Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Yüzde 5’lik artışın yüzde 69’u eridi’

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız,

9 Ekim 2019 Saat: 14:46
‘Yüzde 5’lik artışın yüzde 69’u eridi’
‘Yüzde 5’lik artışın yüzde 69’u eridi’

Temmuz-Eylül dönemi enflasyon oranının yüzde 3.24’e ulaştığını belirterek memur ve emekli aylıklarına yapılan yüzde 5’lik artışın yüzde 69’unun geri alındığını belirtti

Yeni Ekonomik Program’ın açıklanmasından sonra konuşan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, “Müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Eylül ayında enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 0.99 artmıştır. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları enflasyon oranları ile birlikte 3 aylık kümülatif artış yüzde 3.24’e ulaşmış. Bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan yüzde 5’lik artışın yüzde 69’u erimiştir. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda enflasyon oranı yüzde 0.60 düşmüş gösterilmektedir. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın yüzde 5.91 puan üzerindedir” dedi.

‘FARKIN SEBEPLERİNİ MERAK EDİYORUZ’

Sözlerini sürdüren Ayyıldız, “Çarşı pazardaki enflasyonun, resmi rakamlara neden yansımadığını ve nasıl saklandığını, yaşanan hayat pahalılığı ile açıklanan enflasyon oranı arasındaki farkın sebeplerini merak ediyoruz. 30 Eylül 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların anında yerine getirildiği ‘gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler’ yerine ‘gıda enflasyon oranının düşmüş gösterilmesi’ yöntemini tercih etmek, vatandaşın zekası ile alay etmektir. Anılan Programın ‘fiyat istikrarı’ için ‘geçmiş enflasyon’ yerine ‘YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılmasına çok erken başlamıştır” dedi.

‘ZAM YAĞMURUNUN ETKİLERİ YANSIMIYOR’

 “Her ayın başında zam yapılıp ay sonuna kadar vatandaşa unutturulması, ardından ayar çekilmiş enflasyon rakamlarının servis edilmesi hepimizi bıktırmıştır” diyen Ayyıldız, “1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 14.9, 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 14.9 zam yapılmasının, akaryakıt fiyatlarındaki artış ile Temmuz ve Ağustos ayındaki zam yağmurunun etkileri açıklanan enflasyon oranlarına neden yansımamaktadır? Eğitim harcamaları, servis ücretleri, okul giysileri, katkı payları özellikle yükseköğrenim için il dışına gidecek öğrencilerin harcamaları aile bütçelerini sarsmaya devam etmektedir. Memurların, yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle vergi dilimi kayıpları da devam etmektedir” dedi.

‘TALİMATLI SÖZLEŞME’

2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme sürecinde danışıklı dövüş olduğunu belirten Ayyıldız, “Hakem Kurulu’nun Hükümetin teklifini onaylaması, memur ve emeklilerin 2 yılını heba etmiştir. Hakem Kurulu’nun da ‘YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması’ talimatına uyarak memur ve emeklilerine 2020 yılı için yüzde 8,5 olarak öngörülen enflasyonun da altında yüzde 4 + 4 artışa karar vermiş olması 2020 ve 2021 yıllarında kayıpların artarak devam edeceğinin işaretidir. 2020 yılı için YEP’te öngörülen yüzde 5’lik büyümeden memur ve emeklisine pay verilmediği gibi yetkili sendikaların talebi de yoktur. Netice olarak iki yıllık bir süre için memur ve emeklileri Hükümetin ve enflasyonun insafına terk edilmiştir” diye konuştu.

‘ERİMENİN ÖZETİ’

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmayı da aktaran Ayyıldız, “TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon oranı kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı kümülatif enflasyon oranı yüzde 3.24’tür. Bu durumda; 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz aylığına yapılan 157.53 TL artışın Eylül ayında 108,22 TL’si erimiştir. Aynı şekilde; 9/1 derece/kadrodaki bir memurun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 115.97 TL, 7/1 derece/kadrodaki öğretmenin aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 131.52 TL, 8/3 derece/kadrodaki pratisyen doktorun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 189.66 TL, 12/3 derece/kadrodaki hemşirenin aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 127.24 TL, 1/4 derece/kadrodaki mühendisin (büro) aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 201.45 TL’dir” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑