Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘2018’de 713 bin turist ağırladık’

Kocaeli turizminin 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların belirleneceği Kocaeli Turizm Çalıştayı dün başladı.

8 Ekim 2019 Saat: 15:12
‘2018’de 713 bin turist ağırladık’
‘2018’de 713 bin turist ağırladık’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Kocaeli turizminin 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların belirleneceği Kocaeli Turizm Çalıştayı başladı. Bu kapsamda 9 farklı çalışma grubu oluşturuldu. Başiskele’de bulunan Tryp by Wyndham Otel’de yapılan Kocaeli Turizm Çalıştayına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir ve diğer ilçe kaymakamları, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan, Türkiye Otelciler Federasyonunu temsilen çalıştaya katılan Alpaslan Kılıç, Türkiye Sağlık Turizm Derneği Başkanı Ergin Birdal, TEMA Vakfı Başkanı Nermil Tol, İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, ilçe kaymakamları ve çok sayıda turizm temsilcisi katıldı.

‘BİR ANKET ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİK’

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Doç. Dr. Bilsen Bilgili, Kocaeli’nin turizmine yönelik halkın tutumu adlı çalışmayı sundu. Bilgili, “Kocaeli kentimizin turizm geleceğine ışık tutabilmek adına bir çalışma yapmaya karar verdik. Valilik, üniversite büyükşehir belediyesi işbirliğinde Kocaeli ilimizin turizm varlıklarını tespiti ile ilgili olarak mevcut potansiyelin ortaya konması ve ne ölçüde kullanıldığı adına çalışmamızı ortaya koyduk. Halkla bir anket çalışması gerçekleştirdik. Doğa turizmi,  kültür inanç turizmi, gastronomi turizmi, deniz ve kıyı turizmi, kongre fuar turizmi, spor turizmi, medikal turizm ve termal turizm adı altında çalıştay masaları oluşturduk”  dedi.

‘KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ BİLMİYORUZ’

Sözlerini sürdüren Doç. Dr. Bilgili, “Yaptığımız anket sonucunda gördük ki Kocaeli halkı, turizm konusundaki gelirlerin İstanbul’a kaydığını düşünüyor. Halkımız turizme konu olarak kültürel değerler, hediyelik eşya potansiyeli vb. gibi konularda bilgi sahibi olmayı turizm için ekonomik hale dönüştürülebileceğine de inanmamaktadır” dedi. Ardından söz alan Kocaeli Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Harun Çıtak, “Ekonomide turizm bir lider pozisyonunda. Yapmaya çalıştığımız bazı noktalarda kısır kalmış herkesin o fazla gelip gitmediği ya da bilmediği yerlerde işletmeciler bulmak, onlarla görüşüp buraları aktif hale getirmek” dedi.

‘REKLAMLAR YETERSİZ’

Kocaeli Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Harun Çıtak sözlerinin devamında, “Kocaeli için en fazla yapılabilen günübirlik turlar oldu. Sapanca, Maşukiye, Kartepe, Yuvacık’ta treaking turları. Kocaeli çok daha fazlasını hak eden bir yer. Konaklamalı bir turizmi geliştirmek daha doğru olacaktır. Anadolu’ya giden herkes Kocaeli’yi arka bahçe olarak kullanabilir ama turizm noktasında reklam anlamında sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Kooperatifler kurulup insanları belirli yerler götürürse insanlar buradan itibaren yürüyüp Kocaeli’nin doğal güzelliklerini görebilir.” dedi.

‘25 MİLYAR DOLAR GELİR’

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Küreselleşme çağında erişim, ulaşım, iletişim hızla artarak günümüz insanı dünya insanı olarak tanımlanmaya başladı. Dünya insanı, dünyadaki gelişmeler kültürlere ve yönelimlere vakıf olan tüm dünyayı değerlendirebilen bir insan modelidir. Böylesine bir dünyada turizm olgusu giderek önem kazanmaktadır. Turizm açısından önemli olan ülkemiz turizm açısından önemli gelişmeler yaşadı. 46 milyona yakın turiste ev sahipliği yapmış ve 25 milyar dolarlık gelir elde ettik” diye konuştu.

‘POTANSİYELİN FARKINDAYIZ’

Prof. Dr. Hülagü, “Kentimiz ülkemizin sanayi gelirlerini üreten kurumlara ev sahipliği yapıyor. Kocaeli sanayi ile anılan bir il olmanın çok ötesine giderek her alanda rekabetçi olmuştur. Kentimizde her alanda yaşanan ivmenin turizm alanında da gösterilmesi bir gerekliliktir. Tarihi Nikomedya’ya dayanan medeniyetlere ev sahipliği yapmış, mutfağı, spor imkanları ile olağanüstü bir potansiyele sahiptir. Üniversitemiz kentimizin mevcut potansiyelinin farkındadır. 3. bir yol haritası ümit ediyorum ki hayata geçirilecektir” şeklinde konuştu.

‘ETKİNLİKLER ŞEHRİ OLMALI’

Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Kocaeli turizm potansiyeli açısından önemli. Ancak bu potansiyeller henüz keşfedilmedi. Kocaeli için şimdiye kadar yapılan en önemli turizm çalışması 7 yıl önce başlatılmıştı. Marka çalışması olan bu konuda Amsterdam’a gittik. Daha sonra çalışmalara başladık. Bunlardan biri İngilizce ve Türkçe basılan turizm rehberi oldu. Tabi bu yeterli değil. Yürüyüş parkurları 52’den 108’e çıkarılıyor. Toplamda Bin 500 kilometre olan parkur, 2 Bin 50 kilometreye çıkarılacak. Ormanya inanılmaz bir destinasyon (gidilecek yer) oldu. Bir şehri marka şehri yapmak istiyorsanız o şehir aynı zamanda etkinlikler şehri olmalı. Bizler de 23 Nisan etkinliklerini 2009 yılında başlattık” dedi.

‘BİRLİKTE PLANLAMALIYIZ’

SEKA’da endüstriyel bir dönüşüm olduğunu ifade eden Doç. Dr. Büyükakın, “Kocaeli’nin yöresel yemekleri hazırlandı ve albüm basıldı. Hediyelik eşyalarla ilgili KOMEK ve el sanatları kurslarındaki kursiyerlerimizin özel tasarımları var. Yıllardır ilimizde fotoğraf çalışmaları ve yarışmaları yapılıyor. Önümüzdeki sene başka değerlerimizin de ortaya çıkması için çalışma yapacağız. Gebze’de Hanibal’ın mezarı var. Seneye burada çok ziyaret olacaktır. Hünkar çayırı da bizim için önemlidir. Rotaları birlikte planlamamız gerekiyor. Günlük ve kısa ziyaretler handikapımız var. Eko turizmin de önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘KONGRE TURİZMİNE KATKI’

Kitap fuarının ulusal anlamda turizm için önemli bir fırsat olduğunu da ifade eden Büyükakın, “Bunun yanında ayın 27’sinde yapılacak Kartepe Zirvesi kentimiz için marka değeri olmaya devam ediyor. Kongre turizmi başlığında aslında biz de büyükşehir belediyesi bünyesinde uluslararası çapta etkinlik yaparak kongre turizmine katkı sağlayacak bir çaba içinde olacağız. Kongre merkezimizin de inşa faaliyetleri tamamlandı. Kabul işlemleri yapıldı. Bin 350 kişilik merkezi yakında hizmete alacağız. Kocaeli’nin turizm potansiyeline sahip olduğunu herkese gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

713 BİN YERLİ VE YABANCI TURİST

Son olarak kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “İlimiz adını bir Osmanlı Beyliği fatihi olan Akçakoca Bey’den almaktadır. Ekonomisinin gelişiminde yüksek erişilebilirlik önemli rol oynamıştır. Sanayi kimliği ön plana çıksa da bir turizm destinasyonu olduğunu biliyoruz. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre uluslararası turizm sektörü 1.7 Amerikan doları gelir ve yolcu taşımacılığı gıda ve otomotivi geride bırakıp en büyük gelir getiren üçüncü sektör olmuştur. Kocaeli’nin coğrafi konumu doğal değerleri termal kaynakları sağlık altyapısı ve personeli 4 mevsime hitap eden turizm olanakları ile gelir payının artması mümkündür. Girişimcilerin yatırımları, yerel yönetimlerin altyapı yatırımları kalkınma ajanslarının tanıtımları ile hareketlilik kazanan sektör, 2018 yılında 602 bin yerli 111 bin yabancı turist ağırlamıştır” dedi.

‘KALİTE ARTTI’

İlimizin turist sayısında da her geçen gün kendini geliştirdiğini belirten Vali Aksoy, Eylül ayı itibariyle ilimizde 158 konaklama alanında 14 bin 339 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Son 10 yıllık dönemde 3 katına ulaşmıştır. 2 adet olan 4 ve 5 yıldızlı otel sayısı 20’ye ulaşmıştır. Yatak kapasitemiz atıl durumda olan alanların faaliyete geçmesiyle 16 bine yaklaşacaktır. İlimize en çok turist gönderen 5 ülke: Romanya, Suudi Arabistan, Almanya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti. Bu ülkelerden gelen turistler, Kocaeli’ye gelen yabancı turist sayısının yüzde 31’ini oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑