Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

20. yılda acılar ilk günkü gibi

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02’de meydana gelen ve merkez üssü ilçemiz olan 7.4 şiddetindeki 45 saniye süren deprem binlerce can aldı. Deprem felaketinin 20. yılında acılar hala ilk günkü tazeliğini koruyor

16 Ağustos 2019 Saat: 17:11
20. yılda acılar ilk günkü gibi
20. yılda acılar ilk günkü gibi

1999 yılının 16 Ağustos gününde, ülkemizdeki belki de milyonlarca kişi deprem gerçeğini bilmeden hayatına devam ediyordu. 17 Ağustos 1999 gecesi saat 3.02’de, hiçbirimizin kapsamlı bir bilgiye sahip dahi olmadığı ve 45 saniye süren bir deprem meydana geldi. Deprem, ne olduğunun sadece televizyonlardan bilindiği, kötü bir haber olduğu için izlenmek dahi istenmeyen bir doğa olayıydı hepimiz için. Ülkemiz genelinde birçok ilde, birçok kez meydana gelen büyük depremler, yaşadığımız kentleri kalitesiz binaların çoğunlukta olmasından ötürü yaşanmaz ve viran hale getirdi. Ülke olarak çok deprem gördük ama maalesef hiçbirinden ders almadık. Son sınavı da 17 Ağustos’ta vermeye kalktık, veremedik.

DERİN İZLER BIRAKAN DEPREM

Deprem, her birimizin hayatında derin izler bıraktı. Komşumuzu, dostumuzu, arkadaşımızı kaybettik. Birçok kişi, ailesinden kanını, canını toprağa verdi. Takdir-i ilahi dedik, mukadderat dedik. Ama o ana kadar hiçbir zaman binamızın güçlü olmasına önem vermedik. Oturduğumuz binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmedik. Ne zaman ki Ağustos’un 17’sinde büyük bir tokat yedik, o zaman uyanmaya başladık. Gölcük, depremin merkez üssüydü ve burada birçok bina yerle bir oldu. Aynı mahalle, aynı sokak içerisinde, belki de ayakta kalan bir bina bulmak bile zordu. O dönemde 120 bine yakın olan Gölcük nüfusu, hayatını kaybedenler ve Gölcük’ü terk edenlerin ardından 60 bine kadar düşüş göstermişti.

NELER DEĞİŞTİ?

Depremden ağır yara alan Gölcük, bir kez daha eski günlerine döner miydi? 2000’li yılların hemen başında, 2001 yılında dahi Gölcük’e giriş yapılan yerlerde sokak lambalarının yanı sıra, apartmanların bile ışıkları yanmıyordu. O derece sessiz, o derece kimsesiz, viran bir şehir görüntüsünde olan Gölcük’te, aradan geçen 20 yılın ardından neler değişti? Öncelikle depremden ders alabildik mi? Oturduğumuz binaların sağlamlığını kontrol ediyor muyuz? Ağır hasarlı olmasına rağmen orta ve hafif hasarlı diye gösterilen binaların akıbetleri ne oldu? İnsanlar, güven içinde evlerinde oturabiliyor mu?

GÖLCÜK, AYAĞA KALKMALIYDI

Ayağa kalkamaz denilen Gölcük’te, enkazların kaldırılmasından sonra elbette o acı unutulmadı. Geçilen her sokakta, “Sesimi duyan var mı?” sorusuna cevap olarak verilen çığlıklar duyulmaktaydı. Acı şu an bile unutulmuş değil ama Gölcük’ün ayağa kalkmak gibi bir zorunluluğu vardı. Canımızı kaybetmiş olsak bile hayatın devam ettiği gerçeğini bilerek, her şeye rağmen güçlü olmanın zamanı gelmişti. Depremden birkaç yıl sonra ilçe genelinde yapılan yatırımlar, yeni kentleşme, inşa edilen kalıcı konutlar, Gölcük’ün hareketlenmesi hususunda elbette gerekliydi. Dönüşüm o zamanlarda yukarı mahallelerde başlamış, büyük bir kentleşme oralarda kendini göstermişti. Fakat Gölcük merkezinde ve merkeze yakın noktalarda halen dahi olsa depremin izlerine rastlanabiliyor.

YENİDEN HAREKETLENME YAŞANDI

Çağın gerekleri ve ilerleyen teknoloji ile birlikte, insanların memleket hasreti de eklenince Gölcük yeniden hareketlendi, bir nevi yeniden emeklemeye başladı. Adımlarını atmaya başladığı zaman ilçede çoğu konu, tıpkı deprem öncesinde olduğu gibi rutin bir şekilde devam etmeye başladı. Deprem döneminde özellikle bina sağlamlığı konusunda bir tokat yenmişti ve bunun etkisi, ilçede yeni inşa edilen binalarda kendini gösteriyordu. Geçen zaman içerisinde gelişen yapı teknolojisi ile birlikte bazı noktalarda daha yüksek katlı binaların inşa edildiği de görüldü.

BİNALARI DAHA SAĞLAM YAPMAK ŞART

Bugün, depremin üzerinden tam 20 yıl geçmiş oldu. Elbette herkes düşünür: Kaybettiklerimiz yaşasaydı ne olurdu? Onları geri döndürmek hiçbir zaman mümkün olmayacak ama geride kalan canlara depremin değil, binanın öldürdüğü gerçeğini öğretir ve olası depremlere karşı daha sağlam binalar üretirsek belki de o zaman bir başka depreme karşı tam anlamıyla hazır olur, belki de depremden korkmaz hale geliriz. Kaybettiğimiz deprem şehitlerinin hatıraları, hem aile ve arkadaşlarında hem de Gölcük’ün her noktasında kendini yaşatıyor. “Unutmadık, unutmayacağız” sözünü gerçek anlamda yaşatabilmek dileğiyle, depremde hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz.  Erdem ŞENGÜL

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Yıkılan kalitesiz binalar, canlarımızı yitirmemize sebep oldu.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Deprem, insanların hayatlarını derinden etkiledi.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Aradan geçen 20 yıl sonunda, Gölcük’te yıkılan binaların bazılarının arsası halen boş.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

20 yılın ardından Gölcük’te rutin hayat devam ediyor.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Gölcük’ün bazı bölgelerinde apartmanlar denizin içine doğru kaydı.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

On binlerce ev ve işyerinin yerle bir olduğu 17 Ağustos Marmara Depremi’nde toplamda 17 bin 480 kişi öldü.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Bazı bölgelerde evler denizin içine gömüldü.

20. yılda acılar ilk günkü gibi

Ayakta kalan birçok binada da hasar meydana geldi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑