Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

18 Ağustos 2019 Saat: 12:22
Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı
Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan Gölcük Depremi’nin 20. yıldönümü dolayısıyla Kavaklı Marina’da anma programı gerçekleştirildi. Programa, deprem sonrası ülkemize çeşitli yardımlarda bulunan ve depremin yaşandığı bölgelerde arama kurtarma faaliyeti gerçekleştiren ülkelerin büyükelçi ve konsolosları da katılım gösterdi. 20 yıl önce, 17 Ağustos gece saat 3.02’de meydana gelen 7,4 şiddetindeki deprem, ilçemizle birlikte çevre illerde hissedilmiş, büyük bir yıkıma mal olmuş, on binlerce canımızın kaybına sebep olmuştu. Asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 20. yıldönümü anma programı, Kavaklı Marina’da yapılan programla gerçekleştirildi. Programa AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker ve Emine Zeybek, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mahir Sarıdağ, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gölcük Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM, Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD), Türk Kızılayı Gölcük Şubesi, AFAD İl Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Programa ayrıca bu yıl, deprem döneminde ülkemize yardımda bulunan Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimahi, Azerbaycan’dan Ankara Büyükelçisi Ramil Gurbanov, Macaristan’dan İstanbul Başkonsolosu Görev Danışman Başkan Yardımcısı Tamas Torma, Kuveyt’ten Ankara Büyükelçisi H. E. Ghassan Zawawi, Hindistan’dan İstanbul Başkonsolosu Ji Singh, Hollanda’dan İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis katıldı.

BİRÇOK KURUM, ALANDA HAZIR BULUNDU

Anma programının yapıldığı Kavaklı Marina’da saatler öncesinden alanın hazırlanma işlemine geçildi. Bunun yanı sıra akşam saatlerinde İzmit Kızılay Kan Bağış Merkezi, kan bağış kampanyası düzenledi. Aynı zamanda yemek ve lokma ikramında bulundu. Alanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Güvenli Yaşam Odası” kuruldu ve ev eşyalarının nasıl güvenli bir şekilde monte edilmesi gerektiği gösterildi. AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, alanda araçları ile hazır bulundu. Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi, deprem şehitleri anısına toplamda 3 bin kase helva yaptırarak vatandaşlara ikram etti. Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM ve Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD), deprem döneminde çekilmiş fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisini açtı. Birçok kişi, yaşadıkları alanın deprem dönemindeki durumunu gözlemlemiş oldu. Vatandaşlar da bu sırada kendilerine ayrılan alana geçerek programı beklemeye başladı.

‘GÖLCÜK, GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR KONUMA GELMİŞTİR’

Anma programında ilk konuşmayı Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaptı. Başkan Sezer, konuşmasında “17 Ağustos 1999, sadece Gölcük için değil, tüm Türkiye açısından deprem gerçeği ile yüzleşme ve binaların değil, alınmayan tedbirlerin canlara, sevilen insanların kaybına neden olduğunu öğrendiğimizin 20. yılındayız. Aradan geçen bunca zamana rağmen o zaman kaybettiklerimizi yasla anıyoruz. Şu an baktığımız zaman depremden sonra nüfusu 80 binden 55 bine düşen Gölcük, bugün 170 bine yaklaşan nüfusu ve o dönemde enkaz haline gelen binaların kaldırılmasının akabinde yeni binalarla depremin izini silmiş, geleceğe umutla bakan bir konuma gelmiştir. Geçen 20 yıllık süre içerisinde, saygıdeğer konukların ülkelerinin de desteğiyle, devletimizin gayreti ile Gölcük yeniden doğarak modern bir görünüme kavuştu. Gölcük’te kentsel dönüşüm anlamında, Denizevler Mahallesi, TOKİ tarafından inşa edilen Sivritepe’ye Ekim ayında taşınacak. Bunun dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleri ile sanayi sitesinde bir dönüşüm gerçekleşti. Gölcük, sosyal ve kültürel açıdan son derece canlı ve dinamik bir şehir. Nüfusun çok kısa bir süre içerisinde üç katı artması da bunu gösteriyor. Bizler geleceğe, geçmişten ders çıkararak umutla bakıyoruz. Gölcük’ün daha güzel ve yaşanabilir olacağını hayal ediyoruz. Ben bu akşam bizleri yalnız bırakmadıkları için hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Depremde Gölcük’te 5 bin 383 hemşerimizi yitirmiştik. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O gün yaralananlara ve bugünlere ulaşan hemşerilerimizden yakınlarını kaybedenlere sabır diliyorum. Gölcük depremin izlerini tamamen silmiş durumda ama o gün yaşananlar hafızalardan silinmiyor. Bu akşamki etkinliğin, kaybettiklerimizin ruhuna okunacak dualarla ve tekrar deprem gerçeğinin ülkemiz gündemine gelmesi ve tekrar diri tutulması açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeniden dirilen donanma kenti Gölcük’ün dinamik yapısıyla, donanması, sosyal, kültürel ve sportif başarılarıyla anılabilmesi için de elimizden gelen gayreti, özellikle geçmişte kaybettiklerimizin anısına yapmayı da kendimize vazife bildiğimizi söylemek istiyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

‘DEPREM GERÇEĞİNİ ANLAMAK VE ONA HAZIRLANMAK GEREKLİ’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Depremin üzerinden 20 yıl geçti. Biliyorum ki birçok arkadaşım, kardeşim, o depremin anılarını hala hafızalarından silemedi. Gölcük’te o depremin izlerini, fiziksel mekanlar üzerindeki etkilerini çok kısa sürede toparladık. Devletimiz, milletimiz birlik oldu, hızla toparlandı. Yurtdışından yardıma geldiler, hızlı bir şekilde toparlandık. Peki ya hafızadaki izler, kalbimizdeki hüzün, sanırım her birimizin hayatında son nefesimizi verene kadar devam edecek. Depremde Seymen’de oturuyordum. O sıralarda hazırladığım doktora tezimle ilgili çalışmalar yapıyordum. Deprem olmaya başladı, odamdan yan odaya geçip eşimi uyandırana kadar ayakta duramaz hale gelmiştik. İnanılmaz bir şekilde sallanıyorduk. Eşim de, ben de akademisyeniz. Depremden nasıl korunmamız gerektiğini bilmiyorduk. İkimizde öğretim üyesiyiz. Eşimi uykudan uyandırdım, odanın köşesine gittik, ayakta durmaya başladık. Allah’tan bizim bina çökmedi. Binamız çökseydi orada hiçbir yaşam alanının oluşma ihtimali yoktu. Aslında bizim geçmişi anmaktan ziyade asıl yapmamız gereken şey, gençlerimizi ve kurtarma ekiplerimizi yetiştirmek, depremde nasıl davranmamız gerektiğini çocuklarımızı eğiterek başlamak, binalarımızı deprem gerçeğini bilerek yapmaktır. Evren soğuyor. Tabakalar da birbirine girer ve depremler olur. Geçmişte oldu, gelecekte de olacak. Bu gerçeği değiştiremeyiz. Deprem gerçeğini anlamak ve ona hazırlanmak gerekli. Depremde zarar görmeyecek şekilde binalar inşa etmek gerek. Deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor. Fay hattı üzerinde yaşayan kişiler olarak evimizi doğru bir şekilde yerleştirmeliyiz. Büyükşehir olarak deprem simülasyonu merkezi yaptık. Orada yapay bir deprem oluşturuyoruz. Merkeze girenler, deprem anında neler olduğunu görüyor. Artık depreme dayanıklı binalar yapma konusunda mevzuatımız da son derece yeterli. Ama onun dışındaki diğer şartları, depremi unutturmamayı kendimize dert edinmeliyiz. Gönül isterdi ki bu afet bu şehir de yaşanmasaydı. Onca can kaybolmasın. Bu gerçeği maalesef acı bir şekilde öğrendik. Önümüzdeki süreçte bunları bir daha yaşamadan tekrar olması muhtemel olan depreme hazırlanarak gerekenleri yapmalıyız. Kızılay burada. Hem Türkiye’de hem de birçok ülkede yetkin kurumlardan bir tanesi. Onlara, yaptıkları çalışma ve katkılardan ötürü teşekkür ediyoruz. Sivil toplum ne kadar bilinçlenirse, ne kadar çok etkinlik yaparsa buradaki genç arkadaşlarımız gibi ancak o zaman geleceğe hazır oluruz. Afet yönetim planlarımızı da sivil toplumla birlikte hazırlayarak önlem almamız gerekiyor. Bu manada GESOTİM’e teşekkür ediyorum. Bir daha böyle bir acıyla ne ülkemizin ne de dünyanın diğer ülkelerindeki insanlarının karşılaşmamasını dilerim. O depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bizlere yardım eden misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZI SAĞLIKSIZ VE KALİTESİZ BİNALAR ÖLDÜRDÜ’

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, ‘’1999’da yaşadığımız depremin üzerinden 20 yıl geçti. Depremler, dünyanın var oluşundan bu yana hep oldu, olmaya da devam edecek. Yaklaşık 15 – 20 gün önce Denizli bölgesinde yine aynı depremleri yaşadık. Bizlerin vatandaşlar olarak, devlet olarak, özellikle olası depremlerde can kaybının en aza indirilmesi için tüm çalışmaları yapmamız gerekir. Bu çalışmalar sadece devletin, belediyelerin yapacağı çalışmalar değil. Halkımız da üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Depremde 17 bin vatandaşımızın şehit olduğu açıklandı. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı deprem değil, sağlıksız ve kalitesiz binalar öldürmüştür. Deprem sadece 1 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açtı. O da boş arsada açılan fay hattına düştü. Sonuçta biz deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bu yüzden yeni alacağımız binalarımızı mutlaka sorgulamamız gerekiyor. Ruhsatını, zeminini mutlaka sorgulamamız şart. Eğer bunu yaparsak, ben inanıyorum ki olası bir depremde can kaybını en aza indirmiş olacağız. Yüksek mühendis olarak, 1999 yılından önce yapılan bütün binaların riskli olduğunu düşünüyorum. 1999’dan önce yapılmış binalarda oturan vatandaşlarımızdan kaç tanesi bu binaların sağlamlığını test ettirdi? Kaç tane apartman için mühendislik hizmetinin alınıp alınmadığını inceledik, araştırdık? Bu konuda ne yazık ki hazırlıksızız. Bizim inancımızda, bir insanın hayatını kurtarmakla bütün insanlığın hayatını kurtarmanın eşdeğer olduğu söylenir. Bu yüzden elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Bu noktada hükümetimiz ve belediyelerimiz, her türlü desteği veriyor. Binalar olası depremlerde yıkılmasın diye muafiyetler veriliyor, krediler veriliyor, tapularda ciddi muafiyetler getiriliyor. Amaç olası depremlerde bir insanın bile burnunun dahi kanamamasıdır. Depremler tabii ki de olur. Depremin acısını en aza indirmek de üzerimize düşüyor. Ben buraya kadar gelen sizlere çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Rabbim tüm deprem şehitlerimizi rahmet eylesin, tüm geçmişlerimizin mekanı cennet olsun” dedi.

‘ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ’

AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, “Bugün 17 Ağustos depreminin 20. yılı. 20 yıl, dile kolay. Fakat ne çabuk geçmiş zaman. Buna rağmen acılar hala taptaze. Bir Gölcüklü olarak o gece yaşanılan acıları kıyamet olarak adlandırdım hep. Bu depremi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. O gün doğan bir çocuk bugün 20 yaşına girdi. Baktığınız zaman bugün Gölcük ve Kocaeli’nin tüm yerleri eskiden daha güzel. O yüzden bize çok önemli görevler düşüyor. O gece depremi yaşayan bizlere tarihi görev düşüyor. Vatandaş olarak da neler yapmamız gerektiğini, yetkililer uzun uzun anlattılar. Ben çok fazla konuşamayacağım. Allah’ım bir daha o geceyi kimseye yaşattırmasın. İnşallah bu tür felaketler bir daha yaşanmaz” dedi.

‘ÇOK BÜYÜK İLERLEMELER KAYDETTİK’

Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, “Değerli arkadaşlarımız çok şeyi sizlere söylediler. Aslında bizim söyleyeceğimiz çok sözümüz yok. Altınova Kaymakamı iken bu depremi yaşadım. O günden bugüne devletimizin çok güzel şeyler yaptığını gördüm. O gün susan telefonlar, kesilen elektrikler, su bulamama gibi sıkıntıları bundan sonraki diğer depremlerde yaşamadığımızı gördük. Çünkü gerek yasal mevzuat gerek teşkilatlar olarak çok büyük ilerlemeler kaydettik. Bu da devletimizin bu konuya verdiği önemden ileri gelmektedir. Milletimiz çok büyük. O sabah daha gün ağarırken yurdun her köşesinden yardımlar bölgemize aktı. Dışarıdan birçok ülke ilimize, ilçelerimize geldiler ve yardım ettiler. Onlara da teşekkür ediyorum. Şu anda AFAD olarak 2018 yılında 50 bin kişiye ve öğrenciye depremle ilgili eğitim verdik, vermeye de devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki söylendiği gibi insanları depremler değil, binalar öldürüyor. Depremden nasıl korunacağını bilmemek öldürüyor. Bu nedenle bütün okullarımızda sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte eğitimler vermekteyiz. Şu anda devletimizin bu konudaki teşkilatları hazır. Nerede bir deprem olursa olsun birkaç saat içerisinde o deprem bölgesine çadırı, yemeği, sağlığı ile ulaşabiliyoruz. Bir gerçeği de unutmayacağız: Ülkemiz deprem ülkesidir. Öyleyse bunu bilerek, onunla yaşamak zorundayız. Onunla yaşayabilmemiz için de onun olması halinde neler yapmamız gerektiğini çocukluğumuzdan başlayarak öğrenmek ve öğretmek zorundayız. Biz bunu yaparsak o zaman deprem olur, belki mala zarar gelir ama cana zarar gelmez. Bu deprem bizlere, ülkemize depremle yaşamayı öğrenme konusunda birçok ders verdi. Binalarımızı sağlam yapmalıyız. Binalar sağlam değilse çocuğumuzun canıyla biz oynamış oluruz. Ev alırken de ev yaparken de dikkat edeceğiz. Ailemiz eve bir dolap aldıysa o dolap nasıl konulacak, bunun tedbirini bile almalı. Böyle yaptığımız zaman çok fazla can kaybı vermeden hayatımızı sürdürebiliriz. Depremde on binlerce canımızı kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimize dışarıdan gelip derdimizle dertlenen ülkelere ve temsilcilerine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

‘DEPREMİ ÜLKELERİMİZDE YAŞIYORUZ’

Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, “İstanbul’a geleli 9 ay oldu. Bugün ikinci kez buraya gelmiş oluyorum. 20 sene önce İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışıyordum ve depremi o gece yaşadım, halen hatırlıyorum. Depremin ardından ofise gittim. Japonya’ya haber verdim ve ardından Japonya’dan 40 kişilik ekip hemen geldi. Bir kadını kurtardılar. 40 kişilik hekim grubu da geldi. 1508 kişiyi tedavi ettiler. Japonya’dan altyapı uzmanları geldi. Elektrik kesildi, su kesildi. Deprem uzmanları sizlere yardımcı olmaya çalıştı. Ardından biz Japonya’da bir depremde kullanılmış olan 2 bin 500 prefabrik evi hibe ettik. Bunu neden yaptık? Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerimiz, 130 yıldan bu yana devam ediyor. Dostane bir şekilde sürüyor. Bundan dolayı sizlere elimizden gelen yardımı yaptık. 1999 ve 2001 yılları arasında yardımlar yaptık. Tek tek anlatmak kolay değil. Japonya’da 2011 yılında büyük bir deprem oldu. O sıralarda dünyadan 21 ülke arama kurtarma ekibi geldi, biri de Türkiye. Enteresan bir şey vardı. Arama kurtarma ekiplerimiz 72 saatten sonra ülkemizden gittiler. Zaten 72 saatten sonra arama kurtarma mümkün değil. 1 haftada kendi ülkelerine döndüler. Yalnızca Türkiye 1 ay kaldı. Türk ekibi dönmeden 1 gün önce Türk ekiplerini kabul ettik. Onların neden bir ay kaldığını sorduk. O zamanki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bizim ihtiyaçlarımız bitene kadar dönmememiz gerektiğini kendilerine bildirmiş. Temizleme işlemleri bittikten sonra Türkiye’ye döndüler. Çok teşekkür ediyorum. Depremi ülkelerimizde yaşıyoruz. İnşallah acı olay olmayacak ama olmayacak bir şey de yok. Hepinize çok teşekkür ediyor, iyi akşamlar diliyorum” dedi.

‘DESTEK HER ZAMAN DEVAM EDECEK’

Kuveyt Ankara Büyükelçisi H. E. Ghassan Zawawi, “Öncelikle Gölcük’te vuku bulan deprem felaketinin 20. yılı münasebetiyle yapılan bu etkinliğe katılmak amacıyla şahsıma yapılan bu davetten ötürü teşekkür ediyorum. Şahsım adına ülkemin hükümeti ve Kuveyt halkını temsilen bu acı felaket sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine en kalbi başsağlığı dileklerimi sunarım. Yüce Rabbimden bu felakette göçenlerin aziz ruhlarını sonsuz cennetle mükafatlandırmasını dilerim. Kuveyt devleti kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanındaki devletlere yardım elini uzatmak için elinden gelen tüm imkanları sunmak adına eksiksiz çalışmaktadır. İnsani çalışmaları da desteklemektedir. Bu çabalar, Kuveyt devletinin temel politikası haline gelmiştir. 2014 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Kuveyt devleti İnsani Çalışma Merkezi unvanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından Emir Şeyh hazretlerine İnsani Çalışmalar Lideri unvanı verilmiştir. İki ülke arasında var olan ikili ilişkilerin önemi, uluslar arası arenadaki tüm sorunlara karşı gerek bölgesel gerekse de uluslar arası düzeyde üstlendiği büyük rolden ötürü Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Gölcük kenti, Kuveyt devletinin ilgi odağında yer almaktadır. Ülkemizin gerek şimdi gerekse de sonraki dönemde, Allah korusun bir felaket olması durumunda yardımlarını sunmaktan geri durmayacaktır. Alışılagelmiş desteğin devam edeceğini huzurlarınızda belirtmek isterim” dedi.

‘BİZ BU DEPREMİ, TECRÜBEYİ DÜNYAYA SATAMADIK’

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, “Kocaeli ve Gölcük, benim hayatımda da bir dönüm noktası. Deprem araştırması yaparken depremi yaşadık. Öncelikle kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyorum. Eğitim çok önemli. Bu deprem Marmara Depremi değil, Gölcük Depremi’dir, Kocaeli Depremi’dir. Yalnız inanılmaz deneyimlerle bu depremden sonra yaralarımızı sardık. Kenetlendik, değerli dostlarımız da bizlere destek oldu ama biz bu depremi, tecrübeyi dünyaya satamadık. Bizim bu deneyimlerimizi mutlaka diğer illere ve ülkelere satmamız lazım. İnanılmaz dayanışma ve çaba var. Bu nedenle Kocaeli’nin bundan sonra burada olacak bir deprem için değil, diğer illerde olacak depremler adına hazır olması lazım. İstanbul’da, başka bir çevrede olacak depremde Kocaeli lojistik üs olacak. Bu deneyimi ile diğer illere örnek olması lazım. Risk azaltacak önlemlere ağırlık vermemiz gerekiyor. Eğitimler veriyoruz ama başka kurumlardaki kişilere eğitim veremiyoruz. Okullarda tatbikatlar yapılıyor. Mutlaka daha gerçekçi tatbikatlar yapmak durumundayız. Bunu senede bir kez değil, her ay yapmak lazım. Ancak o zaman hazır olabiliriz. 20. yılda bu kadar insanın katılmasından ötürü mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Tekrar bu olayların yaşanmaması için hazırlanmak durumundayız. Nerede bir afet yaşandıysa o tekrar eder. Dolayısıyla ancak ve ancak eğitimle hazırlanmalıyız” dedi.

‘YOLUMUZDA İLERLEMEYE AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ’

Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, yaptığı konuşmasında “Çok acı günlerdi o günler. Ama depremi unutmamak, unutturmamak adına yapılan çalışmalar da ortada. Depremi unutturmamak için bir avuç Gölcük sevdalısı, gerek Türkiye’de gerekse uluslararası alanda çalışma yapabilecek bir tim kurdu. Umursanmasalar da umursanmasak da bugün el açan bir tabela konumunda olmayan GESOTİM’i ortaya çıkardılar. Ekibin kurucusu ve başkanı olarak her zaman dediğim gibi bizler depreme hazırlıksız yakalanmış, balyoz bile bulamamıştık. O günlerden bugünlere geldik. Depremin sadece afet olduğunda hatırlanması, canımızı çok acıtıyor. Biz yolumuza devam edeceğiz. İnsanlık adına yolumuzda ilerlemeye gururla, onurla aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Acı dolu 20 yılı doldurmuş bulunmaktayız. Her yıl Ağustos ayına girdiğimizde içim çok burkuluyor. 17 Ağustos 1999 sendromu. Ağustos ayını oysa ne kadar çok severdik. Ağustos ayı çok güzel bir aydır aslında. Bundan 20 yıl önce tüm telaşları mutlulukları ve heyecanları yok eden ay oldu. İlk enkazımda gördüğüm beni ne olur kurtarın gözleri, sonra onlarca, yüzlerce çift göz. O enkazların başına gittiğinizde deprem kurbanlarının en son sizi gördüğü bilincini hiç hissedebildiniz mi? Ağustos ayı, işte bütün bunları görmemize rağmen yaşanılan bu olaylardan hala ders almayanlara inat, geçmişten ders çıkaranlara ve geleceğe umutla bakan ekibimize, çocuklarımıza ve arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

‘ÖĞRENCİLER YEMİNLERİNİ ETTİ’

Başkan Kocaman’ın konuşmasının ardından GESOTİM’de deprem eğitimi alan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan 11 öğrencinin yemin töreni yapıldı. Yemin törenini GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman okudu, öğrenciler de tekrar etti. Sonrasında öğrenciler, sertifikalarını programa katılım sağlayan protokolden aldı. Programın devamında Türk Kızılayı’nın vatandaşlara yemek ve tatlı ikramı oldu. Katılımcılar şehitlerimiz için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi ve ardından şehitlerimizin ruhuna dualar okudu.

17 AĞUSTOS MEZARLIĞINDA ANMA PROGRAMI

Deprem şehitlerinin kabrinin bulunduğu 17 Ağustos Deprem Şehitliği’nde saat 11.00’da anma programı düzenlendi. Depremde yakınlarını kaybetmiş Gölcüklülerin ağırlıklı olarak katıldığı programda, Gölcük Kaymakam Vekili Ahmet Narinoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve çalışanları ile çok sayıda ulusal ve yerel gazete temsilcileri yer aldı. Gölcük Vaizi Adnan Yıldız tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar yapıldı ve deprem şehitleri bir kez daha rahmetle anılmış oldu. Ayrıca Gölcük’ün çeşitli mahallelerinde bulunan ve deprem şehitlerinin kabirlerinin bulunduğu mezarlıklarda da Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar okundu.  Erdem ŞENGÜL

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Deprem şehitlerinin ruhuna Kur’an-ı Kerim okundu.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi, deprem şehitlerinin ruhuna 3 bin kase helva dağıttı.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

GESOTİM ile GFSD işbirliğinde deprem dönemini anlatan fotoğraf sergisi açıldı.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

17 Ağustos Deprem Şehitliği’nde şehitlerimizin ruhları için dualar okundu.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Türk Kızılayı Gölcük Şubesi, alanda hazır bulundu.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

GESOTİM öğrencileri sertifikalarını protokolden aldı.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Başkan Sezer, programa katılan büyükelçi ve başkonsoloslara plaket verdi.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Program sonunda GESOTİM öğrencileri ve protokol anı fotoğrafı çekildi.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

Vali Yardımcısı Balaban ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Şeker, vatandaşlara Kızılay’ın ikramı olan yemekleri verdi.

Deprem şehitleri 20. yılında dualarla anıldı

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑