Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Eczacılarda Başkan Arpacı,güven tazeledi

31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası’nın olağan seçimli genel kurulunda mevcut Başkan Bilal Arpacı, ikinci kez başkan seçildi

16 Eylül 2019 Saat: 14:42
Eczacılarda Başkan Arpacı,güven tazeledi
Eczacılarda Başkan Arpacı,güven tazeledi

31. Bölge Kocaeli Eczacı Odasın olağan seçimli genel kurulu Türkiye Eczacılar Birliği 2. Başkanı Eczacı Sinan Usta’nın katılımıyla odanın Yenişehir Mahallesi Yılmaz Sokak’ta bulunan oda binasında gerçekleştirildi. Genel kurulun ardından 600 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede tek aday olan mevcut Başkan Bilal Arpacı, yeniden başkanseçildi.

‘AYRI BİR SİSTEME İŞLENMESİ SAĞLANMALI’

Kongrede konuşan Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı “Reçetesiz ilaçlar konusunda şubat ayında yazılan cezaların iptali sağlansa da halen büyük sorun olarak önümüzde durmaktadır. İlaçların eczacı danışmanlığında verilmesi, yasalarla güvence altına alınması durumunda tartışılmaya açılmalıdır. Eğer başlayacaksa da hasta takibinin yapılabilmesi için verilen ilaçların ayrı bir sisteme işlenmesi sağlanmalıdır. Sağlık okuryazarlığının düşük olması ve ihtiyaç varmış hissiyatı yaratacak olması nedeniyle kamu maliyetinin artmasına neden olacak ilaçta reklama hiç bir zaman onay vermeyeceğiz” dedi.

‘HALK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK’

Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi’ne açılan 50. eczacılık fakültesinin haberiyle sarsıldıklarını ifade eden Arpacı, “2000 yılında 8 olan fakülte sayısının 50’ye çıkması ve var olan kontenjanların arttırılması ülkemizde eczacı enflasyonu oluşturulmasına sebebiyet vermektedir. Fakültelerin fiziki konumu, eğitim içerikleri, akademik kadro gibi 20 farklı kriterin değerlendirildiği akreditasyon kurulundan sadece 12 fakülte bu kriterlere uymaktadır. Yeterli öğretim kadrosuna sahip olmayan, pratik eğitim içeriği, uygulanışı ve fiziki koşulların yeterli olmadığı ortamlarda alınan eğitimler etik ve deontolojik bozulmalara yol açabileceği gibi halk sağlığını da olumsuz etkileyecektir” dedi.

‘İÇERİK ZENGİNLEŞMELİ’

5 yıla çıkan eğitim sisteminin yetersiz ve plansız olduğundan da yakınan Arpacı, Eczacılığın hastane veya sanayi alanında da yer aldığı göz ardı edilmeden eğitim içerikleri zenginleştirilmelidir. Sanayi için inovatif ürünleri geliştirmek, ruhsatlandırma, fabrika kurulumu için çalışmalar yapılabileceği gibi hastane için de yoğun bakım, acil tıp ve aseptik ilaç hazırlama gibi farklı konularda da bilgi sahibi eczacılar yetiştirilmelidir. Ayrıca sağlık alanının paydaşları olan tıp, diş hekimi ve eczacıların üniversitenin ilk yıllarındaki temel bilim derslerini beraber almalarının sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

‘31 BİN 500 ÜRÜN PİYASAYA ÇIKTI’

Son 7 yılda ilaç ve ilaç dışı ürünlerden 31 Bin 500 yeni ürünün piyasaya girdiği bilgisini de paylaşan Arpacı, “Bunlardan 6 Bin kadarı ilaçtır. Bir sene olup bir sene sonra piyasada olmayan ilaç dışı ürün sayısı 2000’lere yaklaşmaktadır. Eczanelerdeki ürünlerin kaliteli, sürekliliği olan halk sağlığını önceleyen ürünler olması çok önemli. İlaç dışı ürünlerin satışını artırmak için eczacı olmayan kişiler veya mesleki olarak bakmayan kuruluşlarla yapılan anlaşmalar sağlıklı olmadığı gibi etik bozulmalara da yol açabilmektedir. Bunun yerine eczanede danışmanlık rolünü ön plana çıkaran yaklaşımlarla eczanelerin gelişeceğine inanıyoruz” dedi.

ECZACILAR ODASININ YENİ YÖNETİMİ

Bilal Arpacı, Demet Sakallı, Ayşe Sönmez Kılıç, Mustafa Ezer, Kemal Okay, Çağatay Ayber, Bilge Yalçınkaya.

DENETLEME KURULU

Özlem Çoban Seslikaya, Alper Tunga Fırat, Dursun Yıldırım.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑