Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Öğrenciler ahilik ve pazarcılığı tanıdı

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası, Gölcük Belediyesi ve İl Ticaret Müdürlüğü işbirliği ile yapılan ‘Ahiliği ve Pazarcılığı’ tanıtma etkinliği,

8 Ekim 2019 Saat: 15:31
Öğrenciler ahilik ve pazarcılığı tanıdı
Öğrenciler ahilik ve pazarcılığı tanıdı

Gölcük Tersane İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Program kapsamında minikler okul bahçesinde kurulan tezgahlarda satış yaptı. Satıştan elde edilen gelir okula bağışlandı 

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası, Gölcük Belediyesi ve İl Ticaret Müdürlüğü işbirliği ile yapılan ‘Ahiliği ve Pazarcılığı’ tanıtma etkinliği, Gölcük Tersane İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Tersane İlkokulu’nun bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdurrezzak Tuncer, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, Tersane İlkokulu Müdürü Ali Kemal Eren, siyasi partilerin temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı. Program çerçevesinde kurulan tezgâhlarda minikler protokol üyelerine meyve sebze sattı. Etkinlikten elde edilen gelir okula bağışlanacak.

OKUL MÜDÜRÜ TEŞEKKÜR ETTİ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tersane İlkokulu Müdürü Ali Kemal Eren, “Değerler eğitimi kapsamında ahiliği ve pazarcılığı tanıtma etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. 420 öğrencimizle hizmet vermeye devam ediyoruz. Pazarcılar odamızın etkinliğimize katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

‘BU YIL 4.SÜ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR’

Okul Müdürü Eren’in ardından kürsüye gelen Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdurrezzak Tuncer, “Biz pazarcılar zor şartlar altında çalışıyoruz. Meşakkatli bir iş yapıyoruz. Bu iş karşılığında nasıl kıymetli bir yere harcadığımızı herkes görüyoruz. Bu yıl Ahiliği ve Pazarcılığı tanıtma etkinliğimizin 4.’sünü gerçekleştiriyoruz. Her sene bir okul bahçesinde tezgah açarak öğrencilerimize pazarcılığı tanıtıyoruz. Buradan gelen geliri de olduğu gibi okula bağışlıyoruz. Helali hoş olsun. Biz doğruluğu, dürüstlüğü ve ahiliği yaşatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZ GÜZEL YETİŞSİN İSTİYORUZ’

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, “Programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Biz olayın tamamen çocuk tarafındayız. Geleceğimiz çocuklarımızdır, geleceğimiz güzel yetişsin istiyoruz. Tarihimize bağlı bir gelecek için Değerler Eğitimi’ni Gölcük’te inşa ediyoruz. Gölcük Belediyesi ile protokol yaptık. Saygı, sevgi, edep, paylaşmak, kardeşlik sadece öğretmenin öğreteceği şeyler değildir. Eğitim sadece sınıfta olmaz” dedi.

DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Programda konuşan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu etkinlik birkaç konuya birden temas ediyor. Milli manevi değerlerimize sahip çıkacağız. Ahilik doğruluk, dürüstlük, paylaşmaktır. Burada satılan ürünlerin tamamının toplam tutarı okula gelir olarak bırakılacak. Değerler eğitimi kapsamında her ay düzenli bir şekilde etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız paranın nasıl kazandığını öğreniyorlar. Destek olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘KÜLTÜRÜMÜZÜN ASLINI AKTARMALIYIZ’

Sezer’in ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Esnaf nedir, sanatkar nedir? Derslerin dışında çocuklarımıza aktarmamız lazım. Emeğe saygıyı, helal kazancı, kul hakkına girmemeyi çocuklarımıza öğreteceğiz. Ne mutlu bu etkinliğe katkı sunanlara. Çocuklarımıza gerçek kültürümüzün aslını aktarmalıyız” dedi.

‘BİRLİĞİN EN BÜYÜK SEMBOLÜ ESNAFLARDIR’

Yaşar Çakmak’ın ardından konuşan İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, “Bugün pazarcılar odamızın yaptığı bu etkinlik Türkiye’de tek Kocaeli’de yapılıyor. Sürekli esnafın yanında olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Gölcük Belediyemize başkanımızın nezdinde teşekkür ediyorum. Milletin birlik ve beraberliğin en büyük sembolü esnaflıktır. Az birikimiyle pırıl pırıl yürekleri var esnafımızın. Birçok kurumun yapması gereken bu güzel etkinliği eğitim uğruna paylaşan odamızı tebrik ediyorum. Lütfen pazarcıları, bakkalı, kasapları yalnız bırakmayın” şeklinde konuştu. 

PROTOKOL, PAZAR TEZGAHINDA SATIŞ YAPTI

Konuşmaların ardından bereket duası yapıldı ve protokol üyeleri pazarcı kıyafetleri giyerek, öğrencilerle birlikte tezgahın arkasına geçerek satış yaptı. Bu etkinlikle öğrenciler, Ahilik kültüründe yer alan; iyi ahlakı, doğruluğu, kardeşliği, yardımseverliği öğrendi. Etkinlikte renkli görüntüler yaşanırken, katılanlar pazar alışverişini yaparken, öğrenciler de protokol ile bol bol fotoğraf çektirdi. Satılanların geliri ise okula bağışlandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑