Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Böbrek hastaları eti tuzsuz tüketmeli’

Uzm.Dr. Bilal Görçin, böbrek hastaları ile böbrek nakli geçiren kişilerin Kurban Bayramı beslenmesinde dikkat etmeleri gerekenlere ilişkin bilgiler verdi

9 Ağustos 2019 Saat: 10:49
‘Böbrek hastaları eti tuzsuz tüketmeli’
‘Böbrek hastaları eti tuzsuz tüketmeli’

Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezi Başhekimi Uzm. Dr. Bilal Görçin, böbrek hastaları ile böbrek nakli geçiren kişilerin Kurban Bayramı beslenmesinde dikkat etmeleri gerekenlere ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu. Diyalize giren böbrek hastalarının seans sırasında protein kaybettiklerini anlatan Görçin, hastaların kullandıkları ilaçlar ve vücutlarında idrar birikmemesi nedeniyle vücutlarında biriken zararlı maddelerin iştahsızlık ve bulantıya yol açarak beslenme bozukluğu meydana getirdiğini söyledi.Görçin, diyaliz hastalarının asıl sorunlarının sıvı yüklenmesi olduğunu belirterek, "Bu nedenle proteinli gıdaları ve özellikle de eti, gut hastalığı gibi bir hastalıkları yoksa rahatlıkla yiyebilirler. Zaten, sağlıklı insanlar gibi çok fazla iştahları olmadığı için onlara herhangi bir kısıtlama getirmiyoruz, herkes kadar yiyebilirler. Ancak eti tuzsuz veya mümkün olduğunca az tuzlu tüketmeleri daha iyi olur. Çünkü tuz, sıvı yükü olarak hastalara zarar verir. Tatlıyı ise şeker hastalıkları yoksa herkes kadar tüketebilirler" değerlendirmesini yaptı.

 ‘İYİ OLMAYAN ŞEKER KONTROLÜ ORGANDAKİ HASARI İLERLETİYOR’

Böbreği az çalışmasına karşın diyalize girmeyen ancak ileride diyalize girme ihtimali bulunan kişileri et, tuz ve tatlı tüketiminde daha dikkatli olmaları konusunda uyaran Görçin, 30 ila 40 yıl önceki gibi yoğun protein kısıtlamasının artık yapılmadığını fakat yine de alınan protein miktarına dikkat edilmesinin hastaların yararına olacağını kaydetti.Bilal Görçin, bu hasta grubunda da tuz kısıtlaması yapıldığı takdirde eti normal porsiyon büyüklüğünde yemelerinin sakıncası olmadığını belirterek, "Tatlı ise şeker hastalığı olanlar için sakıncalıdır. Böbrek ve diğer organ hasarını bu dönemde ilerleten en önemli sebeplerden biri de iyi olmayan şeker kontrolüdür. Böbrek fonksiyonu azalmış hastalarda şeker kontrolü zordur. Bu nedenle tatlıya dikkat etmeleri hastaların yararınadır" diye konuştu.

 TUZ VE ŞEKER ORANINA DİKKAT

Böbrek nakli geçiren ve organının fonksiyonu normal seyreden hastaların ise sağlık açısından normal kabul edildiklerini dile getiren Görçin, "Bu kişilerin özel bir önlem almasına gerek yoktur. Sağlıklı bir kişi beslenmesinde nelere dikkat ediyorsa, ne kadar et yiyorsa bu hastalar da o kadar yiyebilir. Ancak hipertansiyon ve şeker hastalığı varsa tuz ve şeker oranına dikkat etmeleri faydalı olacaktır" ifadelerini kullandı.Görçin, bu hastaların arasında asıl dikkat etmesi gereken grubun hem gut hastalığı hem de böbrek yetmezliği bulunan kişiler olduğuna işaret ederek, bu hastaların daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

 ‘FAZLA TÜKETİM, PROBLEMLER YARATABİLİR’

Bayramda rutin beslenmesini bozarak eti ve tatlıyı aşırı tüketen böbrek hastalarının karşılaşabileceği sorunlara dikkati çeken Görçin, şöyle konuştu:"Fazla tatlı hastaların kan şekerini yükseltir. Hiç idrarı olmayan diyaliz hastalarında veya idrarı normal olan ancak böbrek fonksiyonları azalmış diyabetik hastalarda tabii ki şeker düzeni bozulur. Bu hastaların kullandıkları ilaçlar ve özellikle insülin ayarlaması zaten zordur. Ayrıca fazla tatlı tüketenlerde idrara fazla çıkma ve sıvı kaybı olabilir. Aşırı et tüketiminin normal kişilerde yarattığı sorunlarla bu hastalarda da karşılaşırız. Fazla tüketim bulantı, kusma, ishal, şişkinlik gibi ani problemler yaratabildiği gibi uzun vadede kalp ve damar sorunlarına yol açabilir. Etin kullanımı ve yeme şekli ile içerdiği tuz miktarı bu hastalarda önemlidir” dedi. Uzm. Dr. Bilal Görçin, böbrek hastalarının eti tuzsuz tüketmeleri gerektiğini belirterek, "Çünkü diyaliz döneminde tuz tüketimi, vücutlarındaki sıvı birikimini arttırır. Dolayısıyla diyalizde fazla sıvı çekmek zorunda kalınır ve buna bağlı kramp, bulantı, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar meydana gelir. Bu nedenle, etkin diyaliz yapılamaz. Böbrek yetmezliği olan ancak diyalize girmeyen hastalarda ise tuz beraberinde suyu tutarak tansiyon yükselmesine ve kalp yetmezliğine yol açar" dedi. Kaynak: AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑