Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Bayramda el kesiklerine karşı dikkatli olun’

Ortopedi ve Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Kamiloğlu, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları, el yaralanmaları ve kesiklere karşı uyardı

9 Ağustos 2019 Saat: 10:53
‘Bayramda el kesiklerine karşı dikkatli olun’
‘Bayramda el kesiklerine karşı dikkatli olun’

Ortopedi ve Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Kamiloğlu, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları, el yaralanmaları ve kesiklere karşı uyardı. Bayramda karşılaşılan el kesiklerinin büyük sonuçları olabildiğini belirten Kamiloğlu, “Anında acil olarak müdahale edip bu dokuların ameliyathanelerde dikilmeleri ve sonrasında da ciddi rehabilite edilmeleri gerekiyor” dedi. Op. Dr. Sinan Kamiloğlu yaptığı açıklamada, el yaralanmalarının önemine dikkat çekerek, Kurban Bayramı’nda sık sık meydana gelen el kesiklerine karşı uyarılarda bulundu. Günlük hayatın ayrılmaz parçası olan ellerin, kişinin her işinde, her hareketinde birlikte çalıştıklarını belirten Kamiloğlu, “Ama bu uzun ve zahmetli yolculuklarında pek tabii ki bazen yaralanıyorlar. Her hastalanan organımız gibi ellerimiz de yaralandıklarında ihtimam görmek isterler. Biz el cerrahları, bu yüzden eğitim alıyor ve gerektiğinde yaralanan bu nadide organlarımız için seferber oluyoruz” diye konuştu. 

‘HER EL YARALANMASI ACİL OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ’

Her el yaralanmasının acil olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Kamiloğlu, “Her el yaralanması acil olarak değerlendirilmeli, eğer bir girişim gerektiriyorsa da bu, acil olarak gerçekleştirilmelidir. İyi ve kapsamlı bir muayene sonrası, gerektiğinde hızlıca radyolojik ve laboratuvar incelemeler tamamlanıp hasta acil olarak ameliyata alınmalı, hastaya maksimum fonksiyon kazandıracak tedavi uygulanmalıdır” şeklinde konuştu. 

‘BÜYÜK PROBLEMLER OLABİLMEKTE

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Türkiye’de sıkça karşılaşılan problemlerin başında yine el kesiklerinin geldiğine dikkat çeken Op. Dr. Kamiloğlu, bayramda el yaralanmalarına karşı dikkatli olunmasını istedi. Kamiloğlu, “Kurban kesimi ya da daha sonra etlerin ayıklanması ve parçalanması veya evde yemeklerin hazırlanması sırasında sıklıkla karşılaşıyoruz bu problemle. Bazen basit bir sıyrık ya da cilt kesisi bazen de uzuv kopmasına kadar uzanan büyük problemler olabilmekte. En sık karşılaştıklarımız elde tendonkesileri. Bazen tendonlarla birlikte sinir ve damar kesileri de olaya eşlik edebilmekte. Bu gibi olaylarda çözüm aslında hiç de sanıldığı kadar basit değil. Bir cilt dikişi ve sonrasında pansumanlarla iyileşmeyecek kadar büyük sonuçları var bu yaralanmaların” dedi. 

‘CİDDİ REHABİLİTE EDİLMELERİ GEREKMEKTE’

El kesiklerinin anında müdahale edilip ciddi rehabilite edilmesi gerektiğinin altını çizen Kamiloğlu, şu uyarılarda bulundu: “Anında acil olarak müdahale edip bu dokuların ameliyathanelerde dikilmeleri ve sonrasında da ciddi rehabilite edilmeleri gerekmekte. İşlemleri, konusunda uzmanlaşmış kişilerin yapması son derece önemli. Normal hayatımızı idame ettirecek fonksiyona kavuşmak, bu yaralanmalardan sonra, aslında oldukça uzun ve zahmetli bir doktor-hasta çalışmasını gerektiriyor. Bu yaralanmaların, bazen insan hayatında şekiller de bırakabileceği unutulmaması gereken konular arasında” şeklinde konuştu. İHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑