Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kazıklı Kervansaray’da Mevlid-i Nebi programı

Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir program düzenledi. Programa katılım yoğun oldu

8 Kasım 2019 Saat: 17:45
Kazıklı Kervansaray’da Mevlid-i Nebi programı
Kazıklı Kervansaray’da Mevlid-i Nebi programı

Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla dün Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda bir program gerçekleştirdi. Programa Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ozan Baş ve Yakup Alptekin, Gölcük İlçe Müftüsü İlyas Öztel, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hayrettin Tan, kurum müdürleri, okul öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

‘PEYGAMBER EFENDİMİZ, İNSANLIĞIN İHTİYAÇ DUYDUĞU MERHAMETTİR’

Programda ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı’mız okundu. Sonrasında okul öğrencilerinden Ensar Çelik, Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Ardından Okul Müdürü Hayrettin Tan, bir konuşma yaptı ve “Dünya var olalı beri kimse bu kadar sevilmedi. Allah’ın insanların arasından seçerek elçilikle görevlendirmiş olduğu Hazreti Peygamberi anmak ve anlamaya çalışmak amacıyla burada bulunmaktayız. Ona ve öğretilerine duyduğumuz ihtiyacı, sanki bugün yaşasa dünyayı kurtaracağını hissederiz. O şifayı taşıyan elçi, kaybolduğumuz girdabın pusulasıdır. Acı içinde kıvranan insanlığın ihtiyaç duyduğu merhamettir Hazreti Peygamber. Mekke’de İslam devleti kurulduğunda, Peygamber ve devlet başkanı olduğunda, bir kuru hasır üzerinde uyuyandır. Kendisinden utanıp çekinen bir bedeviye, rahat olmasını söyleyen kişidir Peygamber Efendimiz. O inançlı, kararlı ve mücadeleciydi. Ölmeden önce az olan kişisel mal varlığını hazineye bağışlamış, köleleri azad etmiş, zengin ile fakir arasındaki uçurumu gidermek için uğraşmıştır. Kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapmış, Mekke’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Yaşadığı süre boyunca esirlerin ellerinin bağlı olmasına bile izin vermemiştir. Bütün Müslümanların okuma yazma bilmesi için seferberlik etmiştir. Modern hukukun ilke ve yasaklarını, Veda Hutbesi’nde belirtmiştir. Bugün dünyada akan masum kanından en az zalimler kadar Peygamberin öğretilerini anlamayan sözde Müslümanlar mesuldür. Onun reçetesi emsalsiz, zamansız, aşımsızdır: Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim’i iyi öğrenelim. Açtığı yolda birkaç adım da biz atalım. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

‘PEYGAMBER EFENDİMİZİN YOLUNDAN GİTMEMİZ GEREKİYOR’

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, yaptığı konuşmada “Peygamberimiz, alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Dünyanın en buhranlı olduğu bu dönemde, yine Peygamber Efendimizin yolundan gitmemiz gerekiyor. Ben hepinizin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Her birinizi tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından Nabi’nin Naat’ı ve anlamını, okul öğrencileri anlattı. Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Okul Müdürü Hayrettin Tan, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük İlçe Müftüsü İlyas Öztel, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve vatandaşlarla yapılan röportajlar, sunum halinde gösterildi. Ardından okula ait ilahi korosu, ilahiler seslendirdi. Fotoğraf diliyle hadislerin anlatıldığı sunumun ardından yine okul öğrencileri tarafından oratoryo gösterisi sunuldu. Sonrasında, “Peygamberimize Mektup” ve “Peygamberimize Şiir” yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri sırası ile Kaymakam Karabulut, Belediye Başkanı Sezer ve Müftü Öztel tarafından verildi. Programın sonunda ise okunan hatimlerin duası yapıldı.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑