Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli’

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik ve beraberindeki heyet, Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Çelik ziyaretteki konuşmasında, “Bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli” dedi

8 Kasım 2019 Saat: 17:13
‘Bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli’
‘Bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli’

Down sendromu, Otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlüğü, serebralpalsi ve bilişsel gelişim sorunları-zihinsel yetersizlik bireylerin ve ailelerin sorunları ile taleplerini yerinde dinlemek ve yürütülen faaliyetleri yerinde incelemek amacıyla ilimize gelen TBMM Meclis Araştırma Komisyonu, Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Ziyarette Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Başkan Yardımcısı AK Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Üye CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Üye CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Üye CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Üye AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri,  Aile Çalışma Sosyal Hizmet Müdürü Bekir Yümnü ve beraberindeki uzmanlar yer aldı. Ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’yi ziyaret etmeniz ve buradaki çalışmaları sizlerle paylaşma fırsatının bize verilmiş olmasından dolayı sizlere teşekkür ediyorum ve hoş geldiniz diyorum” dedi.

‘ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SUNACAĞIZ’

Ardından konuşan Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, “Bugün uzun süreden beri tanıştığım eski bir arkadaşımızı ziyaret etmekten dolayı çok mutluyum. Down sendromu ve diğer hastalıklar için kurulan bu komisyon gerçekten partiler üstü bir özelliğimiz var. Milletvekili arkadaşlarımızın bazıları burada bazıları daha sonra aramıza katılacak. Bu çocuklarımızın durumlarını, eğitimlerini, tedavilerinin, erken tanı ve erken müdahalede bulunabilmek için bizler de neler yapabiliriz, bu konuda neler yapılmış onun için çalışıyoruz. Yani bu gelişim bozukluklarında farkındalık durumu nedir, toplumumuzda ne kadar benimsenmiş, bununla ilgili araştırma yaparak çözüm önerilerini sunacağız. Bu çerçevede önemli çalışmalar yaparak, bilim insanlarını, STK’ları dinledik. Ama en önemlisi aileleri de dinledik Ankara’da TBMM’de” sözlerini kullandı.

‘TÜM PAYDAŞLARI DİNLEYECEĞİZ’

“Bazı illerimizi ziyaret etmeyi uygun gördük” diyen Çelik, “İç Anadolu Bölgesi’nde Kırşehir’i ziyaret ettik. Konya’da yerel yönetimler, üniversite, vakıflar ve devletin ortaklaşa çalışması var orada. Onu izledik. Bugün burada Kocaeli’deyiz. Yarın İstanbul haftaya da Gaziantep’te olacağız. Burayı Kocaeli’yi tercih etmemizin sebebi, tabi ki öncelikle Radiye Hanım’ın memleketi olması, ikincisi Kocaeli tabi bir sanayi şehri. Biz bu çocukların istihdamına örnek veriyoruz. Bu çocuklar çok hassas teknolojilerle işini çok iyi yapan hiç hata yapmayan çocuklar. O yüzden bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli. İnşallah hep beraber burada hem gezeceğiz hem istişare toplantımızda tüm paydaşları dinleyeceğiz. Bu kapsamda okulları ziyaret edeceğiz. Bizim için ve ülke için hayırlı toplantıların gerçekleşmesini diliyorum” açıklamasında bulundu.

‘BİLİNÇSİZ AİLELER DE HATA YAPABİLİYOR’

“Dün Aksaray’da yaşanan konu gündeme gelebilir” sözlerini kullanan Çelik, “Bu Türkiye’de herkesi üzdü. Bu çerçevede titizlikle çalışan Meclisimizi de üzdü. Dün Mecliste yaptığımız toplantıda bu konuda hassas bir şekilde çalışacağımızı bildirdik. Bu kaynaştırmanın önemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemlidir. Okullarımızda bu konularda bazı hatalar olabiliyor, bazı bilinçsiz aileler de hatalar yapılabiliyor. Bu konuda aile eğitiminin de önemini görüyoruz. Biz aslında bu problem olmasaydı belki Aksaray’da olacaktık ama Kocaeli programını değiştirmek istemedik ama Salı günü Aksaray’a da bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Orada hem Valiliği, hem aileleri iki taraflı olarak dinleyeceğiz. Okulda da inceleme yapacağız. Yetkilileri yani müdürlükleri inceleyeceğiz. Ardından tavsiyemizi raporumuzu ilgililere ileteceğiz. Onlar da gereğini yapacak. Böyle bir olayın yaşanması belki de farkındalığın yaşanması açısından hayırlı olacaktır. Bizler iyi niyetle bu çocuklarımıza ve ailelerine sahip çıkacağız. Bunu özellikle belirtmek isterim. Bu açıdan eğer şehirlerde özel kurumlar da varsa oralara da ziyaretler gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑