Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Yenice’den Yıldırım’a yanıt

İzmit Belediyesi’nden çıkarılan iki işçi ile ilgili açıklama yapan Saraybahçe Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, o dönemde işten çıkarılanları CHP’li yöneticilerin tahrik ettiğini söyledi

23 Ağustos 2019 Saat: 16:01
Yenice’den Yıldırım’a yanıt
Yenice’den Yıldırım’a yanıt

İzmit Belediyesi’nden çıkarılan iki işçi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz gün açıklama yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım’a Saraybahçe Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice’den cevap geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yenice, “Biz kendi dönemimizde kimseyi siyasi görüşüne göre ayırmadık. Kimsenin ekmeğiyle onuruyla oynamadık” dedi. Yenice’nin açıklaması şöyle:

 ‘HAYRET ETTİM’

“İzmit Belediyesi’nde, bayram öncesi keyfi bir davranışla önce maaşları ödenmeyen ve ardından işten çıkarılan 2 işçi kardeşimize uygulanan muameleyi haklı çıkarmak için Selman Yıldırım’ın yaptığı açıklamaları hayretle takip ettim. Selman Yıldırım, 2004 yılında Saraybahçe Belediyesi’nde işten çıkarılan bazı işçilerin isimlerini paylaşıp bu iki durumu birbiriyle eş değer tutmaya çalışmış. Söz konusu dönemde belediye başkanı ben olduğum için cevap hakkımı kullanıyorum. Selman Yıldırım’ın dediği gibi 2004 yılında belediyede işten çıkarmalar maalesef olmuştur. Hatta 2003 yılında Yapı Kontrol Müdürlüğü görevi yaparken 700’e yakın ruhsatsız yapıya izin verdiğini kendi sözleri ile ifade eden ve bu nedenle yolları ayırdığımız isimlerden biri de Selman Yıldırım’ın kendisiydi.

 ‘BİZ SÜRGÜN ETMEDİK’

CHP İzmit İlçe Başkanlığı için hazırlık yapan Yıldırım’ın yaptığımız tespitleri belirterek kibarca istifasını istemiştik. O dönem tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen toplam 29 çalışanla yollarımız maalesef ayrılmıştı. Maalesef diyorum, çünkü buna mecbur kalmıştık. Bu dönem işten çıkarılan 2 işçi gibi biz çalışanlarımızı sürgüne göndermemiştik. Maaş kesintisi yapmamıştık. Tam tersine CHP döneminde 10 yıl boyunca düzenli maaş alamayan bu arkadaşlarımıza, göreve başladığımız Nisan ayından itibaren düzenli maaş ödemesine başladık. Ama geçmiş dönemden kalan alacaklarını da bahane ederek bazı işçiler eylemlere başladı. Bu alacakları da belirli bir takvimde ödeyeceğimizi ısrarla belirttiğimiz halde ve kısım kısım ödemeye başlamamıza rağmen iş bırakma eylem ve gösterilerini kesmemişlerdi.

 ‘CHP’LİLER İŞÇİLERİ TAHRİK ETMİŞTİ’

CHP yöneticileri ve sendikalarının tahrikleriyle tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen Ekim-Kasım aylarında haftalar süren üst üste eylemler yapmaya işi bırakmaya devam ettikleri için sonunda iş huzurunu sağlamak adına kendileriyle yolları ayırmıştık. Biz kendi dönemimizde kimseyi siyasi görüşüne göre ayırmadık. Kimsenin ekmeğiyle onuruyla oynamadık. 2003 yılında kanunen iki misli geliri olan CHP belediyesi, işçisine alacağına mahsuben hiç ödeme yapmamışken AK Parti döneminde biz alacaklarına mahsuben işçimize 70 adet daire verdik, beş yıl içerisinde 2004’te 18 milyonluk bütçesi olan 2004 yılının gerçekleşen bütçesinin yüzde sekseni işçi giderleri olan belediye olarak CHP döneminden kalan 5.4 milyonluk işçi borcunun tümünü de dönemimizin sonuna kadar ödedik.

 ‘İKİ KONU AYNI DEĞİL’

Bugün belediyenin en çalışkan iki işçisini, sırf siyasi görüşüne bakarak eziyet eden dışlayan zihniyetle bizi kimse karıştırmasın. Bildiğiniz gibi aynı zihniyet, çöp toplama kadrosunu da başlar başlamaz dağıttı ve şimdi altından kalkamıyor. Bizim dönemimizde iş akdine son verdiğimiz çalışanlarımız uzlaşmaya kesinlikle açık değildi. Belediyedeki hizmetleri aksatmak için kitlesel eylemler düzenliyordu. Sözleşmeleri devam ederken, eylemlerine devam ediyordu. İki durum arasındaki fark ortadadır. Bu konuda halkımızı doğru bilgilendirmeyi kendime görev kabul ettiğimden bu açıklamayı yapıyorum”.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑