Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Oda Başkanları TÜPRAŞ için buluştu

TÜPRAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıma kararı alması sonrası KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Necmi Bulut, GTO Başkanı Nail Çiler ve KTO Başkanı Recep Öztürk bir araya gelerek ortak açıklama yaptı

8 Ağustos 2019 Saat: 15:24
Oda Başkanları TÜPRAŞ için buluştu
Oda Başkanları TÜPRAŞ için buluştu

TÜPRAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıma kararı alması sonrası ilimizde Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler ve Körfez Ticaret Odası(KTO) Başkanı Recep Öztürk, KSO Sosyal Tesislerinde bir araya gelerek konuyla ilgili ortak açıklama yaptı. Toplantıda öncelikle söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Öncelikle vurgulamak istediğim Tüpraş, Türkiye’nin bir numaralı üretim şirketidir. İlimizde de uzun zamandan beri üretim yapmaktadır. 2018 itibariyle cirosu 79 milyar TL’dir.Bize TÜPRAŞ’ın vergisel açıdan genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınmasından dolayı herhangi bir önemli bir kayıp olmayacak denildi. Kocaeli’de 70’li yıllarda SEKA kültürü vardı. SEKA’nın kapanmasıyla birlikte maalesef o kültür yok oldu. Mannesman aynı şekilde” sözlerini kullandı.

 ‘SİYASİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

“İstanbul bir finans merkezidir” diyen Zeytinoğlu, “Finans merkezinde genel müdürlüğün olmasını istemeleri çok doğal karşılıyorum. Ama hiçbir zaman biz genel müdürlüklerin burada olmaları konusunda ısrarcı olmadık. TÜPRAŞ ihracatta Türkiye 6’ncısı. Gelir vergisinde ise 2017’de Türkiye 12’ncisi. Ancak gitmeleri konusunda ısrar ederlerse, ‘Biz gitmek zorundayız’ derlerse bunun da önünü açmak gerekir diye düşünüyorum. Biz katı bir duruş sergilememeliyiz. Siyasi bir değişim nedeniyle İstanbul’a olan bakış açıları değişmiş olabilir. Ama bu taşınma isteğinin siyasi olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki genel anlamda baktığımızda biz de gitmelerini istemiyoruz. Bizim şu anda Sayın Cumhurbaşkanına ulaşma çabamız olmalı” ifadelerini kullandı.

 KOCAELİ İHRACATININ YÜZDE 8,6’SI

Sözlerinin sonunda bazı veri bilgilerini veren Zeytinoğlu şunları söyledi: “İSO 500 araştırmasına göre 2018 yılında TÜPRAŞ, yarattığı katma değer ve toplam geliriyle Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olmuş ve üretimden satışlarda (79 milyar TL) birinci sırada ve toplam üretimden satışların yüzde 9’unu gerçekleştirmiştir.3,8 milyar TL vergi sonrası kâr elde etmiştir.TÜPRAŞKocaeli ihracatının yüzde 8,6’sı, Kocaeli ithalatının yüzde 27,9’unu oluşturuyor. İlimiz Kocaeli 2018 yılında 73,5 milyar TL vergi ile 71 ilin vergi gelirlerinin toplamı kadar vergi vermiştir. 1,8 milyar TL kurumlar vergisi verilmesi ile birlikte bu rakamın içerisinde TÜPRAŞ kurumlar vergisi 207,4 milyon TL ile yüzde 11,2’sini oluşturmuştur” dedi.

 DERNEK AİDAT GELİRLERİNİ AÇIKLADI

Zeytinoğlu “Vergi geliri 2017yılında 69,4 milyar TL vergi ile 72 ilin vergi gelirlerinin toplamı kadar vergi verilmiştir. 2017 yılında kurumlar vergisi 1,7 milyar TL idi. Bu rakamın 463,2 milyon TL ile yüzde 27,3’lük payını TÜPRAŞ oluşturmuştur. Derneklerin aidat paylarında örneğin KSO payı, yıllık aidat TÜPRAŞ Rafineri Müdürü’nün625 TL, Genel Müdürü’nün 625 TL’dir. Munzam aidatta TÜPRAŞ Genel Müdürü’nün 3 bin 654,86’dir. Birden fazla odaya kayıtlı üyeler kayıtlı oldukları odaya yıllık aidatın yarısını öderler. Munzamda ise üye tarafından ilgili odalara eşit olarak paylaştırılır” dedi.

 ‘ÜRETİM YAPILAN YERE VERGİ ÖDENMELİ’

GTO Başkanı Nail Çiler, “Ayhan Bey’in dediklerine katılmamak elde değil. Bugün buradan taşındığı zaman büyük bir vergi kaybı yaşanacaktır. Kocaeli’nin geneline baktığımız zaman birkaç yıldır tahakkuk sıralamasında hep 1’inci sıradayız. 65 ilin toplamından fazla ihracat yapan il Kocaeli’dir. Kentin sosyalleşmesi de burada çalışan beyaz yakalılar ile ilgilidir. Kentin sosyalleşmesi de eğitimden, sosyal yaşama kadar hepsiyle ilgilidir. Üretim yapan firmalar, üretim yaptıkları kentlere vergi ödemeleridir diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

 ‘KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR’

KTO Başkanı Recep Öztürk, “Biz her zaman sanayi kuruluşlarımızın yanında olmayı önemsiyoruz. Çünkü bir ilde üretim yapıldığında o ilin alternatif maliyetleri artıyor. O kuruluşlara iyi hizmet edilebilmesi için ve aynı zamanda sanayicinin de üretim kapasitesini en üst seviyede sürdürebilmesi, o ile ödenen vergi miktarı ile de alakalıdır. TÜPRAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıması gibi bir konu bizim açımızdan kabul edilebilir değildir” şeklinde konuştu.

 ‘SİYASİ KİMLİKLER ÇIKARILMALIDIR’

KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Kocaeli insanını temsil etme yetkisi alan herkes böyle bir konuda tüm siyasi kimliğini üzerinden çıkarıp Kocaeli’li bir kişi olarak konuşmalar yapmalıdır. Bu tür firmalarda üst düzey görev yapan kişilerin Kocaeli sosyal hayatında olması da bu kentin sosyalleşmesine faydalı olacaktır. Burada henüz kaybedilmiş olarak görmüyorum bu durumu. Kocaeli’li olarak hareket edecek tüm paydaşlar ve ona bağlı kişilerin ortak hareketiyle bu durum ortadan kalkacaktır” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑