman etlerin sert olduğu için sindirimi zorlaştırmasıdır. Onun dışında kesilen etler eksi 18 derecede 3 ay da saklanabilir” ifadelerini kullandı. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Kurban etlerinin pişirilme şeklinden de bahseden Diyetisyen Tayşi, "Kesilen etler öğle yadaakşam yemeğinde ya haşlama ya ızgara yada kavurma şeklinde kullanılabilir. Eğer etler kebap şeklinde tüketilecekse etleri ateşe ve mangala çok yakın tutmamak gerekiyor. Kebap şeklinde tüketilirken de etteki kuyruk yağlarını çok fazla kullanmamak gerekiyor. Çünkü bunlar kolesterol seviyelerini yükseltir. Haşlama yapılırken de yağlı et suyunu biraz dondurduktan sonra üzerinde biriken yağ tabakasını biraz alıp altta kalan et kısmını tüketmeyi tercih etmek lazım. Kavurma yaparken ise etleri iç yağlarla kavurmamak lazım. Eti kendi içerisindeki yağla kavurmak yeterlidir. Yani ekstra iç yağ yada zeytinyağı ilave etmeye gerek yok” dedi. 

‘SU TÜKETİMİNE ÖNEM VERİLMELİ’

Bayram boyunca su tüketimine önem verilmesini ve çok fazla ayran tüketilmemesini öneren Tayşi, “Et tüketirken yanında çok fazla ayran tüketilmemeli. Çünkü çok fazla ayran tüketimi demir emilimlerini engelleyebilir. Bunun yerine su tercih edilmeli. Etlerin yanında bol bol salata tüketilmeli, mevsimlik yeşilliklerinden tercih edilmeli. Bu da hem demir emilimini hem de C vitamini takviyesini olumlu etkiler” ifadelerine yer verdi. 

‘EN FAZLA 150 GRAM ET TÜKETİLMELİ’

Bayram süresince öğün başına en fazla 100-150 gram et tüketilmesini öneren Tayşi, "Kurban Bayramı boyunca kolesterol seviyeleri ciddi şekilde yükselebilir. O yüzden bu süre zarfında 100-150 gramdan fazla et tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Yani örneğin öğle öğününde kırmızı et tüketildiyse eğer akşam öğününde sebze ve salata ağırlıklı beslenilmeli” şeklinde konuştu. Son olarak bayram süresince özelikle şerbetli tatlı tüketimlerinde aşırıya kaçınılmaması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Tayşi, “Bayram boyunca şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şerbetli tatlılardan ziyade daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Misafirliğe gidilirken yada misafir ağırlanırken daha çok meyve tercih edilmelidir” diye konuştu.  İHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑